trekking

Akcesoria trekkingowe dla początkujących

  • 2 grudnia, 2022
  • 6 min read
Akcesoria trekkingowe dla początkujących

Trekking to sport popularny wśród coraz większej liczby osób. Pojęcie to jednak nie dla wszystkich jest znane i nie każdy wie, jak dobrze przygotować się do tej aktywności. Istotne jest, by poznać, z czym się ona wiąże, a także, jakie akcesoria mogą być potrzebne do jej zrealizowania. Odgrywają one dużą rolę, gdyż odpowiednie przygotowanie może wpłynąć na bezpieczeństwo całej wyprawy. Czym więc jest trekking i o jakim zaopatrzeniu warto pamiętać podczas jego uprawiania?

Trekking – definicja i rodzaje

Z czym wiąże się trekking i gdzie można go uprawiać? Głównym skojarzeniem są wędrówki po górach. Jest to odpowiednie spostrzeżenie, jednak sport ten nie obejmuje jedynie wypraw w wyżynnym rejonie. Tak naprawdę jest to forma turystyki, którą można uprawiać wszędzie, gdzie występują niełatwe lub wymagające warunki, zarówno pogodowe, jak i terenowe. Pierwszy raz określenie to zostało użyte w 1950 roku podczas pieszych wycieczek w Nepalu. Warto nadmienić, że obecnie występują różne formy i rodzaje tej dyscypliny. Są to na przykład trekking klasyczny, nazywany także górskim, w którym pokonuje się wymagające wzniesienia i przełęcze. Kolejnymi formami tego sportu, są na przykład trekking pustynny, polarny, tropikalny czy rzeczny. Innym wyznacznikiem mogą być pory roku, dlatego spotkać można też podział na trekking zimowy oraz letni. Istotne jest, że aktywność ta nie ogranicza się tylko do pieszych wędrówek. Coraz więcej osób zalicza do niej także jazdę na rowerze po trudnym terenie, spływy kajakowe czy zjazdy na nartach.widok z namiotu na osobę z podniesionymi rękoma wychodzącą na trekking

Jak rozpocząć uprawianie trekkingu?

Osoby rozpoczynające przygodę z tą aktywnością, muszą poznać kilka istotnych aspektów, które sprawią, że dzięki właściwemu przygotowaniu każda wyprawa będzie udana. Przed pierwszą wycieczką warto przede wszystkim dobrze zaplanować całą trasę. Na początku istotne jest miejsce wyprawy, a także odpowiednie sprawdzenie, jak długa i wymagająca się ona okaże. Jeśli będzie obejmować wiele trudnych do pokonania kilometrów, warto zastanowić się nad odpowiednim miejscem noclegowym lub bezpieczną przestrzenią do wypoczynku. Istotne jest także, by prawidłowo przygotować się na wszelkie warunki pogodowe. Jeśli trekking uprawiać będzie się zimą, warto pamiętać o profesjonalnym sprzęcie i sprawdzeniu możliwych zagrożeń. Równie ważna jest kondycja fizyczna. Dobór trasy musi być dopasowany do możliwości i doświadczenia. W ten sposób każdy szlak będzie odkrywany z przyjemnością.

Akcesoria trekkingowe – co może się przydać?

Niezależnie od miejsca wyprawy czy warunków pogodowych, na pierwsze wycieczki warto prawidłowo się przygotować. Przydać mogą się do tego odpowiednie akcesoria trekkingowe dla początkujących. Najważniejsze są oczywiście dopasowane ubrania oraz buty. Dobrana odzież ochroni skórę przed trudnymi warunkami, a także sprawi, że temperatura ciała będzie przez cały czas prawidłowo utrzymana. Sprawdzić mogą się także wszelkie gadżety oraz urządzenia elektroniczne, które ułatwią pobyt w trudnych warunkach. Warto dlatego zaopatrzyć się w latarkę, mapę, kompas, scyzoryk, sportowy zegarek oraz apteczkę. Szczególnie ważny jest ten ostatni punkt, gdyż na trasie spotkać można różne trudności, a odpowiednie zabezpieczenie pozwoli przejść ją bez problemu i niedogodności. Należy nie zapominać także o przekąskach oraz napojach, ale i również o odpowiednich artykułach do odpoczynku lub spania. Wszystkie te rzeczy spakować można w wygodny i nieprzemakalny plecak.nogi osoby przemierzającej szlak w butach trekkingowych

Na co zwrócić uwagę przy zakupie akcesoriów?

Kluczem do udanej wyprawy trekkingowej będą odpowiednio dobrane akcesoria. Ważne jest jednak, by przy ich zakupie zwracać uwagę na ich wydajność, bezpieczeństwo i funkcjonalność­. Szczególnie ważne jest to przy doborze ubrań. W sklepach coraz częściej spotyka się artykuły, które w swojej nazwie mają adnotację, mówiącą, że dane ubranie ma przeznaczenie trekkingowe. Warto więc dobierać wyselekcjonowane produkty, by mogły one sprawdzić się nawet w najtrudniejszych warunkach. Istotne też jest zadbanie o swoje bezpieczeństwo oraz potrzeby. Ważny będzie tutaj wytrzymały bidon, który odpowie za prawidłowe nawodnienie. Pomocą mogą być także wszelkie akcesoria przeciwdeszczowe, które uchronią ciało przed przemoknięciem. Kupując latarkę czy zegarek nie wolno zapominać też o zapasowych bateriach. W apteczce natomiast warto umieścić spryskiwacze na oparzenia czy insekty. Należy pamiętać, że udając się na wyprawę, trzeba mieć ze sobą wytrzymałe i sprawne urządzenia oraz produkty. Dlatego ważne jest, by przed rozpoczęciem aktywności zaopatrzyć się w dobre jakościowo, pochodzące ze sprawdzonych źródeł i wykonane z odpowiednich materiałów akcesoria.

Czy kijki mogą się przydać?

Komfort w trakcie uprawiania aktywności jest niezwykle ważny, dlatego coraz więcej osób zabiera ze sobą kijki trekkingowe. To właśnie one mogą ułatwić drogę i dojście na wybrany szczyt. Ponadto świetnie się sprawdzą jako wsparcie mięśni i zabezpieczenie przy poruszaniu się po trudnym podłożu. Szczególnie polecane są przy zejściach z bardziej stromych wzniesień, gdyż uchronić mogą od upadku lub zadrapań. Ich zaletą jest łatwość składania i ich waga. Będą też stanowić stabilne podparcie przy niełatwych podejściach. Ważnym aspektem jest to, że ich wysokość można dopasować do konkretnych potrzeb. Pomogą one każdemu, kto potrzebuje wsparcia przy pokonywaniu trudniejszych terenów.

Trekking okazuje się być coraz popularniejszą aktywnością, która zyskuje wielu nowych zwolenników. Przed rozpoczęciem wszelkich wyczynowych wypraw warto odpowiednio się przygotować. Przydać się do tego mogą dobrane i sprawdzone akcesoria, dzięki którym każdy szlak będzie przebyty w bezpieczny i komfortowy sposób. Przed wyjściem nie wolno zapominać też o sprawdzeniu warunków pogodowych, a także o odpowiedniej odzieży. Zaplanowana i przemyślana podróż wraz z odpowiednim ekwipunkiem pozwoli za każdym razem odkryć piękno trekkingu.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *