miejsca warte odwiedzenia TURYSTYKA

Nieoczywiste kierunki na wakacje – lato 2023

  • 27 lipca, 2023
  • 6 min read
Nieoczywiste kierunki na wakacje – lato 2023

Coraz więcej ludzi decyduje się na nieszablonowe kierunki na mapie swoich wakacyjnych planów. Są to najczęściej osoby poszukujące alternatyw dla standardowych i już nieco utartych szlaków, bądź też podróżnicy, którym nieco znudziły się oblegane przez turystów kurorty. Wszystkim spragnionym powiewu świeżości turystom z pewnością spodoba się odkrywanie bogatej kultury Półwyspu Bałkańskiego. To dobra alternatywa na wakacyjne wyprawy. Ten skrawek Europy obfituje w wiele wartych ujrzenia obszarów. Bałkany to piękny region, jeszcze nie do końca odkryty przez urlopowiczów, dzięki czemu wyjątkowo zaskakujący. To samo tyczy się egzotycznych zakątków Azji, które tylko czekają na nowych turystów.

Bałkańskie cuda – uroki zwiedzania małych miasteczek

Co łączy Albanię z Macedonią? Przede wszystkim piękne, wpisane na listę UNESCO Jezioro Ochrydzkie. I chociaż kurortów albańskich w tym rejonie jest bardzo mało, to urokiem nie odbiegają od tych z Montenegro. Albania to kraj pełen kontrastów, potrafiący zaskoczyć niemalże na każdym rogu. Zachwyt mogą wzbudzić nie tylko plaże, ale i wiele pozostałości wspaniałej kultury iliryjskiej. Ma naprawdę wiele do zaoferowania, a turyści nie zgłębili jeszcze historii tego miejsca. Gdzie obecnie jest najtaniej w Europie? Z pewnością w 2023 roku wysoko na liście znajdzie się albańska Kruja, dawna stolica, skąd pochodził Skanderbeg – tamtejszy bohater narodowy i symbol oporu. To jeden z tych nieoczywistych celów wakacyjnych podróży. Kruja nie jest położona bezpośrednio nad morzem, jednak nie ujmuje jej to uroku. Tym, co skłania turystów do odwiedzenia tego miasta, jest niezaprzeczalnie wielowiekowa historia zamknięta w murach odbudowanego częściowo zamku i rozciągające się stamtąd malownicze widoki. Nie można również zapomnieć o wyjątkowym tradycyjnym bazarze, który czyni to miejsce jeszcze bardziej urokliwym. Piękne wyszywane dywany, świeże pachnące przyprawy, bogato zdobione gliniane naczynia do przyrządzania tradycyjnego gjuwecza – można tam znaleźć to wszystko i z pewnością o wiele więcej. Trudno wpaść na taki bazar w innym albańskim miasteczku. Spacer po pełnych uroku brukowanych uliczkach może zapewnić namiastkę klimatu tureckiego targu. Z kolei amatorom zwiedzania z pewnością przypadnie do gustu muzeum albańskiego bohatera narodowego – Skanderbega, znajdujące się na wcześniej już wspominanym zamku. Na okazałej przestrzeni zgromadzono wiele eksponatów związanych z samym miastem od odległych czasów kultury iliryjskiej, aż po panowanie znanego na całych Bałkanach władcy. U stóp zamku mieści się również ważny pomnik kultury dla Albańczyków, jakim jest Muzeum Etnograficzne – właśnie tutaj można poznać życie poszczególnych warstw tego społeczeństwa i dostrzec dzielące je różnice. Jest to ważne miejsce ze względu na aktywne wspieranie tożsamości narodowej tego kraju i uświadomienie odrębności dla zwiedzających. To idealna przestrzeń do zbierania wspomnień dotyczących tego intrygującego kraju.

Nieoczywiste kierunki na wakacje lato 2023

Z albańskiej historii do zatokowego Kotoru i mozaikowej Bitoli

Z Kruji warto przenieść się do Kotoru, który wziął się od zamieszkujących to miasteczko kotów? Nie do końca, ale z pewnością można tam spotkać niejednego futrzaka na swojej drodze. To urokliwe miejsce otoczone górami przybrzeżnymi z jednej strony, z drugiej – wodami Zatoki Kotorskiej. Do miasta można dostać się trzema bramami – Morską, Północną i Południową. Zaraz po wejściu podziw wzbudza średniowieczna zabudowa starówki – można przenieść się w czasie, wędrując wąskimi uliczkami (uwaga na śliską posadzkę, zwłaszcza na spacerach po deszczu). Gdzie jeszcze można udać się na wakacje w Europie w 2023 roku? Wycieczkę warto zacząć także w Macedonii, a konkretniej w Bitoli, pięknym mieście bogato zdobionym mozaikami, znajdującymi się głównie na terenie Heraklei – ruin dawnej bazyliki. To atrakcja ogólnie dostępna, choć z pewnością zasmucający może być fakt, że jest całkowicie niezabezpieczona, podobnie zresztą jak wiele innych zabytków na Bałkanach. Koniecznie z mozaikowej trasy trzeba zboczyć do wnętrza cerkwi świętego Dymitra. To wyjątkowe miejsce na mapie Bitoli, gdzie można poczuć tajemnicę sacrum i prawdziwe piękno ikon napisanych w klasztorze świętego Nauma (który zresztą też warto odwiedzić, będąc przy okazji niedaleko Ochrydy).

Gdzie najtaniej na wakacje lato 2023

Nie tylko tania Europa – azjatyckie wczasy w 2023

Nieoczywiste mogą być nie tylko europejskie zakątki. Amatorom bardziej egzotycznych przygód z pewnością przypadnie do gustu podróż do południowo-wschodniej Azji. Na uwagę z pewnością zasługuje mniej popularna niż jej sąsiedzi Kambodża. Wycieczka do tego kraju zagwarantuje tanie i jednocześnie niezapomniane wakacje, pełne wspomnień z pięknymi widokami na Zatokę Tajlandzką i perełkami architektury legendarnego miasta Angkor. Warto zasmakować się w tamtejszej kuchni i rozpłynąć podczas rejsu wśród okolicznych pływających wiosek. Przenosząc się na wschód od Kambodży, warto rozważyć wakacje w Wietnamie. To tutaj, tuż przy granicy z Laosem znajduje się największa jaskinia na świecie i sieć tuneli, które na pewno będą ciekawą atrakcją nawet w porze deszczowej. Nie można zapomnieć o doznaniach smakowych – koniecznie trzeba spróbować tradycyjnych dań, które mimo chińskich wpływów wyróżniają się między innymi używaniem sosu rybnego, który idealnie komponuje się z tamtejszymi sajgonkami. Z pełnymi brzuchami można wyruszyć w podróż do wietnamskich sąsiadów w Laos. To z pewnością jedne z najtańszych opcji na wakacje za granicą. Tutaj można poczuć prawdziwie buddyjski klimat z urokliwymi wodospadami w tle. I choć nie ma dostępu do wybrzeża, to zaskakuje krainą czterech tysięcy niewielkich wysepek na rzece Mekong, przez którą podróż będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem.

Nieoczywiste miejsca tworzą wyjątkowe wspomnienia. Warto rozważyć mniej uczęszczane kierunki wakacyjnych podróży. W Europie jest wiele wartych odwiedzenia zakątków, które nie stały się jeszcze kurortami z głównych stron biur podróży, tak samo jak egzotyczne miejsca południowo-wschodniej Azji. W każdym zakątku świata są miejsca, do których nadal bez przeszkód można tanio się dostać i odkryć niepowtarzalne piękno wielu krajów, zarówno dla amatorów zapierających dech w piersiach widoków, jak i fascynatów obcych kultur. Wystarczy jedynie dobrze poszukać, by zapewnić sobie niesamowite wspomnienia i historie z podróży.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *