Jak wykorzystać nowalijki?
Wiosna to czas, gdy przyroda budzi się do życia, dni stają się coraz dłuższe, a temperatura jest wyraźnie wyższa, co zachęca do przebywania na świeżym powietrzu. Niemniej, to nie jedyne atuty tej pory roku – są nim też sezonowe, świeże i chrupiące warzywa. Zalicza się do nich m.in. szparagi zawierające kwas foliowy, potas czy witaminy z grupy C i B. Innym przykładem są uwielbiane przez dorosłych i dzieci marchewki, które mogą być nie tylko dodatkiem do dań, lecz także przekąską w ciągu dnia. Dzięki zawartości beta-karotenu oraz witaminy A wpływają korzystnie na wzrok i skórę. To tylko kilka z wielu przykładów, ponieważ każda nowalijka zawiera inne, przydatne substancje. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
Czym są nowalijki i dlaczego warto ich spróbować?
Okres jesienno-zimowy nie jest zbyt bogaty, jeśli chodzi o warzywa i owoce. Wiąże się on także z wysokimi cenami, spowodowanymi ograniczoną dostępnością towaru u dostawców. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy nadchodzi wiosna, a na rynkach pojawiają się nowalijki. Co to takiego? Nic innego, jak pierwsze, sezonowe zbiory. Charakteryzują się one delikatnymi liśćmi i bulwami, które rozwijają się zaraz po zimowym spoczynku. Najpopularniejszymi z nich są młode marchewki, sałata, szczypiorek, rzodkiewki, buraczki, szparagi oraz cebulki dymki.
Co jeszcze wyróżnia nowalijki? Przede wszystkim intensywny smak i aromat – w porównaniu do późniejszych warzyw różnica jest znacząco wyczuwalna. Poza tym warto również wspomnieć, że są one bogate w składniki odżywcze np. wspierające układ odpornościowy witaminy A i C, niezbędne do produkcji czerwonych krwinek żelazo oraz regulujący pracę jelit, wspomagający trawienie błonnik. Dzięki obfitości tych mikroskładników, spożywanie świeżych, sezonowych warzyw wspiera detoksykację organizmu i dostarcza energii niezbędnej do funkcjonowania.
Sałatka z nowalijek – połączenie świeżości i delikatności
Wiosna to doskonały czas, aby cieszyć się smacznymi potrawami przyrządzonymi ze świeżych, sezonowych warzyw. Sałatka z nowalijek jest jednym z najchętniej wybieranych dań, ze względu na łatwe i szybkie przygotowanie oraz bogactwo witamin, które są niezbędne dla organizmu, zwłaszcza po zimowym osłabieniu. Przepisów na wiosenne sałatki istnieje wiele, ich wybór może być zatem w pełni dopasowany do preferencji smakowych konkretnych osób.
Jeden z przykładów to połączenie ze sobą kruchej sałaty, młodych marchewek pokrojonych w kostkę, plasterków rzodkiewki i drobno posiekanego szczypiorku. Dodatki takie jak wędzony łosoś lub chrupiące grzanki z sosem winegret z dodatkiem cytryny, oliwy z oliwek oraz musztardy – podkreślą doskonały smak nowalijek. Propozycji jest o wiele więcej, dlatego powinno się korzystać z dostępności do młodych warzyw i tworzyć z nich ciekawe potrawy, urozmaicając swój codzienny jadłospis.
Co jeszcze można z nich przygotować?
Sałatki to nie jedyne dania, które można stworzyć z nowalijek. Wiosenne warzywa dają znacznie więcej możliwości, zarówno jeśli chodzi o śniadania, jak i obiady czy kolacje. Jednym z pomysłów na smaczną potrawę jest risotto z nowalijkami i ziołami. Przygotowuje się je w prosty sposób – należy dodać na patelnię ryż arborio, podsmażyć go razem z cebulką dymką oraz czosnkiem na maśle bądź oliwie. Kolejno dodać bulion warzywny i gotować wszystko na wolnym ogniu, a na sam koniec dorzucić ugotowane nowalijki, a także zioła.
Wiosna to także sezon grillowy, a nowalijki w towarzystwie mięs świetnie sobie radzą. Są doskonałym pomysłem na jedną z potraw, w formie przystawki lub dodatku do innych dań. Wybrane warzywa takie jak papryka, cukinia czy marchewka należy pokroić w plastry, skroplić oliwą oraz przyprawić wedle uznania, a następnie grillować dopóki te nie będą miękkie i delikatnie zarumienione. To zdrowy dodatek, który pomoże przełamać nudną rutynę, jeśli chodzi o tego typu jedzenie.
Nowalijki także na słodko
Sezonowe warzywa z powodzeniem można wykorzystywać jako ciekawy składnik do deserów. Przykładowo placek marchewkowy to doskonała alternatywa dla batoników wypełnionych konserwantami. Wystarczy ugotować i ugnieść marchewki, dodać do nich mąkę, jajka, cukier, cynamon, opcjonalnie także orzechy i odrobinę oleju, a następnie połączyć ze sobą wszystkie te składniki. Po nałożeniu do formy trzeba wstawić ją do piekarnika, poczekać, a później cieszyć się wyśmienitym smakiem, który pokochają dorośli i dzieci. Dla najmłodszych rewelacyjnym sposobem wykorzystania nowalijek okażą się różnorodne musy. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla maluchów, ponieważ te często nie przepadają za warzywami w pierwotnej formie. Przemycenie ich w takiej formie z dodatkiem słodkich owoców z pewnością przypadnie im do gustu.
Podsumowanie
Nowalijki to zatem sezonowe bogactwo smaku, witamin i składników odżywczych. Można je wykorzystywać na mnóstwo sposobów – przygotowując z nich smaczne śniadania, obiady, kolacje, a także desery. Sezonowe warzywa powinny być obowiązkowe zarówno w diecie dorosłych, jak i dzieci. Dostarczają one niezbędne minerały, które wspierają zdrowie oraz pracę organizmu po zimowym osłabieniu.