kajakarstwo

Jak przygotować się na spływ kajakowy

  • 27 stycznia, 2023
  • 5 min read
Jak przygotować się na spływ kajakowy

Kajakarstwo zaliczane jest do sportów wodnych. Wykorzystuje się do niego charakterystyczne łódki o wydłużonym kształcie i wiosła. Można uprawiać je samodzielnie lub w grupach. W ostatnich czasach spływy kajakowe zyskały na popularności i coraz więcej osób spędza w ten sposób swoje urlopy lub wolne letnie weekendy. Świeże powietrze, a także obecność natury połączona z aktywnością fizyczną pozwala na odpoczynek oraz oderwanie się od codzienności. Niemniej jednak należy pamiętać, że każdorazowo trzeba się odpowiednio przygotować, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i móc w pełni cieszyć się z uroków spływów.

Skorzystaj ze zorganizowanych spływów kajakowych

Kajakarstwo amatorskie to ceniona aktywność zarówno wśród osób młodych, jak i starszych. Wiele firm zajmuje się organizacją profesjonalnych spływów kajakowych, co może okazać się najlepszą z możliwych opcji do wyboru szczególnie dla początkujących. Wszyscy zobowiązani są do odbycia szkolenia, ułatwiającego oswojenie się z potencjalnymi zagrożeniami i pożądanymi reakcjami. Warto jednak wiedzieć, że najlepszą porą na tego typu aktywność jest lato. Trzeba wówczas pamiętać o ochronie przed słońcem w postaci nakrycia głowy oraz kremów z filtrem.kobieta w pomarańczowym kajaku

Jak ubrać się na spływ kajakowy?

Jako że większość takich aktywności odbywa się w ciepłe dni, należy się odpowiednio przygotować. Uwzględnienie panującej temperatury jest bardzo ważne przy doborze odzieży na spływ kajakowy. Jak się ubrać? Najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór stroju kąpielowego w połączeniu z szybkoschnącymi ubraniami wierzchnimi np. szortami i T-shirtem. Nie wolno również zapominać o zabezpieczeniu głowy oraz skóry przed groźnym promieniowaniem słonecznym. Dobrze także zaopatrzyć się w adekwatne obuwie do wody, ponieważ może zdarzyć się sytuacja, w której konieczne będzie wejście do niej i np. przeniesienie kajaku nad konarem lub inną przeszkodą. Wówczas uda się uniknąć zranień spowodowanych ostrymi kamieniami, szkłem itd. Oprócz tego dno bywa bardzo śliskie, a to ułatwi zachowanie równowagi.

Czy można zabrać jedzenie na spływ kajakowy?

Najczęściej tego typu atrakcje trwają kilka godzin, w związku z czym jedzenie okaże się wówczas bardzo przydatne. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że nie zaleca się brania ze sobą termosów z gorącą kawą czy dań obiadowych. Zatem co zabrać na spływ kajakowy? Najlepiej sprawdzą się szybkie przekąski, batoniki czy owoce, np. banany. Nie wolno zapominać także o nawadnianiu się. Obowiązkiem każdego jest wzięcie ze sobą wody i picie jej w trakcie upalnego dnia oraz wysiłku fizycznego. Wszystkie swoje rzeczy prywatne — w tym telefon komórkowy, aparat, klucze czy dokumenty należy przechowywać w szczelnych woreczkach strunowych lub specjalnych wodoodpornych saszetkach. Dzięki temu nawet, jeśli kajak się wywróci, nie ma obawy, że coś ulegnie zniszczeniu czy zalaniu. Poza tym, o wiele łatwiej wyłowić taki pakunek, niż pojedynczo szukać poszczególnych rzeczy.

O czym pamiętać przed każdym spływem kajakowym?

Dobrze także wiedzieć, że chcąc rozpocząć swoją przygodę z kajakarstwem, warto opanować umiejętność pływania, ponieważ mogą zdarzyć się najróżniejsze sytuacje, w tym wywrócenie łódki. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa. Oczywiście wiadomo, że uczestnicy spływów kajakowych mają założone kamizelki ratunkowe, niemniej jednak pływanie i opanowanie może okazać się bardzo pomocne w takich przypadkach. Wbrew pozorom spływ kajakowy jest aktywnością wymagającą dużej siły, dlatego warto wcześniej zadbać o swoją kondycję, wykonując przez co najmniej kilka dni ćwiczenia ogólnorozwojowe czy siłowe.

Zadbaj o wyrobienie nawyków przed spływem kajakowym

Można także poćwiczyć wiosłowanie na sucho, tak, aby wyrobić w sobie nawyk ruszania całym ciałem, nie zaś tylko rękoma. Rozgrzewka przed zejściem do wody będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Pomoże w uniknięciu potencjalnych nadwyrężeń czy innych kontuzji. Jeśli nie korzysta się z profesjonalnie zorganizowanych spływów kajakowych, niezbędne okaże się dokładne sprawdzenie stanu technicznego kajaka. W zależności od tego, na jaki spływ się zdecydujesz (indywidualny czy w duecie), warto zadbać o to, aby ruchy były rytmiczne. Dzięki czemu łatwiej zachować płynność poruszania się po wodzie, a to bezpośrednio wpływa na komfort kajakarzy.kobieta i męzczyzna w kajakach w trakcie spływu

Ostrożności nigdy za wiele

Niezależnie od swojego doświadczenia w spływach kajakarskich, należy pamiętać, aby nie powodować niebezpiecznych sytuacji. Nie wolno wygłupiać się w wodzie, wstawać, ani kołysać kajakiem. Tego typu praktyki są bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia oraz życia nie tylko swojego, ale i innych uczestników. Zalecana jest także stała kontrola nieba, czyli zwracanie uwagi na pogodę. W razie nadchodzącej burzy, powinno się natychmiast kierować do brzegu.

Znajdowanie się na wodzie w trakcie takiej pogody może być wyjątkowo niebezpieczne. Zatem nie wolno jej lekceważyć. Podczas spływu konieczne będzie również omijanie przeszkód napotkanych po drodze – wodorostów lub konarów drzew. W każdej sytuacji konieczne jest też zachowanie spokoju. Dzięki niemu uda się dotrzeć do brzegu lub wrócić na kajak, nawet jeśli zdarzy się wywrócenie.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *