TURYSTYKA wycieczki

Gdzie udać się na wakacje po sezonie?

  • 18 sierpnia, 2023
  • 5 min read
Gdzie udać się na wakacje po sezonie?

Z wielu względów wakacje w okresie jesiennym to świetna alternatywa dla spędzania urlopu podczas letnich miesięcy. Do najważniejszych powodów należą niższe ceny i o wiele mniejsza liczba turystów na utartych szlakach. To idealny czas dla miłośników powolnych przechadzek po pustych uliczkach i urokliwych plażach nieotoczonych parawanami i leżakami. Przełom września i października stanowi wspaniałą okazję do odkrywania uroków miast i małych miasteczek. To szansa na doświadczenie autentycznych przeżyć – bliższa staje się lokalna kultura i styl życia miejscowych. Jesień jest też idealną porą dla miłośników łagodniejszych warunków pogodowych. Warto uwzględnić te kilka czynników wybierając się na jesienne wakacje.

Włoskie i greckie klimaty – Europa jesienią

Miłośnicy spacerów i fotograficznych krajobrazów będą ukontentowani październikową pogodą Toskanii. Słońce nie przygrzewa już tak mocno i łagodniej załamuje się na urokliwych budynkach. Przyjemniej się wędruje i podziwia widoki. Jesiennych turystów z pewnością urzekną żółto-czerwone liście winorośli, które tworzą krajobraz wzgórz Chianti. Z kolei wśród pól Val d’Orcia wiją się kręte i porośnięte cyprysami dróżki spowite każdego wieczora i poranka charakterystyczną mgłą. To idealna okazja na odwiedzenie kilku punktów widokowych, z których można podziwiać rozległe krajobrazy. Gdzie jeszcze warto wybrać się na wakacje jesienią? Z pewnością dobrym kierunkiem jest również Grecja i urokliwe Santorini. Można tam doznać błogiego uczucia spokoju i relaksu na malowniczo rozciągających się wzdłuż wybrzeża plażach. Na plus jest także korzystniejszy koszt zakwaterowania w porównaniu z sezonowym oraz niezawyżone sztucznie ceny w restauracjach. Prostsze staje się również obcowanie z lokalnymi mieszkańcami i ich tradycjami oraz odkrywanie kultury.

Zwiedzanie podczas wakacji po sezonie

Egzotyczny afrykański wypad jesienią – Maroko i RPA

Zakątki Afryki to coraz częstsze kierunki na spędzanie wakacji, również w okołojesiennej porze. Gdzie wybrać się na wakacje we wrześniu, aby doświadczyć niepowtarzalnego charakteru tego lądu? Przede wszystkim od zawsze egzotycznym miejscem jest Maroko. W jego stolicy łatwo zostać świadkiem niesamowitej kultury bazarowej – nie można nie spróbować potargować się z lokalnymi sprzedawcami. Przy okazji warto również dostarczyć sobie przyjemności z odkrywania smaków marokańskiej kuchni. Ten kraj to także wiele wartych uwagi zabytków – przede wszystkim medyny, które kipią kolorami, architekturą i tradycyjnym rzemiosłem. Te stare arabskie dzielnice zachwycają swoją wielowiekową kulturą i odmiennością.

Jeśli nie sama północ Afryki, to może zachodni brzeg RPA? Tu warto zwrócić uwagę na najstarsze i jedno z największych, jeśli chodzi o ludność, miast w Południowej Afryce. Mowa oczywiście o Kapsztadzie. Do odwiedzin przekonuje z pewnością bliskość Oceanu Atlantyckiego od nietypowej strony – to tutaj w jesiennej porze można obserwować migrujące wieloryby i ptaki. Zjawisko to zachwyci niestrudzonych obserwatorów niezwykłej fauny. W nieco chłodniejszym czasie przyjemniej będzie również odwiedzić symbol stolicy – Górę Stołową. Co rok kolejką liniową na sam szczyt wjeżdża nawet kilka milionów turystów, co przekonuje za odwiedzeniem tej atrakcji poza sezonem. To prawdziwy cud natury starszy nawet niż europejskie Alpy czy azjatyckie Himalaje.

Podróżowanie samochodem – wakacje po sezonie

Antidotum na jesienne chłody – październikowe wakacje na Bali

Wokół Australii rozciąga się wiele wyjątkowych wysp i gdy w Polsce panuje jesień i zbliża się nawet już nieco ku zimie, z pomocą przychodzi wspaniały klimat indonezyjskiego Bali oraz Fidżi – państwa położonego w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. To z pewnością miejsca, gdzie można wypocząć na wakacjach, podczas gdy w Polsce panuje nieprzyjemny październik. Kuszą one przede wszystkim wiecznie niebieskim niebem i turkusową wodą. I choć te wyspy dzielą tysiące kilometrów, to w swoim uroku są one niezwykle podobne. Bali i Fidżi umożliwiają relaks na pięknych, piaszczystych, niemalże białych plażach. W obu tych miejscach można eksplorować hinduistyczne świątynie i zapoznać się z lokalną kulturą. Do tego praktykowanie jogi wraz z medytacją o poranku w spokojnym otoczeniu i przepis na udane wakacje w październiku gotowy. Miejscem, gdzie najlepiej się udać, będąc na Bali, jest miasto Ubud. Tam można poczuć bliskość kultury, odwiedzając świątynię Goa Gajah oraz Pałac Ubud. Z kolei dla fanów niezwykłych przygód sprawdzi się oferta nurkowania i snorkelingu wśród niespotykanych, pięknych raf koralowych. To niezapomniane przeżycie dla każdego amatora przyrodniczych cudów. Oba miejsca oferują naprawdę wiele do odkrycia i z pewnością odmienią nieco ponury październik.

Zależnie od tego, czy chcemy udać się na egzotyczne wakacje w dalekie zakątki świata, czy po prostu wyjechać na cieplejsze południe Europy, wystarczy przejrzeć oferty biur podróży, które nie zamykają się pod koniec sezonu letniego, lecz otwierają swoje drzwi na wrażenia jesiennych wojaży. Przed wybraniem miejsca docelowego warto sprawdzić dokładnie warunki pogodowe na dany okres, aby móc w pełni cieszyć się wakacjami i przywieźć z nich trochę słońca do otoczonej spadającymi liśćmi Polski.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *