sporty zimowe

Pierwszy wyjazd na narty – jak się przygotować?

  • 12 grudnia, 2023
  • 7 min read
Pierwszy wyjazd na narty – jak się przygotować?

Sezon zimowy to czas, kiedy nie warto rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu. Przerwa świąteczna oraz ferie stanowią idealną okazję do tego, aby zorganizować wyjazd w góry. Jeśli jest to pierwsza taka wyprawa w Twoim życiu, to wcześniej koniecznie zasięgnij porad, by zachować bezpieczeństwo na stoku. Lepiej wiedzieć, jak przygotować się do tego typu wyprawy, szczególnie gdy wybierasz się na narty z dziećmi. W tym wpisie znajdziesz kilka cennych wskazówek dla początkujących narciarzy.

Spis treści:

  1. Przed wyjazdem na narty koniecznie zadbaj o swoją kondycję.
  2. Narty zjazdowe czy snowboard – co wybrać?
  3. Jak przygotować sprzęt na pierwszy wyjazd narciarski?
  4. Poradnik początkującego narciarza, czyli jak odpowiednio dobrać narty?
  5. Zimowa odzież narciarska – o czym trzeba pamiętać?
  6. Planowanie zakończ wyborem odpowiednich tras zjazdowych.

Przed wyjazdem na narty koniecznie zadbaj o swoją kondycję

Szczególnie przed pierwszym wyjazdem na narty, minimum 6-8 tygodni wcześniej, powinieneś zadbać o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną. W tym czasie warto rozpocząć treningi i dotyczy to zarówno początkujących, jak i doświadczonych narciarzy czy snowboardzistów. Cykl przygotowawczy powinien skupiać się na ćwiczeniu wytrzymałości, gibkości i siły mięśniowej. Postaw na treningi aerobowe, czyli bieganie, pływanie, nordic walking lub jazdę na rowerze. Dzięki temu można uniknąć szybkiego zmęczenia na stoku oraz ewentualnych kontuzji spowodowanych naciągnięciem mięśni. Nie musisz codziennie odwiedzać siłowni, wiele ćwiczeń możesz wykonać w domu. Ważna jest jednak systematyczność. Spróbuj trenować 2-3 razy w tygodniu po około 30-45 minut.

Narty zjazdowe czy snowboard – co wybrać?

Jeśli masz przed sobą pierwszy sezon narciarski, jedną z najczęściej pojawiających się zagwozdek jest wybór między nartami a snowboardem. Dla osób początkujących lepsze okażą się narty zjazdowe, ponieważ oferują większą stabilność na stoku. Tego typu sport sprawdzi się również dla osób, u których występują problemy z barkami, kostkami czy nadgarstkami. Z kolei snowboard może być bezpieczniejszy dla stawów kolanowych. Jest to jednak bardziej wymagający technicznie sport. Aczkolwiek warto spróbować obydwu dyscyplin, a potem przekonać się, która bardziej nam odpowiada.

Jak przygotować sprzęt na pierwszy wyjazd narciarski?

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na narty bądź snowboard, musisz się prawidłowo przygotować. Sporty zimowe do najtańszych nie należą, same buty i narty damskie, męskie lub dziecięce to duży wydatek. Jeśli jednak masz już sprzęt, to koniecznie upewnij się, że wszystko jest w jak najlepszym stanie, czy nie występują widoczne uszkodzenia – pęknięcia, odpryski lub rysy. Ponadto sprawdź, czy wiązania działają prawidłowo. Powinny one być odpowiednio dopasowane do Twoich parametrów, umiejętności i stylu jazdy. Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z narciarstwem to, zamiast kupować, postaw na sprzęt z wypożyczalni nart, których w wielu górskich kurortach nie brakuje. Takie miejsca bezpośrednio przy stokach są zazwyczaj bardzo dobrze zaopatrzone. Co więcej, obsługa chętnie podpowie, jak dobrać narty. Aby zaoszczędzić czas, warto wcześniej zorientować się, jaki sprzęt jest dostępny na rynku oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze.

Poradnik początkującego narciarza, czyli jak odpowiednio dobrać narty?

Prawidłowe dopasowanie sprzętu narciarskiego to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli to Twój pierwszy wyjazd na stok. Zatem odpowiedzmy na pytanie: jak dobrać narty dla początkujących? Parametry, na które trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim waga i wzrost. Co więcej, podstawowa zasada jest prosta – im narty dłuższe, tym stabilniejsze. W przypadku mężczyzn mogą one sięgać mniej więcej do brody, wtedy będą około 15 cm krótsze od wzrostu narciarza. Z kolei narty damskie powinny być o 20 cm krótsze niż wzrost. Wówczas będą się dobrze prowadzić oraz nie sprawiać trudności przy skrętach. Dla osób, które pierwszy raz wybierają narty, polecamy od powyższych wartości dla danej płci, odjąć jeszcze 5 cm. Krótsze modele ułatwią naukę i sprawią, że początkujący narciarze będą mieli jeszcze więcej frajdy. Ponadto przy długich nartach istnieje większe ryzyko kontuzji.

Z doborem sprzętu dla dzieci jest większy dylemat. Warto jednak zachować odpowiednie proporcje między ich długością a wzrostem. Pierwsze narty dla dziewczynki czy chłopca powinny sięgać mniej więcej do pach, natomiast jeśli dziecko dobrze sobie radzi i chce rozwijać większe prędkości, postaw na narty sięgające do brody. Można również przyjąć zasadę, że powinny być 20-30 cm krótsze od wzrostu młodego narciarza. Dodatkowo pamiętaj, że sprzęt musi być lekki, wygodny i przede wszystkim bezpieczny.

Zimowa odzież narciarska – o czym trzeba pamiętać?

Odpowiednie ubranie na stok powinno być dostosowane do warunków pogodowych. Odzież narciarska ma za zadanie zapewniać komfort termiczny, czyli chronić przed zimnem, przegrzaniem i wilgocią. Jest to nie tylko stylowy wyróżnik, ale i aspekt zwiększający bezpieczeństwo podczas jazdy. Jeśli wybierasz się na wyjazd z dzieckiem, to oprócz nart dla dziewczynki i chłopca oraz oczywiście dla siebie, powinieneś zabrać kurtkę narciarską, najlepiej wykonaną z wodoodpornego i oddychającego materiału oraz spodnie narciarskie z dodatkowym wzmocnieniem w okolicach kolan i pośladków, które zabezpieczą je przed przemoczeniem oraz zniwelują ryzyko otarć. Istotnym elementem ekwipunku są również buty narciarskie dobrane pod względem rozmiaru dla wygody i wydajności na stoku.

Wyposażenie narciarza powinno się składać także z bielizny termoaktywnej utrzymującej ciepło, polaru lub bluzy zapewniającej dodatkową izolację, wygodnych rękawic, skarpet zapobiegającym otarciom oraz kasku, który ochroni głowę przed ewentualnymi urazami. W wyprawce początkującego narciarza nie może zabraknąć gogli gwarantujących ochronę przed wiatrem, śniegiem i promieniowaniem słonecznym. Ponadto, aby ułatwić sobie naukę jazdy na nartach, postaw na odpowiednio dopasowane kijki. Dzięki nim zyskasz prawidłową postawę oraz stabilność. Pamiętaj jednak, że przy ich trzymaniu w łokciu powinien powstać kąt prosty. Przydadzą się również dodatkowe akcesoria, takie jak komin osłaniający twarz przed wiatrem, krem z filtrem czy maść na stłuczenia.

Planowanie zakończ wyborem odpowiednich tras zjazdowych

Wybierając miejsce i trasę na pierwsze szusowanie, rozważ oślą łączkę, gdzie nawet w 2 dni poznasz podstawy. Nie zrażaj się, gdy pierwsze próby wypadną kiepsko, nauka jazdy na nartach to przede wszystkim sztuka upadania bez większych konsekwencji zdrowotnych. Jeżeli Twój budżet na to pozwala, to skorzystaj z usług wykwalifikowanego instruktora. Zwróci on uwagę na wszelkie niedociągnięcia, odpowiednio wytłumaczy technikę, a przede wszystkim nie zabierze Cię na trasę, która przerasta Twoje możliwości. Jeśli wybierasz się za granicę, to nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia narciarskiego, gwarantującego wsparcie finansowe po wypadku na stoku. Co więcej, przed wyjazdem wybierz odpowiedni ośrodek narciarski oraz zakwaterowanie i zaplanuj pozostałe atrakcje.

Przygotowanie do sezonu narciarskiego wymaga sporo zaangażowania, szczególnie gdy to Twój pierwszy wyjazd na stok. Jeśli jednak odpowiednio zadbasz o swoją kondycję, sprzęt, odzież i pozostałe akcesoria, to będziesz mógł cieszyć się bezpiecznym urlopem w górach. Jazda na nartach jest naprawdę przyjemna, a gdy podejdziesz do nauki z właściwym nastawieniem, może przeistoczyć się w prawdziwą pasję.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *