Jak dobrać stylistykę dekoracji weselnych?
Dzień ślubu to dla wielu par młodych i ich rodzin najpiękniejszy dzień w życiu. Każda kobieta już jako mała dziewczynka marzy o zachwycającej białej sukni i bajkowej sali weselnej. Organizacja takiego wydarzenia to spore wyzwanie i wymaga skrupulatnego zaplanowania każdego szczegółu. Większość ustaleń leży w gestii narzeczonych – to oni powinni przemyśleć, jaki wystrój będzie pasował do wspólnych upodobań oraz co odzwierciedli ich pasje i charakter. Przygotowania warto zacząć od poszukiwania inspiracji. W dzisiejszych czasach można je znaleźć w różnorodnych źródłach: magazynach, poradnikach, na blogach, grupach społecznościowych, dedykowanych tematyce ślubnej portalach czy formie zdjęć i filmików na Pintereście lub Instagramie. Widząc, jak wiele jest możliwości i stale zmieniających się trendów, pojawia się dylemat: jaki motyw przewodni wesela wybrać?
Czym jest motyw przewodni wesela?
W ciągu kilku ostatnich lat modną tendencją stało się wybieranie motywu przewodniego wesela, czyli stylistyki dekoracji towarzyszących ceremonii ślubnej i weselnej. Dotyczy to również wystroju kościoła, sali, wyglądu bukietu ślubnego, kolorystyki ozdób czy zaproszeń. Jednolitość i spójność sprawi, że całe wydarzenie będzie tematycznie powiązane i zostanie zapamiętane przez zaproszonych gości. Rozważając wybór konkretnego stylu, warto rozeznać się w dostępnych propozycjach i wybrać najbardziej odpowiedni dla pary młodej klimat. Poniżej przedstawione zostaną najpopularniejsze obecnie warianty.
Styl rustykalny
Wesele w stylu rustykalnym jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych wyborów par młodych. Cechuje się dużą swobodą, sielskim klimatem i ogromną ilością kwiatów. Przywołuje na myśl obraz romantycznej, spokojnej wsi, bo rustykalność jest synonimem wiejskości i folkloru. Inspiracje dla tej aranżacji pochodzą z natury, więc przeważają w niej odcienie zieleni, bieli, czerwieni i żółcieni. Symbole ze świata flory widoczne są również w postaci użytych do dekoracji materiałów: drewna, jedwabiu, lnu, wikliny czy jutowego sznurka. Na weselu rustykalnym nie może też zabraknąć akcentów nadających unikalnej atmosfery, takich jak lampiony, lustra, koronkowe obrusy czy drewniane tabliczki. W kwestii kwiatów powinno postawić się na świeże, polne kwiaty. Do najczęściej wybieranych gatunków w tym przypadku należą eustoma, piwonia, lawenda i frezje.
Styl glamour
Każda kobieta chce w ten wyjątkowy dzień poczuć się niczym gwiazda. Dla miłośników blasku i splendoru styl glamour będzie idealnym rozwiązaniem. Jest kojarzony z luksusem i elegancją, jednak należy rozsądnie dobierać dodatki, aby nie przekroczyć granicy dobrego smaku i zamiast klasy nie uzyskać efektu kiczu. Kolorystyka ozdób i sali powinna być utrzymana w odcieniach bieli, złota, srebra, często spotykane są również granat i zieleń. Do uroczystości w stylu glamour najlepiej będą pasować kwiaty kojarzące się z królewskim, dostojnym charakterem – róże, hortensje, lilie czy eukaliptus.
Styl retro/vintage
W stylu retro dostępny jest duży przekrój motywów przewodnich – wszystko zależy od tego, którą dekadę upodobali sobie państwo młodzi. Wesele może być zorganizowane w stylu lat 20. 60. lub 80., co będzie widoczne dzięki unikalnym atrybutom. Wesele vintage stanowi mieszankę nowoczesności ze stylowymi, oldschoolowymi dekoracjami. Do przykładowych elementów wykorzystywanych w tego typu wystroju należą stare zegary i lustra, kryształowe ozdoby, świeczniki, frędzle i wielkie żyrandole. Dobrym pomysłem będzie też wypożyczenie auta w stylu retro, a także zorganizowanie wesela w miejscu stylizowanym np. na remizę z okresu PRL-u. Można iść również o krok dalej w kwestii kreacji – panna młoda powinna wówczas postawić na koronki i modne dawniej fale, a pan młody wybrać garnitur w kratę lub frak. Natomiast kwiaty pasujące do stylu vintage to m.in. chabry, dalie, goździki i lewkonie.
Jakie dekoracje wpływają na styl wesela?
Na stylistykę wesela ma wpływ wiele czynników. Największą rolę odgrywa lokal, który tworzy unikalny klimat całego wydarzenia i to on stanowi fundament dla dalszych wyborów związanych z jego organizacją – w przypadku wesela w stylu boho może to być np. nowoczesna stodoła. Jednak to tylko początek trudnych decyzji – co jeszcze trzeba zaplanować, aby nadać aranżacji wesela harmonii i spójności?
Wiodący akcent kolorystyczny
W modzie jest obecnie wybór dominującego koloru, który będzie znajdował się na większości dekoracji. Powinien być widoczny już na etapie projektowania zaproszeń, a później w wystroju kościoła, krzeseł i sali oraz kreacji nowożeńców. Warto zaznaczyć, że nie powinien on przytłaczać, tylko estetycznie komponować się z całą stylistyką.
Moc świeżych kwiatów
Kompozycje kwiatowe są niezwykle ważnym atrybutem wystroju ślubnego. Powinny być sporządzone w określonej kolorystyce i bazować na dwóch, trzech gatunkach kwiatów. Rośliny nadają wnętrzom bajkowej atmosfery i dzięki nim uroczystość zyskuje dodatkowego sznytu i elegancji. Istotnym aspektem przy ich wyborze jest również sezon, w którym bierze się ślub. Większość par młodych planuje ceremonię w okresie letnimi, kiedy kwitną m.in. hortensje, frezje, astry, goździki, eustomy czy gloriozy.
Winietki ślubne
Winietki są obecnie często wybieranym przez parę młodą dodatkiem na stoły weselne. Oprócz ich głównej funkcji, czyli wyznaczania miejsc gościom, stanowią stylowy, a często i humorystyczny akcent. Mogą mieć różne formy, np. wizytówek, breloków czy karteczek umieszczonych na drewienku lub wbitych w praliny.
Plan stołów
Plan stołów to pierwszy element, który napotykają goście po przekroczeniu progu sali. Jest to nie tylko pomocny, ale i kreatywny komponent – można stworzyć z niego estetyczną ozdobę wprowadzającą przybyłych w klimat wesela. Spójnym stylistycznie dopełnieniem go powinny być numerki znajdujące się na stołach.
Podświetlane napisy i ozdoby
Dekoracja weselna, która od kilku lat stanowi must have każdego wesela, to podświetlany napis. Najczęściej wybierane warianty to „Love”, „Miłość” lub świecące serca. Są doskonałym tłem do zdjęć, zapewniają wyjątkowy, romantyczny nastrój i pięknie podświetlają wnętrze podczas pierwszego tańca nowożeńców.
Podsumowanie
Wybór stylu wesela zależy w głównej mierze od upodobań pary młodej. To oni powinni zdecydować, czy wolą klasyczną elegancję i szyk, czy też sielską atmosferę z wystrojem inspirowanym naturą. Najważniejsze jest, aby stworzyć wyjątkowy i niepowtarzalny klimat odzwierciedlający charakter nowożeńców i podniosłość tej uroczystości.