florystyka

Wprowadź lato do wnętrza za pomocą roślin

  • 20 maja, 2022
  • 5 min read
Wprowadź lato do wnętrza za pomocą roślin

Przełom wiosny i lata to okres, który zachwyca wiele osób. Wszystko to za sprawą kwitnących drzew, kwiatów, zazieleniania się traw i wszystkiego wokół. Wtedy też coraz częściej wczesnym porankiem, wpadające przez okno promienie słońca budzą i napawają ludzi pozytywną energią. Latem każdy chce maksymalnie wykorzystać znacznie dłuższe dni. To czas, kiedy zaczynają się porządki, prace na działkach, polach i w przydomowych ogródkach. Spacery na świeżym powietrzu, zmiana garderoby na lżejszą oraz wigor towarzyszący słonecznym dniom sprzyja również modyfikacjom wystroju wnętrz w domach. Znaleźć w nich można jeszcze grube koce czy zimowe dekoracje tworzące klimat idealny do picia gorącej herbaty i oglądania ulubionego serialu wieczorem. Chowając cieplejszą odzież, powinno się pamiętać również o możliwości zmiany całej aranżacji na lekką i bardziej kolorową. Jako że okres wiosenno-letni kojarzy się z kwiatami, nie może ich zabraknąć także w domu. Zdecydowanie królują tulipany, żonkile i hiacynty. Wprowadzenie ich do środka w postaci bukietów nada mu świeżości i kolorów.różowe kwiaty ułożone na jasnym materiale

Cięte kwiaty idealne w każdym wnętrzu

Rośliny to świetne rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń, bez względu na styl, w jakim zostały urządzone. To najlepszy oraz najłatwiejszy sposób na odświeżenie swojego mieszkania. Dzięki nim staje się bardziej przytulne i radosne. Oprócz żywnych dekoracji doniczkowych warto, szczególnie wiosną i latem, postawić na kompozycje z ciętymi kwiatami, będącymi jednocześnie świetnym odświeżaczem powietrza. Zapach tulipanów czy hiacyntów wprowadza letni nastrój i sprawia, że zarówno domownicy, jak i goście czują się bardzo dobrze. Dzięki sezonowości można stale zmieniać bukiety w wazonach, nie nudząc się nimi. Wszystkie tak samo pasują do salonów, sypialni czy kuchni. Ich przyjemny aromat wyczuwalny jest zaraz po otwarciu drzwi wejściowych. Jak powszechnie wiadomo, ładne zapachy pozytywnie wpływają na ludzi, dlatego tym bardziej należy kupować kwiaty, by mogły poprawiać samopoczucie. Szczególnie kobiety mają potrzebę estetycznie wykończonych i udekorowanych przestrzeni.

Żywe rośliny doniczkowe

Nie wszyscy są zwolennikami ciętych kwiatów, przede wszystkim ze względu na ich krótką żywotność. Nawet te, o które odpowiednio się dba, są w stanie przetrwać maksymalnie dwa tygodnie. Dlatego spore grono osób decyduje się na zakup roślin doniczkowych, wieloletnich bądź jednorocznych. Dzięki temu mogą cieszyć się nimi przez cały rok, a w okresie kwitnienia napawać się widokiem rozłożonych pąków. Wiosną rozkwitają na przykład hiacynty, krokusy czy szafirki. Z ich udziałem można stworzyć piękne kompozycje, zachwycające wyglądem tak samo na stole, parapecie jak i na balkonie. Należą do średniej wielkości roślin, ale charakteryzują się intensywnością kolorów i zapachów. Bez problemu można je połączyć w dużych doniczkach, koszach wiklinowych czy szklanych wazonach z dekoracyjnymi kamyczkami bądź mchem dostępnym w sklepach. Przy odrobienie kreatywności uda się stworzyć niebanalne żywe ozdoby wiosenne, które przetrwają dłużej niż tydzień lub dwa. Ponadto kwiaty doniczkowe pozwalają na codzienne przyglądanie się postępowi wzrostu i ich rozwoju, wnosząc jeszcze więcej radości.

Świeże zioła w kuchni – nadają smaku i zachęcają wyglądem

Wiosna to również świetny czas do ożywienia przestrzeni w sercu domu – kuchni. Świetnie sprawdzą się w niej świeże zioła, służące jednocześnie do przyprawiania potraw, a także do dekoracji wnętrza. Wiele osób stawia na typowe rozwiązanie, czyli tradycyjne doniczki ustawione na parapecie. Rośliny doskonale wyglądają również w tych, stylizowanych na wiaderka i kosze wiklinowe. Ogólna aranżacja będzie ściśle zależna od ilości dostępnego miejsca oraz inwencji twórczej. Najpopularniejszymi do uprawy są bazylia, szczypiorek, pietruszka, koper, oregano, rozmaryn i tymianek. Najlepiej decydować się na te, które najczęściej wykorzystuje się do przygotowywania posiłków. Dzięki temu będą świetnie wyglądać i wzbogacać dania, a jak wiadomo świeże, są smaczniejsze, a także bardziej aromatyczne niż suszone. Estetyka potraw również odgrywa kluczową rolę, niemalże tak samo istotną jak smak. Pierwsze wrażenie jest w stanie wpłynąć na chęć lub niechęć późniejszego spożycia, co jest zgodne z powiedzeniem „najpierw je się oczami”. Jadalne kwiaty i świeże zioła nadają końcowego efektu wizualnego, dekorując zielenią, bądź innymi barwami makarony, pizzę, czy owoce morza. Z pewnością doceni to każda osoba, nawet ta niemająca wiele wspólnego z gotowaniem. Należałoby również wspomnieć o satysfakcji z własnoręcznie wyhodowanych roślin.kobieta układająca bukiet z tulipanów

Kwiaty w domu dla odmiany przestrzeni i nastroju

Obecność kwiatów w otoczeniu poprawia samopoczucie i nadaje lekkości każdemu wnętrzu. Cięte i te doniczkowe dają wiele możliwości aranżacyjne, dzięki łatwej dostępności i mnogości rodzajów, kolorów oraz wielkości. Miłośnicy natury i wiosny mogą w dowolny sposób wprowadzić kolory do domu poprzez odpowiedni dobór roślin. Łączenie ich we wspólne kompozycje to dobra zabawa i gwarancja oryginalnego efektu. Dekorowanie domów w ten sposób jest ponadczasowe i z pewnością nigdy nie wyjdzie z mody. Inną alternatywą wprowadzenia wiosny do wnętrza są tekstylia z motywem kwiatowym. Świetnie sprawdzą się zasłony, lekkie firanki, poszewki na poduszki bądź koce. Jak widać, natura może zagościć w domu pod wieloma postaciami. Trzeba tylko odpowiednio o nią zadbać i wprowadzić do środka, aby mogła cieszyć zapachem, ale i wyglądem, nawet gdy za oknem pogoda nie sprzyja.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *