fitness

Pilates – zadbaj o ciało efektywnie

  • 9 grudnia, 2022
  • 5 min read
Pilates – zadbaj o ciało efektywnie

Zgrabna sylwetka i jędrna skóra to coś, do czego w obecnych czasach dąży spore grono osób w każdym wieku. Aby osiągnąć swój cel, najczęściej decydują się nie tylko na dietę, ale także systematyczne wykonywanie różnorodnych ćwiczeń. Zaczynają regularnie uprawiać któryś ze sportów lub wykupują karnet na siłownię. Równie popularne i efektywne jest ćwiczenie w domu, poprzez oglądanie filmów instruktażowych zamieszczanych przez różnych trenerów na specjalnych platformach. To chętnie wybierany sposób kształtowania swojego ciała z uwagi przede wszystkim na oszczędność czasu i pieniędzy.

Sklepy sportowe mają rozbudowaną ofertę akcesoriów do ćwiczeń, w związku z czym każdy w swoim lokum może zorganizować małą siłownię. Pilates to jeden ze sportów, który chętnie wybierają zwłaszcza panie. To ogólnorozwojowy rodzaj treningu – na jednej sesji pozwala skupić się na kilku partiach swojego ciała. Warto także podkreślić, że nie brakuje miejsc, gdzie odbywają się grupowe zajęcia pilatesu, w związku z czym ma się wybór, gdzie chce się trenować. Nie jest to dynamiczny rodzaj sportu, jednak przynosi doskonałe efekty. Pilates został wymyślony przez Josepha Pilatesa, niemieckiego sportowca. Miało to miejsce w latach 20., z biegiem lat zyskał coraz większą popularność na całym świecie zarówno wśród lekarzy, jak i sportsmenów.osoby rozciągające się w ramach ćwiczeń pilatesu

Jakie korzyści daje pilates?

Wiele osób uważa pilates za nudny sport, ponieważ nie jest zbyt dynamiczny. Nie można go jednak nazwać monotonną czynnością, gdyż niesie to za sobą jednak kilka korzyści. Same ćwiczenia są natomiast bardzo intensywne, dzięki czemu odczuwalna jest satysfakcja z ćwiczeń. Dzięki pilatesowi wyrzeźbi się piękną sylwetkę w stosunkowo krótkim czasie. To zajęcia łączące medytację i relaksację, wraz z ogólnym rozwojem duchowym, który jest równie ważny w codziennym funkcjonowaniu. Mając stresującą pracę lub różne życiowe problemy, generujące wiele zmartwień, warto rozważyć pilates. Ćwiczenia pomagają się odprężyć i odstresować, co niewątpliwie wpływa pozytywnie na zdrowie.

Pilates pozwala na wyrzeźbienie i zarysowanie mięśni bez konieczności ich nadmiernego rozbudowywania, co ma zazwyczaj miejsce w przypadku innych sportów. Dzięki tej technice można pracować nad wieloma partiami ciała, kształtując przy okazji doskonałą sylwetkę. Dużą uwagę przykłada się do dolnych partii ciała, a także do angażowania mięśni głębokich. Regularne treningi przyczyniają się do większej elastyczności, a także lepszej kondycji i wytrzymałości organizmu, ponadto poprawia się swoją równowagę. Dzięki wzmocnieniu poszczególnych mięśni, dana osoba staje się mniej podatna na różne urazy i kontuzje.

Pilates a zdrowie kręgosłupa

Regularne ćwiczenie pilatesu niesie za sobą wiele prozdrowotnych korzyści. Jedną z najważniejszych, okazuje rozwiązanie lub zminimalizowanie problemów z kręgosłupem. Różnorodne wady postawy to choroba cywilizacyjna, dotycząca sporego odsetka populacji, zarówno wśród ludzi starszych, jak i młodszych. Zaburzenia w różnych odcinkach pleców powodują niemały dyskomfort i ból, skutecznie utrudniający wykonywanie niektórych czynności. Główne zadanie pilatesu w walce z tymi dolegliwościami to wzmocnienie mięśni stabilizujących i podtrzymujących kręgosłup.

Pilates wzmacnia również mięśnie głębokie, odpowiadające za prawidłową postawę ciała, a także utrzymanie narządów wewnętrznych w odpowiednim miejscu. Zestawy ćwiczeń bazujące na pomyśle Josepha Pilatesa często wykorzystywane są przez rehabilitantów, pomagają ich pacjentom w walce z problemami z kręgosłupem. Aby mieć pewność, że wykonuje się je prawidłowo, warto sięgnąć po pomoc specjalisty, przynajmniej na początku przygody z tym sportem. Tylko poprzez regularne i właściwie przeprowadzane ćwiczenia można zauważyć rzeczywistą poprawę postawy i zdrowia mięśni.osoba rozwijająca różową matę do ćwiczeń

Dla kogo pilates i jak zacząć?

Pilates to bezpieczna aktywność, która nie grozi kontuzjami, zalecana tak naprawdę wszystkim. Chętnie wybierają go nawet osoby starsze, po przebytych urazach lub kobiety w ciąży. Nie potrzeba się do niego szczególnie przygotowywać – wystarczy wolne miejsce w pomieszczeniu lub na dworze, miękka mata, na której będzie się wykonywało ćwiczenia, a także odpowiedni strój. Powinien on przylegać do ciała, ponieważ dzięki temu nie będzie krępować ruchów. Mata z kolei to ważny element, ponieważ wykonywanie ćwiczeń rozciągających na nieizolowanej podłodze może być mało komfortowe dla kolan i bioder.

Co prawda posiadanie dodatkowych akcesoriów nie będzie konieczne, warto podkreślić, że znacząco uskuteczni i poprawi komfort wykonywanych ćwiczeń. Dobrym pomysłem jest wyposażenie się między innymi w piłkę do pilatesu. Ta korzystnie wpływa na kręgosłup, zmniejsza napięcie mięśniowe, a także pomaga poprawić koordynację ruchową. Natomiast kupno taśm oporowych pomoże lepiej wzmocnić mięśnie rąk, nóg czy pośladków, poprzez odpowiednio dobrane ćwiczenia. Do rozluźnienia na koniec treningu mogą przydać się piankowe wałki i rollery, które zminimalizują ryzyko wystąpienia zakwasów i napięć mięśniowych.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *