Joga – sposób na ruch i relaks przez cały rok

Joga to jeden z sześciu systemów filozofii indyjskiej. Jej głównym założeniem jest wprowadzenie harmonii między umysłem a ciałem, a także doprowadzenie do oczyszczenia umysłu. Słowo to w tłumaczeniu oznacza „łączyć” i „integrować”. Według wielu osób, które regularnie ją uprawiają, jest to dobry trening zarówno dla sylwetki, jak i duszy. Dzięki niej można wyszczuplić swoją sylwetkę, poprawić krążenie, czy koncentrację. Szczególnie powinny pomyśleć o tym osoby, które borykają się z problemami z kręgosłupem. Joga pozwala na wzmocnienie odpowiednich mięśni i stawów, a w ten sposób także zredukować dolegliwości bólowe w tym obszarze.
Jest to dobra metoda na poradzenie sobie z trudnościami ze snem czy stresem – podczas wykonywania ćwiczeń można rozładować wszystkie napięcia i oczyścić umysł, w związku z czym powinny być one wykonywane w ciszy, bez obecności żadnych sprzętów RTV, takich jak np. telewizor. Należy zadbać o przewietrzenie pomieszczenia, w którym się trenuje, dzięki czemu oddychanie, które pełni bardzo ważną funkcję w jodze, będzie bardziej efektywne. Praktykują ją często także kobiety w ciąży, ponieważ pozwala to na wzmocnienie krocza i dolnej części brzucha, co może okazać się przydatne na przykład przy porodzie. Jest to bardzo praktyczny sport, pora roku w jej przypadku nie jest żadną barierą – wiosną i latem istnieje możliwość wykonywania ćwiczeń na świeżym powietrzu, a jesienią i zimą w domu.
Jak zacząć trenować jogę?
Aby zacząć trenować jogę, tak naprawdę nie potrzeba wiele – wystarczą chęci i odrobina samozaparcia. Aby efekty były widoczne, ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie, najlepiej częściej niż raz w tygodniu. Swoją przygodę z jogą można zacząć na wiele sposobów – w zależności od upodobań istnieje możliwość zapisania się na szkolenia grupowe lub indywidualne pod okiem doświadczonej osoby. Dobrym pomysłem okażą się również kilkudniowe turnusy dla joginów. Pozwolą one na zdobycie niezbędnej wiedzy, skorygowanie swojej postawy, co pozwoli na uniknięcie ewentualnych kontuzji, a dodatkowo zapoznanie się z nowymi osobami o podobnych zainteresowaniach.
Jogę uprawia się również w zaciszu domowym, dla wielu osób jest to wygodna opcja, a stoi za tym przede wszystkim swoboda czasowa – treningi można wykonywać o dowolnej porze, gdy tylko znajdzie się na to wolną chwilę. Warto pamiętać o tym, aby nie przeforsowywać organizmu i mięśni, osoba nierozciągnięta nie będzie w stanie wykonać bardziej zaawansowanych asan. Zakończy się to raczej niepowodzeniem, co będzie skutkować zniechęceniem do tego rodzaju ćwiczeń, a w najgorszym wypadku jakąś kontuzją. Należy zacząć od podstawowych pozycji, a z czasem stopniowo przechodzić do tych skomplikowanych.
Czy joga to sport dla każdego?
Joga to sport, który nie wymaga zbyt dużego wkładu finansowego, zwłaszcza na początku. Asany wykonuje się boso, dzięki czemu niepotrzebne jest specjalistyczne obuwie, w pełni dowolny jest również strój. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie ograniczał on ruchów podczas ćwiczeń, w związku z tym warto ubrać się na przykład w legginsy i koszulkę. Jedyna rzecz, w którą warto się zaopatrzyć to mata. Powinno się kupić model przeznaczony specjalnie do jogi, ponieważ te mają odpowiednio dopasowany stopień twardości do rodzaju wykonywanych pozycji, tym samym zapewniając komfort użytkowania. Zdecydowanie jest to sport dla każdego, bez znaczenia na wiek, wzrost, czy wagę, łatwo dopasować do swoich umiejętności odpowiednie asany.
Trenować można nawet w domu, bez pomocy wykwalifikowanych specjalistów. W internecie bardzo łatwo znaleźć filmiki instruktażowe, które w dość jasny sposób poprowadzą osobę początkującą przez podstawowe asany, objaśniając technikę ich wykonywania. A za pomocą smartfona uzyska się dostęp do różnorakich aplikacji. Zawierają one szereg pozycji, których w jodze jest naprawdę sporo, pomagają dobrać ich trudność do poziomu zaawansowania użytkownika. Często dopasowywane są one również do celu, jaki ktoś chce osiągnąć – zrzucenie kilku kilogramów, poprawa koordynacji ruchowej itp. Zazwyczaj zawierają w sobie kalendarz, dzięki czemu łatwiej przestrzegać harmonogramu treningów. Jest to dla wielu osób bardzo motywujące.
Wpływ poszczególnych asan na człowieka
Każda pozycja w jodze ma swoją funkcję, która wpływa nie tylko na organizm człowieka, ale także na jego dobre samopoczucie, kondycję psychiczną i fizyczną. Asany dzielimy głównie na sześć grup, a podstawowymi są między innymi:
- Pozycje stojące – głównie w tej grupie znajdują się ćwiczenia dla początkujących. Mają na celu skorygowanie sztywności poszczególnych części ciała, rozwinięcie klatki piersiowej, a także przygotowanie do dalszego treningu. Jest to więc pewna forma rozgrzewki.
- Pozycje leżące – dzięki nim można ustabilizować oddech. Oddziałują one na plecy, zmniejszając dolegliwości bólowe w tym obszarze, poprawiają także funkcjonowanie narządów rozrodczych.
- Pozycje siedzące – odpowiadają za rozluźnienie ciała, to wtedy przepływ krwi jest najlepszy, co pomaga się zrelaksować. Pozycje te mają również duży wpływ na redukcję stresu, więc takie asany są szczególnie polecane zmagającym się z nim osobom.
Istnieją również pozycje balansujące, które mają korygować wady nóg czy bioder, a także zniwelować dolegliwości bólowe w sferze pleców. Relaksujące zaś jak sama nazwa mówi, mają zrelaksować osobę wykonującą ćwiczenie, najczęściej wykonuje się je na koniec treningu lub w środku.