HOBBY SPORT

ASG – czym jest i jak zacząć przygodę z tym sportem?

  • 27 listopada, 2023
  • 5 min read
ASG – czym jest i jak zacząć przygodę z tym sportem?

Szukasz pomysłu na nowe hobby? A może chcesz przełamać rutynę i wprowadzić trochę adrenaliny do swojej codzienności? Odpowiedzią na te potrzeby może być ASG – ekscytujące zajęcie będące idealną syntezą sportowych rozgrywek i militarnego piękna. Co to takiego i jak wejść w ten fascynujący świat? Sprawdźmy!

ASG – co to takiego?

Wielu osobom skrót ASG nic nie mówi i kojarzy się jedynie z przypadkowym zlepkiem liter. Tymczasem to akronim pochodzący od angielskich słów Air Soft Gun, którymi określa się idealnie odwzorowaną replikę broni palnej. Warto pamiętać, że pistolet ASG w żaden sposób nie przypomina takiego, który można znaleźć na półkach sklepów zabawkowych. Bronie ASG zwykle wykonane są w skali 1:1, a dodatkowo z dużą dbałością o każdy, najmniejszy szczegół. Wszystko po to, aby wiernie odtworzona reprodukcja wykorzystana była w pełnej emocji grze ASG. Zastanawiasz się, na czym polega rozgrywka i w czyje gusta trafi najbardziej?

Gra ASG – na czym polega?

Airsoft to gra zespołowa mocno angażująca szczególnie miłośników historii, militariów i… adrenaliny. Nic dziwnego, airsoft należy do niezwykle realistycznej i zaplanowanej pod kątem strategicznym rozgrywki, w której członkowie jednej drużyny próbują pokonać przeciwnika przy pomocy replik broni ASG. Najczęściej gra odbywa się na otwartym obszarze leśnym, wewnątrz przeznaczonych do tego hangarów lub na terenie opuszczonych pomieszczeń, co tylko dodaje niesamowitego klimatu. Co ważne, gra zwykle obfituje w zróżnicowane scenariusze i zwroty akcji, a zebrana drużyna bardzo często odgrywa określone role powiązane z posiadanymi umiejętnościami lub predyspozycjami. W rozgrywce airsoft gracze muszą zadbać nie tylko o odpowiedni pistolet ASG, ale też ochronne okulary i inne akcesoria przydane podczas gry. Dodatkowo, dla jeszcze lepszej atmosfery, można wyposażyć się w militarne stroje – tak, aby poczuć ducha prawdziwej walki na bitwie. Brzmi intrygująco, prawda?

Różnice między ASG a paintballem

Osoby, które wcześniej nie miały do czynienia z ASG, a znają cieszącego się dużą popularnością paintballa, mogą odnosić wrażenie, że to bardzo podobne do siebie rozrywki. Czy faktycznie tak jest? Nic bardziej mylnego – różnice pomiędzy airsoftem a paintballem są ogromne. Przede wszystkim kluczowe będzie tutaj podejście do broni, której wierne odwzorowanie na ogół nie ma większego znaczenia dla paintballa. Jak wiemy nieco inaczej to wygląda w przypadku airsoft, gdzie repliki broni ASG są najważniejszym aspektem gry. Do istotnych różnic należy też rodzaj wykorzystywanych pocisków – w paintballu, jak sama nazwa wskazuje, pociski wypełnione są farbą, co od razu zdradza, że przeciwnik został postrzelony. W airsoft z kolei „amunicją” są lekkie, zwykle 6 mm (rzadko 8 mm) plastikowe kulki niepozostawiające jakichkolwiek śladów, dlatego szczególnie ważna jest tutaj uczciwość. Różnicę widać też w przypadku samej rozgrywki. Dla paintballa charakterystyczna jest szybkość gry, w której liczy się dynamiczna rozgrywka, podczas gdy w airsoft zabawa może być naprawdę długa (a przy tym rzecz jasna emocjonująca!). Warto też zwrócić uwagę na klimat, który panuje przy jednej i drugiej grze – nie da się ukryć, że w przypadku airsoft będzie on bardziej tajemniczy, ale też i prawdziwszy.

Od czego rozpocząć przygodę z ASG?

Jeśli chcesz postawić pierwsze kroki w świecie airsoftu, to z pewnością zastanawiasz się, od czego zacząć. Na pewno warto przemyśleć, czy faktycznie od samego początku chcesz inwestować w wysokiej jakości zestaw do ASG. W przypadku początkowych rozgrywek, kiedy jeszcze nie wiesz, jakie będzie Twoje zaangażowanie w nowe hobby, lepszym pomysłem może być wypożyczenie sprzętu. W taki też sposób możesz sprawdzić, która broń będzie dla Ciebie najlepsza. Jednak to, o czym niewątpliwie należy pamiętać już od pierwszych chwil, to wybór odpowiednich gogli, które zabezpieczą wzrok.

Repliki broni ASG i ich rodzaje

Wiesz już, że chcesz rozwijać nową pasję? Świetnie, to teraz czas na wybór odpowiedniego pistoletu ASG! Różnorodność sprzętu do airsoft jest naprawdę duża, dlatego z pewnością znajdziesz idealny produkt dostosowany do swoich preferencji. Oprócz standardowego wyboru pomiędzy strzelbami, karabinami czy pistoletami, ważny będzie też sposób przeładowywania broni. Jakie typy replik wyróżniamy?

  • Gazowe repliki broni ASG – to sprzęt, którego zbiornik wypełniony jest gazem CO2 lub propanem (określanym inaczej jako green gas), niezbędnym do wystrzelenia kulki. Co ważne, tego typu broń musi być przeładowana przed oddaniem strzału.
  • Sprężynowe repliki – należą do broni, w których przed wystrzeleniem trzeba manualnie naciągnąć sprężynę. 
  • Elektryczne bronie ASG – wyróżniają się na tle innych tym, że umożliwiają strzelanie ciągiem bez konieczności każdorazowego przeładowywania broni. 

Podsumowanie: który rodzaj broni wybrać?

Bogaty wybór broni ASG powoduje, że w głowie każdego debiutanta pojawia się mnóstwo pytań przed podjęciem ostatecznych decyzji zakupowych. Co będzie najlepszym wyborem dla początkującego miłośnika airsoftu? Największą popularnością cieszą się obecnie repliki elektryczne. Dlaczego? Przede wszystkim mają wiele zalet – są łatwe w użyciu i bezproblemowe. Wyróżniają się też bezwysiłkowym oddawaniem strzału na duże odległości. Te cechy sprawiają, że niewątpliwie najlepiej sprawdzą się w przypadku osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z tym sportem. Ale nie tylko! Bardzo chętnie kupowane są przez profesjonalistów ze względu na możliwość swobodnego ich rozbudowania. Podjęcie ostatecznej decyzji zależy jednak od wielu czynników i własnych preferencji.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *