HOBBY

Urbex – ciekawa forma eksploracji?

  • 6 października, 2023
  • 4 min read
Urbex – ciekawa forma eksploracji?

Wiele osób chcących zacząć nowe, ekscytujące hobby, może zastanawiać się, co to urbex? Jak się do niego przygotować? Co trzeba wiedzieć? Urban exploration to nic innego jak aktywność polegająca na eksplorowaniu opuszczonych miejsc w obszarach miejskich i nie tylko. Osoby zajmujące się tego typu aktywnością poszukują ciekawych, zapomnianych miejsc, takich jak stare budynki, fabryki, szpitale, tunele, kanały podziemne, zamknięte obszary przemysłowe i wiele innych. Wybrane lokalizacje zazwyczaj są trudno dostępne publicznie, dlatego przed rozpoczęciem tego typu przygody warto mieć niezbędną wiedzę dotyczącą przepisów itp.

Powodów, dla których praktykuje się urbex, jest wiele i zależą one od konkretnych osób uczestniczących w tej aktywności. Niektórzy robią to dla spełnienia artystycznego, inni lubią fotografować unikalne przestrzenie, a niektórzy prowadzą dokładną dokumentację na temat miejsc, które z różnorakich względów nie są już użytkowane. To doskonały sposób na odkrywanie historii i kultury, zwłaszcza w przypadku budynków przedwojennych. Urbex nierzadko jest również wyzwaniem fizycznym i emocjonalnym.

Spis treści:

  1. Urban exploration a bezpieczeństwo i regulacje prawne
  2. W co się ubrać i co zabrać na urbex?
  3. Co jeszcze warto wiedzieć?
  4. Podsumowanie

Urban exploration a bezpieczeństwo i regulacje prawne

Jak łatwo się domyślić, urban exploration wiąże się z pewnym ryzykiem oraz kwestiami etycznymi. Wchodzenie na tereny prywatne lub niebezpieczne nie jest legalne i może stwarzać zagrożenie dla uczestników. Możliwe są różnorodne upadki, zatrzaśnięcia w zamkniętych pomieszczeniach czy narażenia na kontakt z niebezpiecznymi substancjami. Zatem czy urbex jest legalny? Tak, ale tylko wtedy, gdy nie odwiedza się miejsc, do których wstęp jest prawnie zakazany. Należy przede wszystkim działać odpowiedzialnie – przestrzegać zasad bezpieczeństwa, uregulowań prawnych oraz etyki tzn. nie dopuszczać się kradzieży, niszczenia mienia itp.

Każde eksplorowane miejsce rządzi się swoimi przepisami. Wiele z nich to własność prywatna, a wejście na teren bez zgody właściciela jest nielegalne. Trzeba zatem wcześniej uzyskać pozwolenie na wejście, chociażby w obecności osoby upoważnionej przez niego do przypilnowania zwiedzających. Należy również rozsądnie wybierać lokalizacje, wszelkie zrujnowane budynki to duże ryzyko wypadku, dlatego powinno się stawiać wyłącznie na dobrze zachowane miejsca. Co więcej, niektóre budynki podlegają ochronie dziedzictwa kulturowego, dlatego takich warto unikać.

W co się ubrać i co zabrać na urbex?

Opuszczone miejsca są niezwykle pasjonujące jeśli chodzi o ich eksplorowanie, niemniej jednak przed rozpoczęciem aktywności, należy się odpowiednio ubrać i zabrać najpotrzebniejsze rzeczy. Zminimalizuje to ryzyko urazów i zapewni komfort. Ubiór oraz obuwie odgrywają kluczową rolę. Buty muszą być wygodne, przystosowane do różnych warunków terenowych oraz mieć dobrą przyczepność. Powinno się unikać krótkich spodenek, ponieważ te nie ochronią skóry np. przed ostrymi gałęziami itp. Z tych samych względów stawia się także na bluzy lub bluzki z długim rękawem. Właśnie te warianty ubrań pozwolą na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z roślinami, owadami, a także różnymi wystającymi, ostrymi prętami. Przydadzą się też rękawiczki, które zabezpieczą dłonie przed brudem i innymi niebezpieczeństwami. Pomocna może okazać się również wodoodporna oraz wiatroszczelna kurtka.

Odpowiednie ubranie to połowa sukcesu, jednak równie ważne będzie wyposażenie. Co warto mieć w plecaku? Niezastąpiona może okazać się lampa czołowa lub latarka, nawet jeśli praktykujemy urbex wyłącznie w dzień. Opuszczone miejsca często są nieoświetlone, dlatego, aby cokolwiek zobaczyć, należy wesprzeć się własnym źródłem światła. Niezbędny będzie też smartfon, którym skomunikujemy się z odpowiednimi służbami w razie potrzeby. Telefon komórkowy ma także inną, bardzo istotną funkcję – GPS. Dzięki niej ryzyko zabłądzenia zostanie zminimalizowane niemal do zera. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w wielu miejscach może brakować zasięgu, dlatego mapa i kompas również powinny znaleźć się w plecaku. Do podstawowego ekwipunku zalicza się jeszcze wodę oraz środki dezynfekujące.

Podsumowanie

Urban Exploring to ciekawe hobby, które może przynieść mnóstwo satysfakcji. Jeśli tylko zachowa się zasady bezpieczeństwa i odpowiedzialnie podejdzie do przepisów, można poznać historię nie tylko z podręczników. Miejsc do zwiedzania jest wiele – mogą być to przedwojenne budynki lub tunele, opuszczone stacje metra czy kolejowe bądź szpitale, hale produkcyjne, zamki, posiadłości i mnóstwo innych. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, jeśli chodzi o urbex.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *