trekking

Jak zacząć przygodę z trekkingiem?

  • 8 lipca, 2022
  • 6 min read
Jak zacząć przygodę z trekkingiem?

Tak samo jak Nowy Rok, wiosna sprzyja postanowieniom związanym ze zwiększeniem aktywności fizycznej. Chodzenie na siłownię, bieganie, wspinanie się to tylko niektóre z szeregu możliwości, które można rozpocząć w dowolnym momencie. Sportem zyskującym coraz większą popularność jest trekking. To forma turystyki uprawiana w różnych warunkach, niekiedy bardzo trudnych. Wędrówki pod taką postacią znane są już od lat 60. ubiegłego wieku. Za jednego z ich prekursorów można uznać Jamesa Robertsa, organizatora wycieczek po Himalajach dla osób wspinających się zarówno profesjonalnie, jak i amatorsko. Również dziś zainteresowani taką formą aktywności fizycznej najczęściej wybierają szlaki górskie. To wspaniałe rozwiązanie dla chcących zadbać o swoje zdrowie i aktywnie spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Nie oznacza to jednak konieczności ograniczania się wyłącznie do górskich wędrówek. Terenami trekkingowymi mogą być również dżungle, wąwozy czy lądolody. Opcji wyboru tras jest mnóstwo, warto jednak dostosować tę najodpowiedniejszą do własnych umiejętności, kondycji i doświadczenia – o ile jakiekolwiek się ma.

Jak przygotować się do pierwszej pieszej wędrówki?

Chęci oraz predyspozycje fizyczne nie wystarczą do rozpoczęcia pieszych wędrówek, chociażby po górach. Wszystko powinno być odpowiednio zaplanowane i przygotowane. Kwestia bezpieczeństwa jest niezwykle istotna i nie należy o niej zapominać. Stworzenie harmonogramu to pierwszy punkt. Zrobienie rozeznania o pobliskich szlakach, ich długości, a także przybliżonym czasie ich przejścia okazuje się bardzo ważne, przede wszystkim dlatego, że powrót po ciemku jest trudny i niebezpieczny, nawet dla osób zaawansowanych. Wycieczki zawsze powinny rozpoczynać się wczesnym rankiem, w celu zminimalizowania ryzyka powrotu późnymi wieczorami lub nocą. Jako że nie ma żadnego ograniczenia, które zalecałoby uprawianie trekkingu w określonej porze roku, dyscyplina ta cieszy się popularnością przez całe dwanaście miesięcy. Mimo to każdorazowo należy sprawdzać prognozy pogody, najlepiej w kilku źródłach, aby mieć pewność, że złe warunki atmosferyczne nie narażą nikogo na ryzyko. Występujące w zapowiedziach burze śnieżne, silne wiatry bądź ulewy to sygnał, który świadczy o tym, że należy zmienić termin wyprawy. Przebywanie w tym czasie na szlaku mogłoby skończyć się tragicznie.osoby na wyprawie trekkingowej w lesie

Kwestia możliwości a planowana trasa

Na samym początku swojej przygody z trekkingiem należy wybierać krótkie oraz łatwe szlaki. Dzięki temu stopniowo można zwiększać zarówno swoje możliwości, jak i długość trasy. Sukcesywne podnoszenie poprzeczki okaże się znacznie lepsze niż „rzucanie się od razu na głęboką wodę”. Mogłoby to zniechęcić do dalszych wędrówek i skończyć się przetrenowaniem bądź kontuzjami. Jeśli nigdy wcześniej nie miało się do czynienia z żadną aktywnością fizyczną, powinno się wziąć to pod uwagę i na początku czerpać przyjemność z niedługich oraz prostych wycieczek, tak, aby nabrać wprawy, pewności siebie i napawać się pięknymi okolicznościami przyrody. Wysokie szczyty i trasy będzie można pokonywać wraz ze zwiększonym doświadczeniem i umiejętnościami. Przed wyruszeniem w trasę warto również sprawdzić, jak reaguje się na wysokość czy otwartą przestrzeń, ponieważ komfort psychiczny jest niezwykle ważny, a lęki potrafią wywołać traumę i całkowicie zdemotywować do dalszych działań.
Strój adekwatny do pogody i pory roku

Choć trekking można uprawiać cały rok, początkującym osobom poleca się rozpoczynanie go wiosną oraz latem, kiedy warunki są najbardziej sprzyjające. Prawdopodobieństwo wystąpienia lawin czy burz śnieżnych jest wówczas niemal zerowe. Nawet wtedy jednak warto zaopatrzyć się w adekwatny strój na wędrówkę. Powinien być on odpowiednio dopasowany do pory roku i warunków atmosferycznych. Niezależnie od temperatury, należy ubierać się na cebulkę. Dzięki temu z łatwością można zdjąć zbędną bluzę bądź kurtkę, zapewniając sobie komfort. W zależności od położenia czy wysokości temperatura może być różna. Cieplej będzie podczas wchodzenia, chłodniej zaś na szczycie. Strój powinien być wygodny, najlepiej bezszwowy. Latem sprawdzą się luźne spodenki, wiosną natomiast leginsy lub dresy. Liczy się lekkość i przewiewność, dzięki której nie ma możliwości przegrzania się. Przed przemarznięciem i wychłodzeniem zimą obowiązkowa jest odzież termiczna. Ubrania nie powinny w żaden sposób krępować ani ograniczać ruchów.

Odpowiednie obuwie, czyli buty trekkingowe

Kluczowym elementem stroju są buty. Nie można pozwolić sobie na tradycyjne trampki bądź adidasy. Grozi to poważnymi kontuzjami. Niezbędne są buty trekkingowe dostosowane do sezonu. Jesienią zdają egzamin wodoodporne i dające komfort cieplny, natomiast latem takie, które zapewniają cyrkulację powietrza i są lekkie, dzięki czemu nie powodują przegrzania stóp. W zależności od terenu najlepiej sprawdzi się obuwie o określonym typie podeszwy. Na podmokłych trasach najlepsze będę te minimalizujące ryzyko poślizgnięcia się. Twarde nada się w góry. Odpowiednio dobrane poprawiają wygodę chodzenia. Buty trekkingowe muszą zapewniać stabilność i przyczepność do podłoża. Warto wspomnieć, że rozmiar też musi być idealnie dopasowany tak, aby obuwie przylegało do stóp. Dzięki temu noszenie ich będzie niewyczuwalne. Aspektem, na który warto zwrócić uwagę przy zakupie butów, jest również ich wysokość. Krótkie przeznaczone są na tereny nizinne, wysokie zaś na wyprawy w góry. Na ogólny komfort noszenia znacząco wpływa też materiał. Najczęściej obuwie tego typu powstaje ze skóry bądź tkanin syntetycznych. Dla osób początkujących lepsze okażą się te drugie, ponieważ skórzane są ciężkie, co mogłoby negatywnie wpłynąć na wygodę użytkownika.dwie osoby na górskim szlaku uprawiające trekking

Podsumowując

Wyjście na szlak bez odpowiedniego przygotowania, zapasu żywności, wody, odpowiedniego stroju, a także kijów trekkingowych jest porwaniem się z motyką na słońce. Planowanie to klucz do sukcesu i udanych pieszych wycieczek. Dzięki temu zarówno długie, jak i krótkie podróże mogą sprawiać ogrom satysfakcji. Trekking to przebywanie z naturą oraz aktywność fizyczna, która poprawia kondycję i pozytywnie wpływa na stan zdrowia. Wszystko trzeba jednak robić z głową. Właściwa organizacja, przygotowanie mięśni przed podróżą i rozluźnienie ich po zakończonej wędrówce pomogą w efektywnym uprawianiu tej formy turystyki.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *