sprzęt - odzież i akcesoria

Co musi znaleźć się w plecaku, jeśli wybierasz się w góry?

  • 19 sierpnia, 2022
  • 5 min read
Co musi znaleźć się w plecaku, jeśli wybierasz się w góry?

Podróż w góry to relaksująca i niezapomniana przygoda, bez względu na stopień zaawansowania podróżników we wspinaczkach górskich. To o tyle uniwersalny sposób spędzania wolnego czasu, że każdy jest w stanie znaleźć coś dla siebie. Osoby bez odpowiedniej kondycji mogą wybrać się na łatwiejsze szlaki, natomiast sportowcy i osoby z doświadczeniem na te bardziej skomplikowane. Jednak bez względu na to, w plecaku każdego wczasowicza udającego się w góry powinno znajdować się niezbędne wyposażenie, które przyda się na takiej wyprawie.

Zawartość plecaka będzie się różniła w zależności od pory roku, o czym należy pamiętać, organizując zawartość swojego bagażu. Brak konkretnej odzieży, czy akcesoriów mógłby znacznie pogorszyć jakość wyprawy, a w ekstremalnych przypadkach doprowadzić do zagrożenia zdrowia lub życia. W niektórych przypadkach warunki pogodowe mogą zmienić się w bardzo krótkim czasie, zatem trzeba być gotowym na każdą ewentualność. Zwiększy to bezpieczeństwo i ograniczy stres związany z możliwym ryzykiem takiej wycieczki. Warto o tym pamiętać, aby wyprawa przyniosła ze sobą jedynie dobre doświadczenia i wspomnienia.osoba z plecakiem i mapą rozgladająca się na tle górskiego krajobrazu

Ubrania dodatkowe i na zmianę

Ubrania to bardzo ważny element wyposażenia każdej wyprawy w góry, bez względu na porę roku. Zarówno latem, jak i zimą pogoda w górach zmienia się z każdą kolejną godziną wyprawy na szczyt. Trzeba zatem wspomnieć, że dodatkowa odzież będzie czymś, co zdecydowanie warto ze sobą zabrać. Dzięki niej w razie nagłego deszczu nie trzeba będzie wracać przemoczonym, ponieważ można przebrać się w zapasowe, suche ubrania. W przypadku niektórych ścieżek, gdy przy wejściu na szlak panuje gorąc, na szczycie może padać śnieg. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, takie jak chociażby mocny wiatr. Należy pamiętać o wodoodpornej i wiatroodpornej kurtce, wyposażonej również w kaptur. Pomoże to ograniczyć ryzyko zachorowania, co z pewnością zniszczyłoby resztę planów wyjazdowych.

Nie można zapomnieć o tym, że ubrania zabierane na taką podróż powinny być przede wszystkim wygodne. W niektórych sytuacjach odzież krępująca ruchy mogłaby zwiększać ryzyko niebezpieczeństwa na szlaku. Przede wszystkim jednak zmniejsza komfort danej osoby, dlatego warto wziąć to pod uwagę i postawić na adekwatny strój. Spodnie powinny być dopasowane, jednak bluzki i odzież wierzchnia mogą być o rozmiar większe. Równie istotne jest obuwie – ma być przede wszystkim wygodne i bezpieczne, w tym przypadku buty trekkingowe zdadzą egzamin doskonale. Konieczna może się okazać także ochrona głowy w razie mocnego słońca. Czapka z daszkiem, kapelusz czy okulary przeciwsłoneczne będą najlepszym rozwiązaniem.

Prowiant jako niezbędny element górskich wypraw

Mogłoby się wydawać, że to jeden z najmniej istotnych elementów przy takich podróżach. Warto jednak wspomnieć, że nie na wszystkich szlakach znajdują się restauracje, w których można zjeść i kupić coś do picia. Należy wcześniej zrobić porządny research, a jeśli rzeczywiście na trasie brakuje takiego miejsca, trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie artykuły spożywcze. Będzie to przede wszystkim woda. Nawodnienie jest ważne, zwłaszcza latem, kiedy podróży towarzyszą wysokie temperatury. Wtedy bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia i zasłabnięcia, co podczas pieszej wycieczki w górach mogłoby być niebezpiecznym zdarzeniem.plecak górski, buty trekkingowe i kubek

Dobrym pomysłem jest zabranie elektrolitów dostarczających niezbędnych witamin i minerałów, ponieważ w czasie wzmożonego wysiłku organizm zużywa je w bardzo szybkim tempie. Poza napojami nie można zapomnieć o czymś do jedzenia. Nie powinno się zabierać samych słodyczy, ponieważ te nie dostarczą niezbędnej energii, a jedynie doprowadzą do jeszcze większego zmęczenia. Odpowiednio przygotowane owoce, warzywa i kanapki to najlepsze rozwiązanie, które przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.

Dodatkowe wyposażenie, które musi znaleźć się w plecaku

Plecak osoby wybierającej się w góry powinien być pojemny oraz usztywniony, aby móc dobrze zorganizować zabierany bagaż. Wśród niezbędnych przedmiotów, większość jest lekka i zajmuje mało miejsca. Warto jednak o nich pamiętać. Jednym z takich elementów jest chociażby latarka. Okaże się niezbędna w momencie, gdy wycieczka nieoczekiwanie się przeciągnie, a ze szlaku trzeba będzie schodzić późnym wieczorem. Warto zabrać ze sobą dwa rodzaje – tradycyjną i czołową. Nie można zapomnieć również o zapasowych bateriach. Oczywistym faktem jest to, że trzeba wziąć dokumenty. W wielu sytuacjach mogą okazać się niezbędne.

Decydując się na samotną wycieczkę bez przewodnika, w plecaku zdecydowanie powinna znaleźć się mapa. Co prawda w dobie smartfonów wiele osób o tym zapomina, jednak w przypadku braku zasięgu – co na szlakach jest częste – okaże się nieocenioną pomocą. Przydatny może być także kompas, który poprawi efektywność korzystania z mapy papierowej. Warto mieć przy sobie również podręczną apteczkę, która pozwoli odpowiednio pomóc osobie bliskiej lub obcej, gdyby na szlaku zdarzył się jakiś wypadek. Jadąc w góry z dziećmi, należy mieć w plecaku żel antybakteryjny i nawilżane chusteczki. Aby uchwycić piękne chwile i krajobrazy warto spakować aparat fotograficzny. Jakość zdjęć będzie o wiele lepsza niż w przypadku robienia ich telefonem, taki sprzęt często ma też większą pamięć.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *