malarstwo

Malowanie farbami olejnymi — krok po kroku

  • 3 marca, 2023
  • 5 min read
Malowanie farbami olejnymi — krok po kroku

Na ogół malowanie jest aktywnością lubianą nie tylko przez najmłodszych. To doskonały sposób na skupienie i uspokojenie swoich myśli, a także pobudzenie kreatywności, zwalczenie stresu. Zalet jest wiele, zatem warto zainteresować się tą aktywnością. Wyróżniamy wiele technik wykonywania malunków, a różnią się one przede wszystkim rodzajem używanych farb. Dużą popularnością cieszą się np. farby plakatowe – te dostępne są w każdym sklepie, przy okazji w przystępnej cenie. Cechują się łatwością rozprowadzania na papierze, dzięki czemu chętnie używają ich chętnie dzieci. Niemniej jednak chcąc wejść na nieco wyższy poziom i poczuć się jak prawdziwy artysta, dobrze byłoby rozważyć też inne opcje.

Kilka słów o farbach olejnych

Farby olejne wymagają od malarza nieco bardziej rozwiniętych umiejętności, jednak jednocześnie zapewniają znacznie większą satysfakcję z wykonanego dzieła. To natomiast będzie się znacząco różniło od tego, namalowanego plakatówkami, czy jakimikolwiek innymi farbami. Warto podkreślić, iż wariant olejny znany jest ludziom od wielu lat, niemniej jednak stosowane obecnie formuły znacząco różnią się od pierwszych farb olejnych. Dawniej użytkowanie ich było żmudne, ponieważ wymagały właściwego przygotowania, a także odpowiednich technik nakładania. Dziś to dużo prostsze, dlatego też produkty olejne są coraz chętniej kupowane zarówno przez profesjonalnych, jak i amatorskich plastyków. Kiedyś mówiło się, że są one szkodliwe dla skóry, niemniej jednak to nieprawda. Farby olejne dostępne w sklepach wyprodukowane zostały wyłącznie z bezpiecznych składników. Trzeba jednak pamiętać, że po wyschnięciu ciężko pozbyć się ich np. z dłoni, dlatego warto czyścić skórę na bieżąco w trakcie malowania.pędzel na tle rozmazanych farb olejnych

Wyposaż się w niezbędne akcesoria

Każde hobby wymaga pewnego nakładu finansowego. Wiele osób chcących zacząć malarstwo olejne, zastanawia się, co jest potrzebne? Przede wszystkim warto wyposażyć się w odpowiednie rodzaje pędzli, bez nich nikt nie będzie w stanie przenieść swojej wizji na papier. W sklepach dostępnych jest mnóstwo ich rodzajów, przez co ciężko zdecydować, które okażą się najlepsze. To bardzo indywidualna kwestia, dlatego powinno się postawić na cały zestaw, aby ocenić swoje preferencje. Malowanie farbami olejnymi wymaga zastosowania nie jednego pędzla, tylko kilku w wielu rozmiarach i o różnych twardościach włosia. Dzięki temu można lepiej zaakcentować szczegóły lub uwydatnić dane warstwy. W późniejszym czasie konieczny okaże się także zakup sztalugi, na której umieści się podobrazia, z jakich się korzysta. Niewątpliwie wpłynie to korzystnie na komfort artysty.

Każdy malarz wykorzystujący farby olejne, powinien zaopatrzyć się też w szpachelki. Ich wybór jest spory i w tym przypadku też lepiej zakupić więcej niż jedną. Na początku przygody z tym typem malowania nikt nie wie, jakie będzie miał potrzeby i preferencje, a najlepiej odkryć je metodą prób i błędów. Należy kupić również paletę, na którą będzie można nakładać kolory. Warto podejść rozsądnie do tego wyboru, ponieważ ta musi charakteryzować się paroma istotnymi właściwościami. Kluczowy okaże się materiał, z jakiego została wykonana. Mycie jej nie powinno sprawiać problemu, ponieważ przy pominięciu tej czynności, farby będą zasychać, a nakładane kolejne warstwy mogłyby mieszać się ze starymi, tworząc niechciany kolor.tubki z farbami olejnymi i pędzle

Od czego trzeba zacząć?

Mając wszelkie niezbędne akcesoria, w tym również specjalny blok kartkowy lub profesjonalne płótno, można zacząć malować. Jak wiadomo, umiejętności nabywa się z czasem, dlatego najważniejsza okaże się praktyka – im więcej stworzonych obrazów, tym lepiej. To jest główna odpowiedź na pytanie, jak malować farbami olejnymi. Nie powinno się przejmować drobnymi błędami, ponieważ z każdym kolejnym wykonanym dziełem będą one się powtarzać coraz rzadziej. Początkującym artystom poleca się zacząć metodą alla prima, która polega na nakładaniu farb bezpośrednio na podobrazie, bez konieczności stosowana podmalówek. Zatem jak malować farbami olejnymi krok po kroku? Nakładanie kolorów powinno odbywać się za pośrednictwem dużego pędzla, cieńsze służą do podkreślania konkretnych elementów w celu lepszego zaakcentowania ich. Grubsze pozwalają szybciej pokryć duże powierzchnie kolorem.

Trzeba pamiętać o cieniach, zachowaniu właściwych proporcji, odpowiednich kształtów i kierunku malowania. Ogromnym atutem, jakie posiada malarstwo olejne, jest to, że w dowolnym momencie przed wyschnięciem można wprowadzić poprawki. Dla osób zastanawiających się jak zacząć to niezwykłe ułatwienie. Cały obraz powinien doskonale ze sobą współgrać i być spójnym, a to wymaga czasu i skupienia. W niektórych momentach warto cofnąć się parę kroków od sztalugi, aby ocenić całość, a także dokonać ewentualnych poprawek. Należy też pamiętać, że obrazy malowane tym rodzajem farby schną długo. Jednak istnieje możliwość, aby ten proces przyśpieszyć, rozcieńczając ją terpentyną. Natomiast po procesie schnięcia, należy pokryć obraz warstwą werniksu, który pomoże zachować jakość malunku na dłużej.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *