Piękny ślub i udane wesele to wydarzenia, o których marzy wiele młodych par. Nie bez powodu mówi się zresztą, że dzień ślubu jest jednym z najważniejszych w życiu każdej osoby. Nic więc dziwnego, że planując wesele, zakochani chcieliby, aby w tym szczególnym czasie wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jednak co zrobić, by uniknąć wpadek i jakie są najczęstsze błędy ślubne? Sprawdźmy!
Planowanie ślubu i wesela na ostatnią chwilę
To zdecydowanie jeden z najczęstszych błędów. Pary planujące ślub powinny zacząć przygotowania z odpowiednim, minimum rocznym, a najlepiej nawet dwuletnim wyprzedzeniem – zwłaszcza w przypadku np. chęci wyboru sali weselnej, która cieszy się dużą popularnością. Wszystko to pomoże uniknąć niepotrzebnego rozczarowania. Historia zna przypadki, że para młoda chciała zarezerwować konkretny, wymarzony termin czy miejsce przyjęcia, ale te niestety były już zajęte.
To też istotne, jeśli para zamierza zdecydować się na samodzielną organizację ślubu, a nie korzystanie z usług profesjonalisty. Mimo najszczerszych chęci i zapału koniecznie trzeba wówczas w kwestii organizacji wesela mierzyć siły na zamiary i odpowiednio wcześnie zabrać się za realizację wyznaczonych zadań.
Warto przy tym pamiętać, że zawsze istnieje możliwość skorzystania z usług specjalistów, jakimi są wedding plannerzy. Taki konsultant lub konsultantka ślubna mają jednak spore doświadczenie w tym temacie, ponieważ planowanie ślubu to ich codzienna praca. Jeśli więc partnerów przerasta to zadanie, z powodzeniem można znaleźć odpowiednią osobę, która odciąży ich w większości spraw dotyczących kwestii organizacji wesela.
Brak ustalonego budżetu weselnego
Rzetelne oszacowanie, ile pieniędzy potrzeba, aby cieszyć się pięknym, zgodnym ze swoją wizją ślubem, powinno należeć do jednego z pierwszych elementów organizacji wesela. Niestety nadal w ferworze przygotowań, a szczególnie w tej pierwszej fazie planowania wesela, łatwo o tym zapomnieć. Dlatego wśród najczęstszych błędów, jakie popełniają pary młode, jest właśnie niedookreślenie budżetu weselnego. Oczywiście jeśli to, ile zakochani wydadzą pieniędzy na przygotowywanie się do najważniejszego dnia w swoim życiu nie ma większego znaczenia, to świetnie, jednak nie wszyscy są w tak uprzywilejowanej pozycji. W większości przypadków pary młode muszą już na wstępie zastanowić się, na jakie przyjęcie weselne ich stać i z czego ewentualnie będą musieli zrezygnować.
Najlepszym pomysłem będzie stworzenie odpowiedniego pliku, chociażby w arkuszu kalkulacyjnym, w którym przyszli małżonkowie rozpiszą rubryka po rubryce każdy z elementów organizacji wesela: od tych faktycznie niezbędnych (np. zadbanie o menu weselne lub wynajęcie sali weselnej) aż po szczegóły, na których w razie konieczności można zaoszczędzić w przypadku niewystarczającego budżetu. Przykładem tego może być ograniczenie albo całkowite zrezygnowanie z dekoracji sali, własnoręczne zajęcie się zaproszeniami i winietkami czy decyzja o tym, by w dniu ślubu odpuścić sobie zespół weselny. Warto też przy tym przemyśleć, w jakiej minimalnej i maksymalnej kwocie para planuje się zmieścić z wydatkami i zapisywać orientacyjne ceny wszystkich usług, w tym najtańszych, najdroższych i ze „średniej półki” cenowej. Dobrą praktyką jest także do ustalonej kwoty dodać 20% „zapasu” finansowego – to pozwoli uniknąć przykrych skutków złego obliczenia budżetu potrzebnego do tego, by bez stresu przygotować wymarzone przyjęcie weselne.
Lista gości, która nie ma końca
Zanim podekscytowani partnerzy roześlą zaproszenia do całej swojej rodziny, należy to sumiennie przemyśleć. Ilość gości ma duży wpływ na to, jaka będzie atmosfera wesela i, rzecz jasna, finalna kwota, którą przyjdzie uiścić za całą uroczystość ślubną. Warto więc, by lista gości dopasowana była do finansów i zgodna z tym, kogo faktycznie młodzi chcą zaprosić do spędzenia z nimi tego najważniejszego dnia w życiu.
Nierzadko niestety zdarza się, że po czasie zakochani przyznają, że gdyby mieli jeszcze raz decydować się na organizację tego wydarzenia, wówczas ograniczyliby grono zaproszonych do najbliższej rodziny i znajomych. Czasem też za namową bliskich organizują oni większe wesele – mimo że od początku było jasne, że para młoda chciała mieć bardziej dyskretną, prywatną uroczystość. Choć to bywa trudne, polecamy zastanowić się, czy nie lepiej postawić na swoim.
Nietrafione usadzenie gości na weselu
W niejednej rodzinie znajdą się skłóceni lub nielubiący się wzajemnie krewni. Z uwagi na ten fakt dużym błędem przyszłych nowożeńców byłoby pominięcie tzw. seating chart, czyli niezadbanie o to, jak usadzić gości przy stołach tak, by uniknąć niepotrzebnych konfliktów czy kłopotliwego przesiadania się. Takie błędy młodych par mogą łatwo zostać wyeliminowane za pomocą ustawionych w danym miejscu na stole winietek z imieniem i nazwiskiem gościa. Może to wydawać się zbędnym dodatkiem, jednak ich brak naprawdę bardzo szybko wprowadza chaos i zamieszanie wśród gości. Jeśli więc przyszłym małżonkom zależy, żeby tego typu błędy ślubne nie zniszczyły wesela, koniecznie będzie zatroszczenie się o winietki na swoją uroczystość ślubną. Bez wątpienia to właśnie one będą jednym z elementów, które pozwolą zaoszczędzić sobie nieco stresu w dniu wesela.
Niezadbanie o potrzeby gości
Oczywiście to para młoda jest najważniejsza w dniu wesela, w końcu to ich święto. Jednak nie spędzają go sami, tylko w gronie najbliższych. Warto więc zadbać o to, by gości też czuli się w tym czasie pod dobrą opieką. Mimo starań nowożeńców nie zawsze da się jednak wszystkich zadowolić. Na co zaproszone osoby często narzekają na weselach? Mowa przede wszystkim o mało różnorodnym, typowo mięsnym menu. Dziś, kiedy jako społeczeństwo stosujemy nie tylko rozmaite diety, ale i cierpimy na różne choroby, konieczne jest dobranie takiego jadłospisu, w którym podawane potrawy są dopasowane również do osób cierpiących np. na celiakię lub niespożywających produktów odzwierzęcych.
Błędy młodych par związane z menu weselnym nierzadko dotyczą też najważniejszego ciasta w tym dniu. Wpadkę można zaliczyć, zamawiając np. tort weselny z alkoholem. Takie błędy weselne nadal niestety często się zdarzają i mogą spowodować, że gość nie tylko będzie bawił się kiepsko, ale też poczuje się urażony lub wyjdzie z imprezy głodny. Podczas planowania wesela należy więc dopytać się, jak wygląda kwestia wyżywienia. Może to wydawać się dziwne, ale czasem nawet najlepsze sale weselne nie są gwarancją świetnej kuchni. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji pozostaje zamówienie degustacji jedzenia – wówczas można sprawdzić, czy jedzenie dobrze smakuje, jest jakościowe i odpowiednio przyprawione. Takie działanie dodatkowo minimalizuje stres w dniu ceremonii i ogranicza myśli „czy jedzenie będzie smaczne?”
Brak scenariusza dnia ślubu
Scenariusz dnia ślubu? Brzmi absurdalnie? Wcale nie! Dla osób, które biorą na swoje barki samodzielną organizację ślubu to naprawdę konieczność. Scenariusz dnia ślubu szczególnie sprawdzi się parom, które mają tendencję do spóźniania się. W przypadku tak ważnej uroczystości warto zaplanować cały dzień od A do Z, żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów. Opracowany wcześniej plan idealny to przede wszystkim taki, który pozwala dość precyzyjnie oszacować, ile czasu potrzeba na daną czynność – tak, by bez pośpiechu wszystko dopiąć i nie martwić się, że zaraz zbliża się godzina ceremonii. Najlepiej zawrzeć w nim każdą, najdrobniejszą czynność, jaką zakochani zamierzają wykonać – nawet takie oczywistości jak kąpiel czy śniadanie.
W dniu ceremonii każda minuta jest cenna i może zaważyć na tym, jak będzie wyglądał ten dzień. Zapisany wcześniej w planerze każdy krok to najlepszy pomysł na to, by partnerów nie zjadł stres ślubny i nie dopadł atak paniki związany z tym, że zostało już tak mało czasu. Najczęstsze błędy popełniane przez pary młode w tym temacie dotyczą tego, że chcą w tym czasie zrobić zbyt dużo, podczas gdy w dniu ślubu powinny znaleźć się tylko najważniejsze zadania. Tych, które można wykonać dzień wcześniej, najlepiej nie zostawiać na ostatnią chwilę – przykładem może być przygotowanie garderoby czy torby. Dodatkowo warto pamiętać też o tym, by wszystko zaplanowane było pod usługi podwykonawców weselnych, np. makijażystki czy fryzjerki.
Kolejną ważną rzeczą jest, by nie tylko czas przygotowań zawrzeć w planerze. Godzina ceremonii to przecież nie koniec – koniecznie trzeba określić także odpowiedni moment na składanie życzeń, przybycie na salę weselną, rozpoczęcie obiadu czy pierwszy taniec.
Nieudane zabawy weselne
Chyba nic nie psuje klimatu wesela, jak zabawy weselne, które… nikogo nie bawią. Choć powoli te najbardziej sprośne odchodzą do lamusa, to nadal bardzo często zdarzają się przyjęcia ślubne przepełnione popularnymi, dość rubasznymi rozrywkami. Dobrze przemyśleć, czy faktycznie przyszli małżonkowie chcą, by na uroczystości wodzirej zapraszał gości do robienia rzeczy, które mogą budzić niesmak, dyskomfort lub nawet zgorszenie. Obecnie w internecie można znaleźć różne pomysły weselne na zabawy. Kto wie, być może młodym uda się znaleźć coś dopasowanego do swojego gustu?
Podobnie warto zastanowić się nad tym, jaka muzyka weselna będzie zakochanym odpowiadać najbardziej. Jeśli nie są oni fanami disco polo, wcale nie muszą się zdecydować na taki gatunek tylko dlatego, że jest popularny w przypadku tego typu imprez.
Podsumowanie
Wszystkie pary młode chcą, by ich ślub i wesele były idealne, jak ze snu. Nic dziwnego – to pełne emocji wydarzenia, które zapamiętuje się do końca życia. Zdecydowanie dobrze więc zadbać o to, by wspomnienia z tego dnia były jak najlepsze. Dlatego w artykule omówiliśmy najpopularniejsze błędy, o których należy pamiętać podczas organizacji uroczystości ślubnej. Ich znajomość pozwoli młodej parze uniknąć wielu wpadek oraz wynikających z nich dyskomfortowych sytuacji czy pozostałego na lata niesmaku.