caravaning ROZRYWKA TURYSTYKA

Wygodne biuro na czterech kółkach – czy da się je urządzić w kamperze?

  • 27 października, 2023
  • 6 min read
Wygodne biuro na czterech kółkach – czy da się je urządzić w kamperze?

Home office w kamperze – czy to możliwe?

Jak połączyć długie, odkrywcze podróże ze stałą pracą? Obecnie to już coraz mniejszy problem ze względu na rozwój technologii czy zmiany w systemie zatrudnienia. Mobilne biuro to idealna alternatywa dla wszystkich pragnących ruszyć się zza biurka, przy którym spędza się pięć dni w tygodniu. Praca zdalna jest już znana wielu osobom, lecz aby pójść jeszcze o krok dalej, przyda się do tego odpowiedni wóz w postaci kampera. Co będzie potrzebne? Przede wszystkim trochę samozaparcia, by zabrać się do pracy, gdy wokół piękna pogoda i niezapomniane widoki. Po przejściu tego etapu będzie już tylko prościej. Warto uprzątnąć przestrzeń, która będzie służyć jako tymczasowe miejsce pracy. Zapewni to większą wygodę podczas wypełniania codziennych obowiązków.

Przygotowania do wynajmu kampera – dokumenty i wymagania

Kamper otwiera wiele dodatkowych możliwości – nie tylko związanych z podróżami, ale również bezpośrednio z coraz popularniejszą metodą samozatrudnienia, czy po prostu pracy zdalnej. Zanim marzenia o wspaniałym przenośnym biurze ujrzą światło dzienne, warto się do tego dobrze przygotować. Trzeba tu zacząć od podstaw, czyli zadać sobie pytanie, ile tak naprawdę kosztuje kamper? Odpowiedź, jak w wielu innych przypadkach, będzie brzmieć: to zależy. Ceny kamperów w Polsce zależą od wielu czynników, takich jak w przypadku samochodów tj. model, rocznik, spalanie. Ten jeżdżący dom na kółkach w żadnym wypadku do tanich rozwiązań nie należy. Zakup nowego wiąże się z wydatkiem w granicach od 250 tys. do 500 tys. Jednak od czego jest wynajem. To zawsze dobry pomysł na start, aby móc zmierzyć się z wyzwaniem pracy w terenie. Wiadomo, że w sezonie ceny szybują lekko w górę ze względu na większy popyt, jednakże już za 200/300 złotych dziennie można wypróbować możliwości stworzenia przenośnego home office. To ile finalnie kosztuje wynajem kampera, będzie zależało od wyboru firmy oraz dodatkowych udogodnień. Warto więc dobrze przygotować się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Biuro na kółkach, a potrzebne uprawnienia

Planując podróż kamperem, a tym bardziej, jeśli chodzi o dłuższe spędzanie w nim czasu związane ze stworzeniem sobie mobilnego biura, należy zastanowić się pomiędzy zakupem a wynajmem pojazdu. Przy pierwszej z opcji warto obstawać, gdy ma się stuprocentową pewność, że pomysł z home office na kółkach będzie stałą alternatywą dla tradycyjnego biura. A ile w sumie kosztuje wypożyczenie kampera? To z kolei zdecydowanie jednorazowo mniejszy koszt i możliwość rezygnacji w dowolnym momencie. Gdy już zapadnie decyzja w sprawie którejś opcji, nadchodzi jeszcze sprawa kierowania takim pojazdem. Czy na kampera trzeba mieć jakieś dodatkowe prawo jazdy? Absolutnie nie. Wystarczą podstawowe uprawnienia kategorii B, jak do zwykłego samochodu osobowego, z zastrzeżeniem, że pojazd nie może przekraczać 3,5 tony. W tym przedziale wagowym mieści się większość tego typu pojazdów, także w wielu przypadkach nie będzie to żadnym, dodatkowym problemem. Jakie prawo jazdy przyda się na kampera o większym przedziale wagowym? Tu już będzie trzeba pomyśleć o zdobyciu uprawnień w kategorii C1 bądź C, aby móc bez przeszkód poruszać się po drogach.

Dom i biuro na kółkach – kiedy praca podróżuje razem z nami

Urządzanie kamperowego biura warto dostosować do własnych potrzeb, ale także panujących warunków. Dlatego też oprócz ekwipunku związanego bezpośrednio z pracą, przyda się wyposażenie do kuchni, takie jak talerze czy kubki, no i odpowiedni zapas jedzenia na odleglejsze obszary. Mobilne biuro to przecież od tej pory także drugi dom. Nie może zabraknąć więc pościeli i poduszek dla dobrego snu po przepracowanym dniu, a także ręczników. Na wolne popołudnia i weekendy z pewnością przydadzą się sprzęty do uprawiania sportu na świeżym powietrzu czy także aparat fotograficzny dla amatorów pięknych widoków. Czasem jednak nie sprzyja nawet pogoda. Z tej przyczyny trafne może się okazać zabranie ze sobą książek czy gier planszowych, które umilą wspólny czas w deszczowy wieczór. Oprócz przyjemności należy pamiętać zawsze o bezpieczeństwie. W każdym pojeździe, a także w kamperze, powinna znaleźć się dobrze wyposażona apteczka. Jednak warto ją uzupełnić o kilka produktów, które ma się także pod ręką zawsze w domu. Dotyczy to zapasu leków na receptę, które się stale przyjmuje, aby nie było z tym problemu przede wszystkim na dłuższych trasach i za granicą.

Work-life-balance w podróży – kamperowe home office a odpoczynek

Praca w kamperze różni się… miejscem jej wykonywania. Dlatego należy przede wszystkim zadbać o siebie i odpowiednio zorganizować czas – w tym nie zapominać również o przerwach, a także o własnym kręgosłupie. Wprowadzenie kilku rutynowych działań w ciągu tygodnia może przynieść pozytywny efekt niecałkowitego rozleniwienia się i całkowitego smaku wakacji, a jednak odpowiedniego wyważenia work-life-balance, działającego także podczas kamperowej przygody. Wyobraźnia twórców i projektantów nie zna granic. Powstają już nawet mobilne kawalerki z samochodów terenowych. Z pewnością wiele tych mobilnych rozwiązań przypadnie do gustu freelancerom, którzy lubują się w pojęciu workation (połączenie pracy z wakacjami). Caravaning można uprawiać zarówno z bezpośrednio przystosowanym do tego pojazdu, jak i z pomocą przyczepy. Drugie rozwiązanie sprawdza się na zorganizowanych kamper-parkach, gdzie wykupuje się miejsce na jakiś czas, a samochodem osobowym można dalej bez przeszkód wybrać się na wycieczkę bądź choćby po zakupy.

Caravaning i dobra organizacja – przygotowania do podróży

Wyprawa kamperem, a już z pewnością urządzenie w nim wyjątkowej przestrzeni do pracy, to marzenie wielu millenialsów zmęczonych 8-godzinnym siedzeniem przed ekranami w biurze, szukających odmiany i uciekających od rutyny. Ostatecznie wszystko zależy od budżetu, jaki planuje się przeznaczyć na ten cel oraz oczywiście plan podróży, który warto przemyśleć przed wyruszeniem. Takim nietuzinkowym biurem wcale nie trzeba wybierać się od razu w daleką podróż. Dla przetestowania czy ta metoda pracy sprawdzi się dla nas, wystarczy pojechać kilka kilometrów, by upewnić się, czy te warunki i dany krajobraz otworzy niezmierzone pokłady produktywności. Decydując się na kamper, warto rozważyć wszelkie za i przeciw, aby uniknąć późniejszych problemów i rozczarowań. Przede wszystkim należy przyjrzeć się ofercie na dłuższy czas przed rozpoczęciem sezonu – ułatwi to z pewnością znalezienie odpowiedniego modelu oraz pozwoli uniknąć cenowego szoku kiedy wraz z okresem wiosenno-letnim stawki szybują w górę. Tutaj nie należy też poprzestać na wybraniu pierwszej firmy z wyszukiwania, ale dokładnie przyjrzeć się ofertom różnych firm. Przemierzanie dróg kamperem to nieograniczona wolność i swoboda. Odpowiednie przygotowanie zapewni przede wszystkim komfort, ale i radość związaną z podróżowaniem.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *