Jak dobrać odpowiedni płaszcz?
Ma chronić przed zimnem, wiatrem i deszczem. Dobrze też, gdy przy tym dobrze wygląda na sylwetce. Płaszcz to popularny rodzaj okrycia wierzchniego, który chętnie noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jego początków można doszukiwać się już w starożytności, choć od tamtych czasów zmieniały się jego funkcje, przeznaczenie oraz wygląd. Przez pewien okres w historii kojarzył się z ubiorem wojskowym, obecnie to nieodłączny element modnego stroju – zwłaszcza na jesień i zimę. Okazuje się jednak, że właściwy dobór płaszcza to niełatwe zadanie. Podpowiadamy, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby dokonać satysfakcjonującego zakupu.
Spis treści:
- Płaszcze damskie a wzrost i sylwetka
- Jak dobrać rozmiar i wzór płaszcza męskiego?
- Jaki materiał płaszcza wybrać?
- Kolor i aktualna moda
- Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru płaszcza?
Płaszcze damskie a wzrost i sylwetka
Wygoda i korzystny wygląd to podstawa, aby w pełni cieszyć się swoim płaszczem. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na własną sylwetkę, a następnie na fason i krój odzieży. Okrycie wierzchnie sięgające do połowy łydek lub do kostek lepiej będzie prezentować się na wysokich kobietach. A jaki płaszcz okaże się odpowiedni dla niskiej osoby? W tym przypadku należy wybrać rozwiązanie, które nie skróci optycznie sylwetki. W takiej sytuacji najlepsze okażą się więc płaszcze zimowe damskie sięgające do kolan. Pod uwagę należy wziąć również proporcje ciała. Płaszcze wiązane w pasie są w stanie podkreślić wcięcie w talii, ale też ukryć szersze biodra. Modele asymetryczne i jednorzędowe wydłużą natomiast optycznie i pozwolą ukryć ewentualny nadmiar kilogramów. Z kolei zapięcia dwurzędowe oraz większe kołnierze poszerzą górną połowę ciała. Wiele zatem zależy od efektu, jaki zamierzamy osiągnąć. W kwestii dopasowania za każdym razem warto też rozważyć, co będzie noszone pod płaszczem, aby nie krępował on zanadto ruchów.
Jak dobrać rozmiar i wzór płaszcza męskiego?
Wiele wytycznych odnośnie długości płaszcza męskiego jest analogicznych jak w przypadku okrycia wierzchniego dla kobiet. Eleganckie odzienie powinno jednak za każdym razem zakrywać pośladki przynajmniej do połowy. Najwygodniejsze i najbardziej praktyczne są te maksymalnie do kolana. Dobrze, kiedy odzienie jest w stanie zakryć noszoną pod spód marynarkę. Panowie z brzuszkiem powinni wybierać płaszcze luźniejsze, chcąc podkreślić proporcje ciała najlepiej wybrać modele dopasowane, z kolei dwurzędowe zapięcie doda masywności szczuplejszej sylwetce. Przy szerszym rozkładzie barków sprawdzą się modele z klapami i guzikami zaczynającymi się pośrodku klatki piersiowej. Stójka natomiast jest w stanie optycznie poszerzyć sylwetkę. Do zadań formalnych sprawdzi się model ulster lub dyplomatka, na eleganckie przyjęcie warto włożyć bosmankę. Budrysówka to z kolei luźniejsza i zdecydowanie mniej elegancka propozycja, podobnie zresztą jak trencz (prochowiec). Mężczyźni zwykle kupują płaszcze na wiele sezonów, dlatego wybór powinien być dostosowany nie tylko do wygody, ale także do aktywności i okoliczności, w jakich będzie najczęściej noszony.
Jaki materiał płaszcza wybrać?
Płaszcz to odzienie używane najczęściej w okresie od jesieni do wiosny. Materiał, z jakiego powinien być wykonany i jego grubość zależy więc w dużej miejsce od warunków pogodowych. Są też płaszcze uniwersalne, które sprawdzą się zarówno późną jesienią, przez całą zimę, jak i wczesną wiosną. Oczywiście występują na rynku płaszcze puchowe, skórzane oraz wodoodporne parki z kapturem. Ciepły, elegancki i wysokiej jakości płaszcz zimowy będzie jednak wykonany przede wszystkim z naturalnej wełny. Powinna ona stanowić 60-80% materiału składającego się na odzienie. Może to być wełna owcza, wielbłądzia albo kaszmir. Jako materiał dopełnienia sprawdzi się poliester lub poliamid. W miarę możliwości lepiej unikać akrylu, który się elektryzuje i cechuje go mniejsza żywotność. Aby okrycie było ciepłe, ważna jest także gramatura samej wełny – najlepiej oscylująca w przedziale 600-800 g/m2. W przypadku wyboru płaszcza na zimę warto również zwrócić uwagę na ocieplaną podszewkę. Aby nie zniwelowała ona oddychającej właściwości wełny, dobrze gdy jest wykonana z wiskozy lub acetatu, a nie z poliestru.
Kolor i aktualna moda
Najbardziej uniwersalny kolor dla płaszcza to czerń. Jednak nie zawsze będzie on odpowiedni. Nie sprawdzi się przede wszystkim przy wyjątkowo jasnej karnacji oraz włosach. Czerń może bowiem działać przytłaczająco. To zdecydowanie kolor dla osób o ciemniejszych włosach oraz karnacji, a także tych o nieco puszystej sylwetce. Nieco większe możliwości daje wciąż neutralny i nadający się na formalne okazje granat. Warto jednak obserwować też aktualne trendy. Jakie zatem płaszcze są modne w tym sezonie? Od wielu lat na topie są odcienie beżu. Popularnością cieszą się wciąż odcienie szarości. Do każdego typu urody pasować będzie kolor kamelowy oraz brąz. Trzeba jednak pamiętać, że płaszcze w jasnych odcieniach łatwiej się też brudzą. Osoby, które lubią nieco więcej ekstrawagancji mogą wybrać kratę albo paski. Trendy na najbliższy sezon to powracające do łask kolory oliwki, khaki oraz oberżyna. To jednak wybór klasycznych i jednolitych kolorów sprawi, że płaszcz będzie dłużej w modzie. Dobierając odcień płaszcza, warto również wziąć pod uwagę, do jakich elementów garderoby będzie on noszony i czy pozwoli na łatwe połączenia z posiadaną już odzieżą.
Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru płaszcza?
Swoboda ruchów, komfort noszenia, właściwe dopasowanie, kolor dobrany do urody, materiał wysokiej jakości – to wszystko jest niezwykle ważne, ale podczas zakupu płaszcza warto wziąć pod uwagę również inne aspekty. Przykładowo długie płaszcze są bardziej podatne na zabrudzenia podczas spacerów po zabłoconym czy zaśnieżonym podłożu, więc nie zawsze będą trafionym wyborem. W przypadku płaszczy wełnianych nie można również zapomnieć o ich pielęgnacji, aby mogły służyć przez długie lata. Należy je m.in. regularnie szczotkować, wietrzyć oraz prasować parą. Kiedy jest to konieczne, sugeruje się pranie ręczne. W przypadku noszenia płaszcza istotne znaczenie mają dobrane do niego dodatki czy akcesoria. Będą to różnego rodzaju apaszki i szaliki, buty, rękawiczki, paski, okrycia głowy, a dla kobiet także torebki. Niektóre dodatki są w stanie w znaczący sposób zmienić wygląd oraz odbiór płaszcza, zwłaszcza takiego w stonowanej kolorystyce.
Podsumowanie
Płaszcz to ponadczasowe i praktyczne okrycie wierzchnie, które kojarzy się z wygodą, ale również z elegancją. Właściwie dobrany potrafi zatuszować niedoskonałości sylwetki i wyeksponować jej atuty. Bez wątpienia to nieodłączny element współczesnej mody, który może dodać noszącej go osobie pewności siebie. Porządny płaszcz to jednocześnie niemały wydatek. Jeżeli jednak został wykonany z wysokiej jakości materiałów i jest odpowiednio pielęgnowany, może z powodzeniem służyć przez wiele sezonów. Z tego powodu warto decydować się na bardziej klasyczne i minimalistyczne kroje oraz stonowaną kolorystykę, aby odzienie to dłużej mogło wpisywać się w obowiązujące mody.