Bezpieczne grzybobranie – co trzeba wiedzieć?
Koniec wakacji to początek sezonu grzybowego. Jesień obfituje bowiem w największą liczbę jadalnych grzybów. Sama idea grzybobrania nieustannie się rozwija, z roku na rok coraz więcej osób chodzi do lasów, by zbierać przeróżne okazy borowików czy podgrzybków. Grzybobranie to również świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Dzięki temu można odpocząć na łonie natury, podziwiać przyrodę i pooddychać świeżym powietrzem.
Spis treści:
- Sezon na grzyby – jak długo trwa, kiedy najlepiej udać się do lasu?
- Pojawiać się, jak grzyby po deszczu, czyli ile trwa ich wzrost i rozwój.
- Które gatunki grzybów są jadalne?
- Wycinać czy wykręcać? Jak prawidłowo zbierać grzyby?
- Bezpieczeństwo podczas grzybobrania – najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, wybierając się do lasu.
Sezon na grzyby – jak długo trwa, kiedy najlepiej udać się do lasu?
Już późną wiosną i latem można spotkać pierwsze gatunki grzybów w polskich lasach. Najpierw pojawiają się smardze oraz prawdziwki. Z kolei w czerwcu i na początku lipca można spotkać pieprzniki jadalne, czyli tzw. kurki. Charakteryzuje je powolny wzrost i odporność na szkodliwe działanie owadów, dzięki czemu mogą przeczekać w ściółce dłuższy czas bez deszczu. Pieprznik jadalny jest powszechnie uznawany za wyjątkowo smaczny rodzaj grzyba. Pomimo tego, że pierwsze okazy pojawiają się już latem, to właśnie jesień jest najlepszą porą na grzybobranie. Wrzesień i październik to miesiące, kiedy grzybiarze wykazują największą aktywność, poszukując swoich wymarzonych okazów. W tym czasie kosze pełne są dorodnych podgrzybków brunatnych, borowików szlachetnych, maślaków zwyczajnych, kani, koźlarzy, rydzów i opieniek. Pojawienie się grzybów jest jednak uzależnione od wilgoci w podłożu oraz temperatury powietrza. Zatem doświadczeni grzybiarze wskazują, by do lasu wybrać się po obfitych opadach deszczu i najlepiej z samego rana.
Pojawiać się jak grzyby po deszczu, czyli ile trwa ich wzrost i rozwój
Idealne warunki do rozwoju grzybów to dużo deszczu i wysoka temperatura. Jednak wpływ na ich wzrost ma również odpowiednie podłoże. Większość gatunków lubi ciepło i wilgotność, dodatkowo nie toleruje zimnych nocy. Miejsce wyrastania najlepiej wskazują drzewa. Jak szybko rosną grzyby? Wielu początkujących grzybiarzy zadaje sobie to pytanie, aby móc prawidłowo określić idealną porę na wycieczkę do lasu. Najszybciej po deszczu wyrastają maślaki i koźlarze, na wzrost potrzebują zaledwie jednego dnia. Z kolei kurka to grzyb, na który trzeba czekać od 2 do 5 dni. Podgrzybki rosną około 6 dni, natomiast borowiki to gatunek rozwijający się najdłużej – niekiedy ponad tydzień.
Które gatunki grzybów są jadalne?
W naszym kraju występuje ponad 5 tysięcy gatunków grzybów, nie wszystkie z nich są jednak jadalne i bezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli zatem jesteś początkującym grzybiarzem, najlepiej zaopatrz się w atlas grzybów i zapoznaj z nim przed pierwszą wycieczką do lasu. Uchroni Cię to przed pomyłką, bólem brzucha i innymi nieprzyjemnymi konsekwencjami związanymi ze spożyciem „trujaka”. Najważniejsza zasada na grzybobraniu to – nie znasz, nie jesteś pewien, to nie ruszaj. Warto jednak poznać te najpopularniejsze jadalne okazy. Pierwszy z nich to podgrzybek brunatny – zbiera się go od czerwca do listopada, najczęściej w lasach iglastych. Ma wypukły kasztanowo-brązowy kapelusz z podwiniętym brzegiem, najczęściej po nacięciu sinieje. Kolejny jest borowik szlachetny, czyli prawdziwy obiekt pożądania grzybiarzy. Można je znaleźć w lasach od czerwca do października i charakteryzuje je ciemnobrązowy, zaokrąglony kapelusz na grubej nóżce. Niepowtarzalnym grzybem jest również pieprznik jadalny, potocznie zwany kurką. Najczęściej rośnie w grupach, tworząc kręgi, natomiast wyglądem przypomina małe, żółte parasolki. Na brzegu kapelusza widoczna jest charakterystyczna falbanka. Do popularnych grzybów jadalnych należą również maślaki, kozaki, rydze, kanie, opieńki oraz boczniaki.
Wycinać czy wykręcać? Jak prawidłowo zbierać grzyby?
Wielu początkujących grzybiarzy zastanawia się jak zbierać grzyby. Lepiej je wycinać czy wykręcać z podłoża? Otóż podczas grzybobrania należy pamiętać, by nie uszkodzić grzybni. Gdy dojdzie do jej zniszczenia, to na tym miejscu już nigdy nie wyrośnie nowy okaz. Najlepiej jest zatem wycinać grzyby ostrym nożem tuż przy ziemi. Z kolei gatunki podobne do muchomorów należy delikatnie wykręcić z podłoża. Dodatkowo po wycięciu warto pamiętać, by zakryć grzybnię ściółką, tak aby nie wysychała i nie była narażona na uszkodzenia. Istotną kwestią jest również to, do czego zbiera się grzyby. Nie wolno wkładać ich do foliowych torebek, ponieważ wtedy uzbierane okazy zaparzają się. Najlepiej wkładać je do wiklinowego kosza lub plastikowego wiaderka. Podczas zbiorów warto również wziąć pod uwagę wygląd, nie należy zbierać nierozwiniętych oraz uszkodzonych grzybów. Warto pamiętać, by grzybobrania nie uprawiać w miejscach chronionych, czyli rezerwatach przyrody i parkach narodowych.
Bezpieczeństwo podczas grzybobrania – najważniejsze zasady, o których należy pamiętać, wybierając się do lasu
Z roku na rok lasy przyciągają coraz więcej doświadczonych grzybiarzy i osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę związaną z tą aktywnością. Grzybobranie to dobry sposób na relaks, trzeba jednak zachować bezpieczeństwo i przestrzegać kilku zasad, by nie przynieść do domu trujących i niejadalnych gatunków. Na grzyby trzeba się odpowiednio przygotować, warto rozpocząć od odpowiedniego ubioru. Najlepsze będą buty z antypoślizgową podeszwą oraz odzież z długim rękawem, by uchronić się przed atakiem kleszczy. Należy mieć przy sobie ostry nóż tzw. kozik, kosz lub wiaderko, wodę, jedzenie, podręczną apteczkę, płaszcz przeciwdeszczowy, koc termiczny oraz telefon komórkowy. Na grzybobraniu trzeba zastosować się do kilku zasad, by zachować bezpieczeństwo. Po pierwsze i najważniejsze – zbieraj grzyby, które dobrze znasz. Niektóre gatunki jadalne i trujące są bardzo podobne do siebie i łatwo w takich sytuacjach o pomyłkę, dlatego atlas grzybów to podstawa. Po drugie – nie należy próbować grzybów, aby sprawdzić ich smak. Ta stara metoda może prowadzić do zatruć pokarmowych, ponieważ już niewielka ilość toksyn jest niebezpieczna dla organizmu. Po trzecie – nie zbieraj grzybów w początkowej fazie wzrostu. Takie egzemplarze trudno bowiem odróżnić od „trujaków”, poza tym znalezienie dorodnych, dobrze wykształconych okazów daje większą satysfakcję. Warto również pamiętać, by nie chodzić na grzybobranie na tereny zanieczyszczone. Omijaj okolice fabryk, wysypisk śmieci i zakładów przetwórczych. Nie zbieraj grzybów przy ruchliwych ulicach, lepiej wejdź w głąb lasu i tam rozpocznij poszukiwania. Pamiętaj także, by szanować zieleń i leśny ekosystem. Nie niszcz grzybów trujących, nie zostawiaj po sobie śmieci, nie rozpalaj ognia oraz nie zbliżaj się do zwierząt.
Sezon grzybowy trwa w pełni, przyciągając coraz więcej grup grzybiarzy. Przed wyprawą do lasu zapoznaj się z przewodnikiem opublikowanym przez Lasy Państwowe na swoich mediach społecznościowych, a także z atlasem grzybów, by Twoja wycieczka zakończyła się koszem pełnym dorodnych okazów.
Źródła:
https://pysznosci.pl/zasady-bezpiecznego-grzybobrania-co-warto-wiedziec/
https://naturalnieozdrowiu.pl/atlas-grzybow-jadalnych-popularne-grzyby-jadalne-w-polsce/
https://zoomnawies.pl/jak-szybko-rosna-grzyby-i-gdzie-ich-szukac/
https://domekiogrodek.pl/jak-prawidlowo-zbierac-grzyby-podstawowe-zasady-grzybobrania-evg-300521