HOBBY SPORT

Żeglowanie – ciekawy pomysł na urlop

  • 8 września, 2023
  • 6 min read
Żeglowanie – ciekawy pomysł na urlop

Podczas planowania urlopu często pojawia się dylemat jak urozmaicić sobie czas wolny. Okres letni zwykle jest ciepły i słoneczny, a to oznacza, że można wykorzystać ładną pogodę do uprawiania sportów sezonowych, takich jak żeglarstwo. Z pewnością to ciekawa alternatywa dla leniwego wylegiwania się na plaży, dzięki której można zapewnić sobie niesamowite wrażenia. Osoby, preferujące aktywny wypoczynek, na pewno będą świetnie bawić się podczas uprawiania tego sportu wodnego, będącego również formą rekreacji. Zanim zdecydują się na uprawianie tego sportu, powinny jednak dowiedzieć się czegoś więcej i poznać podstawy żeglarstwa.

Spis treści:

  1. Wstęp
  2. Na czym polega żeglowanie?
  3. Czy warto robić kurs żeglarski?
  4. Jakie uprawnienia trzeba posiadać?
  5. Różnice między żeglarstwem rekreacyjnym i sportowym
  6. Żeglarstwo na wakacje
  7. Zakończenie

Na czym polega żeglowanie?

Żeglarstwo to dyscyplina sportów wodnych, którą można uprawiać także rekreacyjnie. Do jej rozpoczęcia potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, taki jak: łodzie, deski, żaglowozy i bojery. Jego zakup wiąże się jednak z dużym kosztem, dlatego wiele osób decyduje się na wypożyczenie sprzętu. Żeglowanie najbardziej rozpowszechnione jest w pobliżu wielkich akwenów – w Polsce najczęściej wybierane miejsce to Szlak Wielkich Jezior Mazurskich.

Czy warto robić kurs żeglarski?

Należy pamiętać, że zanim zacznie się przygodę z żeglowaniem, niezbędne jest zdobycie wiedzy i umiejętności, które najłatwiej uzyskać na specjalnych szkoleniach. Osobom, dopiero zaczynającym swoją przygodę z tym sportem, poleca się skorzystanie z kursu przeznaczonego dla początkujących. Bez względu na stopień zaawansowania może on trwać od kilku dni do kilku tygodni. Warto wiedzieć, że istnieją również kursy skierowane do dzieci, które często przeprowadza się podczas obozów żeglarskich. Osoby, posiadające już jakieś doświadczenie, powinny wybrać kurs żeglarstwa dla bardziej doświadczonych, żeby nabrać nowych umiejętności, gdyż uczestnictwo w podstawowym szkoleniu może nie nauczyć ich niczego nowego. Biorąc udział w kursie, można sprawnie opanować wiedzę teoretyczną i praktyczną, zapoznać się z zasadami bezpieczeństwa, nabyć niezbędne umiejętności do kierowania łodzią, a także przygotować się właściwie do zdania egzaminu. Warto wiedzieć, że wymaga on również właściwego przygotowania: odpowiedniego ubioru dostosowanego do pogody, komfortowego obuwia oraz odzieży przeznaczonej do spania. Przy spełnieniu powyższych warunków nauka żeglowania z pewnością przyniesie zamierzone efekty.

Jakie uprawnienia trzeba posiadać?

Należy pamiętać, że do żeglowania potrzebne są specjalne uprawnienia, które można zdobyć podczas szkoleń. Ich uczestnicy przygotowują się do egzaminu, a po jego zdaniu uzyskują patent żeglarza jachtowego i mogą samodzielnie sterować jachtem. Warto wiedzieć, że wszystkie patenty wydawane są przez Polski Związek Żeglarski.

Istnieją ich trzy stopnie możliwe do zdobycia. Najniższy jest patent żeglarza jachtowego, dzięki któremu można pływać głównie na jeziorach, lecz pod pewnymi warunkami dopuszcza się także pływanie po morzu. Kolejny to patent jachtowego sternika morskiego umożliwiający prowadzenie po morzu jachtów (żaglowych i motorowych) do 18 metrów. Najwyższym z nich jest patent kapitana jachtowego, który umożliwia prowadzenie jachtu po wszystkich wodach. Uzyskanie go wymaga jednak dłuższego stażu żeglowania.

Co ciekawe, osoby które nie mają uzyskanego patentu, również mogą żeglować, jednak muszą zastosować się do ścisłych warunków. W ich przypadku żeglowanie jest dozwolone, gdy moc silnika łodzi motorowej nie przekracza 10 kW, a barki turystyczne mają maksymalnie do 13 metrów długości, moc silnika nie większą niż 75 kW oraz prędkością ograniczoną do 15 km/h.

Różnice między żeglarstwem rekreacyjnym i sportowym

Warto wiedzieć, że istnieją dwie formy tego rodzaju sportu. Żeglarstwo sportowe polega na uczestnictwie w regatach. Szkolenia odbywane są w specjalnych klubach i mają na celu nie nie tylko szlifowanie umiejętności, lecz także wzmocnienie wydolności organizmu. Wynika to z tego, że na morzu często panują trudne warunki pogodowe wymagające wytrzymałości fizycznej. Ponadto zawodnicy uczą się profesjonalnych technik, które później mogą wykorzystać na zawodach żeglarskich. Turystyczna forma tego sportu znacznie różni się od sportowej, gdyż jej priorytetem jest przede wszystkim wypoczynek i relaks. Wiele osób lubi spędzać czas w ten sposób i traktuje żeglarstwo jako swoją pasję. Podczas sezonu letniego nad morzem i jeziorem można spotkać wiele jachtów, co potwierdza popularność tego wypoczynku wśród wczasowiczów.

Żeglarstwo na wakacje

Nie mając wcześniej do czynienia z żeglarstwem, można mieć wątpliwości, czy wakacje pod żaglami będą odpowiednim sposobem spędzania urlopu. Trzeba wziąć pod uwagę, że wypoczynek ten spędzony będzie w 90% na świeżym powietrzu, a nie każdemu może to odpowiadać. Należy zdawać sobie sprawę z niedogodności, jakie mogą się pojawić, np. niesprzyjającej pogody oraz ukąszeń owadów. Wprawdzie żaglówka posiada kabinę, w której można się schować, jednak większość czasu spędza się poza nią. Dla osób – preferujących mniej aktywny wypoczynek, polegający na oglądaniu filmów pod kocem – ten rodzaj aktywności może nie być dobrym pomysłem. Należy jednak pamiętać, że żeglarstwo rekreacyjne to nie żeglarstwo sportowe, więc nie wymaga specjalnego przygotowania kondycyjnego.

Dzięki żeglowaniu można również poznać nowych ludzi, gdyż zwykle początkujący żeglarze nie mają jeszcze swojej ekipy i najczęściej poznają ją na kursach lub szkoleniach. Doświadczenie to może być zarówno niezwykłe, jak i wymagające, gdyż nie każdemu będzie odpowiadać długie przebywanie z obcymi osobami, zwłaszcza dlatego, że przestrzeń jachtu jest nieduża. Wybierając się na żagle podczas urlopu, warto przede wszystkim zadbać o pozytywne nastawienie oraz otwartość na osoby, które staną się towarzyszami podczas rejsu. Wspólna pasja łączy ludzi i możliwe, że dzięki niej uda się nawiązać przyjaźnie na całe życie.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *