sporty zimowe

Najpopularniejsze sporty zimowe

  • 3 lutego, 2023
  • 5 min read
Najpopularniejsze sporty zimowe

W obecnych czasach zdrowy tryb życia staje się coraz popularniejszy. Ludzie częściej sięgają po wartościowe posiłki, zwracając uwagę na to, co kupują oraz jedzą. Niezwykle istotna jest dla nich również aktywność fizyczna. Wiosna czy lato to najlepszy i najczęściej wybierany czas na uprawianie sportu z uwagi na możliwości – dłuższy dzień, wyższe temperatury itp. Niemniej jednak wbrew temu, co znaczna większość myśli, zima to również doskonały moment na rozpoczęcie lub kontynuowanie swojej przygody ze sportem. Ma się wtedy do dyspozycji wiele konkurencji, które w znacznym stopniu są ograniczone podczas cieplejszych pór roku.

Zima to czas ferii w szkołach, a tym samym moment, gdy mnóstwo osób decyduje się na urlop i wyjechanie z miasta. Jadąc np. w góry, można spróbować wielu aktywności, które rozruszają mięśnie, dostarczą nowych wrażeń i odrobiny adrenaliny. Warto jednak podkreślić, że wyjazd nie jest konieczny, aby zdecydować się na sporty zimowe. Wystarczy odnaleźć w swojej okolicy chociażby sztuczny stok lub lodowisko. Jedyne co mogłoby ograniczać zainteresowane sportem osoby, to pomysłowość, a także możliwości fizyczne. Należy bowiem mierzyć siły na zamiary, aby się nie zrazić, czy nabawić się niepotrzebnych kontuzji. Istnieje jednak wiele rodzajów tego typu miejsc zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.dwie osoby w trakcie rozmowy trzymając kijki narciarskie

Narciarstwo czy snowboard – co wybrać?

Aktywności praktykowanych zimą jest wiele, dzięki czemu istnieje duża szansa, że każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze sporty zimowe, to zdecydowanie narciarstwo i snowboard. Uprawia się je głównie w górach, na specjalnie przystosowanych stokach. Te są dopasowane do każdego poziomu umiejętności, dlatego nawet osoby mające z nimi styczność po raz pierwszy, znajdą dla siebie miejsce do bezpiecznych i prostszych zjazdów. Co więcej, w takim wypadku warto skorzystać z pomocy instruktora, który wyjaśni tajniki np. prawidłowego skręcania i zatrzymywania się na nartach czy desce. Są to aktywności nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Nie ma w tym sporcie dużych ograniczeń wiekowych, choć oczywiście nie każdy maluch sobie poradzi i trzeba mieć to na uwadze.

Mnóstwo osób myśli, że narciarstwo to łatwiejszy wybór. Rzeczywistość wygląda jednak inaczej – ten sport wymaga dobrej koordynacji ruchowej, ponieważ trzeba odpowiednio operować nie tylko dwoma nartami, ale również kijami. Dla początkujących nie będzie to proste, jednak uzyskanie wskazówek od profesjonalistów ułatwi naukę. Mniej skomplikowany dla wielu osób okazuje się snowboard. W tym sporcie posługuje się tylko jednym przedmiotem, czyli deską. Ta jest szeroka, dzięki czemu złapanie równowagi okazuje się znacznie prostsze. Klucz to balans ciała, warto też wspomnieć, że w tym przypadku zaangażowane zostają wszystkie mięśnie, a w przypadku nart głównie nogi.

Łyżwiarstwo, czyli uwielbiany klasyk

Niewątpliwie wyjazd w góry jest ekscytującym przeżyciem, jednak jednocześnie dość drogim. To koszty nie tylko podróży, zakwaterowania i wyżywienia, ale także wynajmu lub zakupu odpowiedniego sprzętu, bez którego wejście na stok będzie niemożliwe. Z tego względu osoby chcące podjąć jakąś aktywność zimą, szukają tańszych alternatyw. Zatem jakie są sporty zimowe niewymagające tak dużego nakładu finansowego? Łyżwiarstwo! To klasyk znany przez wszystkich, jednocześnie wciąż bardzo popularny i lubiany przez większość ludzi. Dzieje się tak głównie z uwagi na łatwą dostępność – lodowiska są niemal we wszystkich miastach, zarówno tych większych, jak i mniejszych.

Innym aspektem przekładającym się na popularność łyżew, jest niski koszt ich zakupu. W zależności od wybranego rodzaju i sklepu ceny wahają się średnio między 150 a 350 zł. Oczywiście istnieje możliwość kupna droższego, profesjonalnego sprzętu, jednak w wielu przypadkach nie będzie to potrzebne. Do tego dochodzi konieczność nabycia kasku, który również nie wydaje się dużym wydatkiem. To stosunkowo łatwy sport, angażujący różne partie mięśni. Jazda na łyżwach okaże się doskonałym sposobem na aktywnie spędzony czas samotnie, z przyjaciółmi lub rodziną. Dzięki regularnym treningom można poprawić równowagę i podnieść swoją kondycję, a także wzmocnić mięśnie grzbietu, co stanie się szczególnie korzystne dla osób skarżących się na bóle pleców.narciarz w trakcie zjazdu ze śniegiem pryskającym spod nart

Zjazdy na sankach, sport dla maluchów i nie tylko

Wraz z pierwszym śniegiem, znaczna większość dzieci chciałaby od razu wziąć swoje sanki i wyciągnąć rodziców na spacer. To doskonały sposób na ruch u najmłodszych, jeśli chodzi o sporty zimowe. Dyscypliny tego typu nie wymagają tak dużego przygotowania, jak wcześniej wymieniane aktywności, jednak niosą za sobą wiele radości, ale także i właściwości zdrowotnych. Nie od dziś wiadomo, że najwięcej frajdy sprawia zjeżdżanie z ośnieżonych górek. Maluchy muszą kilkukrotnie pod nie wejść, co nierzadko generuje duży wysiłek, zwłaszcza jeśli jest dużo śniegu. To zatem rewelacyjna forma wzmacniania wielu mięśni. To zabawa nie tylko dla szkrabów – wielu dorosłych również chętnie wsiada na plastikową lub drewnianą konstrukcję i przypomina sobie swoje dziecięce lata. Warto wspomnieć, że dla nich to też dobra forma aktywności. Ciągnąc swoją pociechę na sankach, można spalić całkiem sporo kalorii. Zatem chcąc, aby każdy dzień był bardziej aktywny, nie warto szukać wymówek, tylko zacząć działać. Każda pora roku oferuje wiele możliwości i tylko od danej osoby zależy, czy w pełni je wykorzysta.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *