Kamper do caravaningu – wstępne wymagania
Caravaning stał się ciekawą alternatywą dla klasycznej formy spędzania wakacji. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które cenią sobie przede wszystkim wolność i swobodę podróżowania. Posiadanie pojazdu, w którym można także zamieszkać, umożliwia komfortowe zwiedzanie nawet tych miejsc, w których trudno zorganizować nocleg. Jednakże również ta forma podróży ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim – potrzebny jest odpowiednio przygotowany do długich tras kamper. Samochód tego typu, niestety, potrafi stosunkowo sporo kosztować. Ponadto trzeba też umieć nim operować – to masywny, długi pojazd. Kierowanie tego rodzaju autem potrafi przysporzyć problemów, zwłaszcza początkującym kierowcom. Sam caravaning wymaga też umiejętności nawigacyjnych oraz odpowiedniej logistyki. Ten artykuł stworzyliśmy z myślą o osobach, które szukają wskazówek odnośnie do tego, jak należy przygotować się do podróży kamperem. Zapraszamy do lektury!
Charakterystyka kampera – co trzeba o nim wiedzieć?
Kamperem nazywa się samochód turystyczny wyposażony w miejsce do spania oraz sprzęt i zabudowę służące do przechowywania żywności. Z definicji jest to pojazd umożliwiający zarówno podróżowanie, jak i nocowanie, przygotowywanie posiłków oraz pozostałe czynności związane m.in. z potrzebami fizjologicznymi. Jako że w samochodzie tego typu musi znaleźć się miejsce na łóżka, kuchenkę czy prysznic, jest to auto o znacznie większych gabarytach niż typowe samochody osobowe. Przedkłada się to także na znacznie większą niż w przypadku aut rodzinnych wagę kampera, która zazwyczaj wynosi od 2700 do 2900 kg. Mowa o pojazdach wyposażonych m.in. w siedem miejsc do spania, kuchenkę, lodówkę oraz prysznic. Oznacza to, że nawet bogato wyekwipowane kampery ważą mniej niż samochody ciężarowe.
Prawo jazdy na kampera – która kategoria jest wymagana?
Wspomniana w powyższym akapicie waga ma istotne znaczenie nie tylko dlatego, że cięższym, większym pojazdem trudniej się jeździ. Jest ona ważna także w kwestii uprawnień do kierowania. Wiele osób niemających do czynienia z caravaningiem zastanawia się, jakie prawo jazdy wymagane jest na kampera. Do prowadzenia zdecydowanej większości tych turystycznych aut wystarczą uprawnienia upoważniające do kierowania pojazdami kategorii B. Mowa w tym przypadku o samochodach, których dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 3,5 ton. Znaczna większość najpopularniejszych modeli kamperów waży mniej, co oznacza, że do ich prowadzenia nie trzeba wyrabiać dodatkowych uprawnień. Wszystkie pojazdy, których masa całkowita przewyższa wspomnianą wyżej wartość, zalicza się do kategorii samochodów ciężarowych. Autami tego typu można kierować wyłącznie po uzyskaniu prawa jazdy kategorii C1 lub C.
Jak przygotować ładunek kampera?
Ogromne znaczenie ma kwestia ładunku kampera, którym zamierza się wyruszyć w podróż. Należy pamiętać, że do łącznej dopuszczalnej masy całkowitej auta zalicza się nie tylko wyposażenie zamontowane fabrycznie, ale też cały sprzęt wniesiony do wnętrza samochodu przez podróżujących, a nawet… masę osób znajdujących się wewnątrz kampera. Oznacza to, że choć pojazdy te są wyposażone w miejsca do spania dla siedmiu osób, tak ruszenie w trasę z taką ilością pasażerów na pokładzie może być… złamaniem prawa. Jeżeli bowiem dopuszczalna masa całkowita przekroczy wartość 3,5 ton, auto powinien prowadzić kierowca posiadający prawo jazdy kategorii nie B, a C1 bądź C. Należy zatem upewnić się, że kamper, którym planuje się wyruszyć w podróż, nie jest przeładowany. Jest to istotne nie tylko pod względem obowiązujących przepisów prawa, ale też dla bezpieczeństwa pasażerów. Przeciążonym pojazdem znacznie trudniej się kieruje – pogarszają się jego właściwości jezdne, a ponadto wydłuża się droga hamowania.
Istotna jest także przestrzeń dla pasażerów
Ruszając w trasę kamperem, należy odpowiednio się przygotować. Podstawa to baniak z wodą mieszczący przynajmniej od kilkunastu do kilkudziesięciu litrów płynu. Znaczenie ma również uzupełnienie zapasów w lodówce, a także wyposażenie pojazdu w artykuły codziennego użytku, takie jak choćby przybory kuchenne. Należy jednak pamiętać przy tym o zachowaniu umiaru. Kamper wypakowany po brzegi sprzętem wszelkiej maści nie tylko będzie przeciążony, ale też najzwyczajniej w świecie niewygodny dla podróżujących nim osób. Przestrzeń dostępna do użytku i tak jest stosunkowo niewielka, a zagracenie jej niepotrzebnym sprzętem tylko pogarsza sprawę.
Wynajem kampera
Wynajem kampera to doskonały wybór dla osób, które dopiero zamierzają posmakować uroków caravaningu. W końcu kupno pojazdu tego typu to spory wydatek. Warto pamiętać, że nawet jeśli posiadamy ważne prawo jazdy kategorii B, firma wypożyczająca może nie zgodzić się na wynajem auta. Ocenia się również doświadczenie oraz wiek kierowcy. Powierzenie tak ciężkiego, trudnego w prowadzeniu samochodu kierowcy, który odpowiednie uprawnienia posiada ledwie od kilku miesięcy, stanowi zbytnie ryzyko dla firm wynajmujących. Zazwyczaj wymaga się przynajmniej trzech lat doświadczenia w kierowaniu samochodami osobowymi.
Caravaning to świetna forma spędzania wolnego czasu. Wolność, którą oferuje tego typu wypoczynek, to wartość, którą zdecydowanie ceni sobie wielu miłośników podróży. Zanim jednak zacznie się przygodę z rekreacją w tej formie, należy odpowiednio przygotować się do tego typu wyprawy. Nawet wynajmując kampera, powinno się dokładnie uwzględnić czynniki takie jak ciężar zabieranego ze sobą sprzętu czy liczbę osób, które ruszą w drogę.