SPORT

5 najciekawszych sportów wodnych – wybierz aktywność na wakacje

  • 12 sierpnia, 2022
  • 6 min read
5 najciekawszych sportów wodnych – wybierz aktywność na wakacje

Wakacje to upragniony czas zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Najmłodsi mogą chwilowo zapomnieć o szkolnych obowiązkach i całkowicie oddać się ulubionym przyjemnościom. Dorośli natomiast mają okazję wyjechać na długo wyczekiwany urlop i oderwać się od rzeczywistości, zapominając o pracy. Możliwości spędzenia wolnego czasu jest mnóstwo, wszystko zależy od preferencji, a także zainteresowań danej osoby. Niemniej jednak, jak się okazuje, aż ponad 60% Polaków lato spędza w nad morzem, jeziorami czy innymi akwenami. Spokojne okolice i szum wody działają relaksująco, w związku z czym właśnie tego typu kierunki są najpopularniejsze, jeśli chodzi wakacje. Mimo to nie wszyscy lubią biernie spędzać czas – opalając się czy czytając książki. Właśnie dla takich aktywnych wczasowiczów zarezerwowane są sporty wodne.kobieta wiosłująca na stand up paddle board

Aktywny odpoczynek – rafting

Jedną z aktywności zaliczanych do sportów wodnych jest rafting. To nic innego, jak spływ na pontonie górską rzeką. Warto jednak wiedzieć, że musi być on odpowiednio przygotowany i spełniać normy bezpieczeństwa. Rafting organizuje się w kilku miejscach w kraju przez wyspecjalizowane osoby, a zainteresowani przebywają wówczas w towarzystwie instruktorów. Wyróżnia się spływy dla amatorów i „profesjonalistów”, czyli bardziej zaawansowanych. Choć mogłoby się wydawać, że spędzanie czasu w taki sposób nie należy do najbezpieczniejszych, jest wręcz przeciwnie. Nawet kilkulatki pod opieką rodziców biorą udział w spływach. Każdy uczestnik musi mieć na sobie kamizelkę asekuracyjną oraz kask. Skala trudności spływu zależy od danego odcinka rzeki, którą określa się w 6-stopniowej skali. W zależności od niej niezbędna będzie m.in. praca zespołowa umożliwiająca odpowiednie utrzymane pontonu w nurcie rzeczki. Malowniczy widok na pobliskie góry zachęca do wzięcia udziału coraz większą liczbę turystów. Lwia część z nich uwielbia rafting i wraca każdego roku.

Flyboard, czyli unoszenie się nad wodą

Dla uwielbiających ekstremalne sporty wodne idealną propozycją będzie Flyboard, który niedawno zyskał na popularności. Nazwą tą określa się urządzenie służące do unoszenia się nad wodą – nawet do 18 metrów – wykonywania najróżniejszych akrobacji oraz poruszania się pod powierzchnią wody z dużą prędkością. W wielu miejscach w Polsce można spróbować swoich sił pod opieką specjalistów. Wcześniej jednak konieczne jest przejście odpowiedniego kilkunastominutowego szkolenia przygotowującego. Dzięki temu każdy ma szansę poczuć się jak superbohater, jednocześnie odczuwając ogromną dawkę adrenaliny. Rozrywka tego typu dostępna jest już od maja aż do października. To świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu, a także pomysł na prezent dla najbliższych szukających ekstremalnych wrażeń.

Nurkowanie, czyli eksploracja podwodnego świata

W dużej części morski świat wciąż pozostaje nieodkryty, mimo że zajmuje niemalże 70% obszaru Ziemi. Nurkowanie to zajęcie, które należy do niezwykle interesujących oraz rozwijających. Pozwala na poznawanie rzeczywistości ukrytej pod powierzchnią wody, gdzie dźwięki rozchodzą się czterokrotnie szybciej niż w powietrzu, zmysł wzroku jest nieco zakłócony, a węchu przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie. Zanurzanie w wodzie wymaga wyciszenia się, koncentracji, a także przełamania swoich lęków. Warto wiedzieć, że nie tylko od ruchu ciała zależy szybkość zużywania tlenu znajdującego się w butlach, ale też innych aspektów. Decydując się na nurkowanie, można być pewnym, że zobaczy się inny świat przepełniony najróżniejszymi stworzeniami w różnorodnych barwach. Niektóre firmy organizują, chociażby pływanie z delfinami, rekinami bądź schodzenie w głębiny mórz czy oceanów w celu zobaczenia tego, co nie istnieje na lądzie. Z pewnością każdy bez problemu będzie mógł zacząć swoją przygodę z nurkowaniem pod okiem profesjonalistów w wielu miejscach w kraju.

Kajakarstwo – sposób na zobaczenie czegoś więcej

Kajakarstwo praktykowane jest na wydłużonej oraz lekkiej łodzi napędzanej wiosłami. Może być uprawiane na różnych rodzajach wód m.in. w jeziorach, kanałach, rzekach itd. Amatorom poleca się kajakarstwo rekreacyjne, które pomaga zbliżyć się do natury i spędzić wolny czas w aktywny sposób. Bez problemu każdy znajdzie ośrodek prowadzący kursy z tego zakresu lub uda mu się zapisać na wyprawę kajakową z profesjonalistami. To sport pozwalający na zwiedzenie niedostępnych niekiedy miejsc dla innych środków transportu – jaskinie, zbocza skał, wybrzeża. Popularne jest samotne pływanie, w grupie bądź z partnerem. Wszystko zależy od umiejętności, a także preferencji.mężczyzna siedzący w niebieskim kajaku

Kitesurfing, czyli połączenie innych sportów

Kitesurfing to średnio popularny sport wodny, choć ma wiele do zaoferowania. Okazuje się połączeniem kilku innych dyscyplin w jedną, m.in. snowboardu, windsurfingu, surfingu, paralotniarstwa czy żeglarstwa. Siłą napędową jest wiatr, który wprawia w ruch latawce. Deski dedykowane temu sportowi charakteryzują się niewielkim rozmiarem, a wyglądem przypominają te stosowane przy snowboardzie. Dzięki temu sprzęt nie zajmuje wiele miejsca i bez problemu zmieści się w bagażniku samochodowym. W zależności od indywidualnych preferencji rozwijanie swoich umiejętności możliwe jest zarówno w miejscach, gdzie występują duże fale, jak i tam, gdzie wody są spokojne. Gdy tylko uda się nauczyć podstaw, można zacząć wykonywać triki, jeździć z większą prędkością czy skakać po falach.

Aktywnie też można odpocząć

Możliwości spędzania wolnego czasu w wakacje jest mnóstwo. Wszystko zależy tylko od indywidualnych preferencji wczasowiczów oraz dysponowanego budżetu. Do wielu aktywności, nawet tych zaliczanych do sportów wodnych można zachęcić najmłodszych, o ile są dla nich w pełni bezpieczne. Urlop w górach czy nad morzem, lub przy innych akwenach nie musi być nudny. Wystarczy rozejrzeć się i sprawdzić atrakcje oferowane przez ośrodki oraz firmy działające lokalnie. To pozwoli na aktywny wypoczynek z odrobiną adrenaliny i pozyskanie nowych umiejętności. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że jedna konkretna dyscyplina sportu sprawi tyle radości, że stanie się nowym zainteresowaniem. Warto próbować nieznanych wcześniej rzeczy i przezwyciężać własne ograniczenia.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *