urodziny

Sprawdzone sposoby na zaproszenia urodzinowe

  • 14 kwietnia, 2023
  • 5 min read
Sprawdzone sposoby na zaproszenia urodzinowe

Każda wyjątkowa okoliczność jest warta świętowania – imieniny, urodziny czy rocznice są świetną okazją do spotkań z rodziną i znajomymi. Należy wówczas zadbać o kompleksową organizację przyjęcia, która przebiegnie sprawniej dzięki wcześniejszemu opracowaniu planu. Do rozważenia są kwestie przystrojenia lokalu, wyboru menu czy ewentualnej oprawy muzycznej, jednak to zaproszenia są kluczowym punktem, od którego warto zacząć wszelkie przygotowania. Najlepiej wręczyć lub wysłać je gościom z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że będą w stanie pojawić się danego dnia. Dobrym rozwiązaniem jest również samodzielne stworzenie zaproszeń – takie kartki z pewnością będą unikalne, a goście poczują się wyjątkowo widząc, ile pracy włożyło się w ich wykonanie. Są eleganckim i osobistym sposobem na przekazanie takiej informacji. Jak zrobić zaproszenie na urodziny? Czego nie może w nim zabraknąć? Oto kilka wskazówek.

Jak zrobić zaproszenie na urodziny?

W czasach Internetu i social media większość osób używa ich do wzajemnej komunikacji. Życzenia składa się przeważnie za pomocą gotowego wierszyka w formie SMS-a bądź wpisu na portalu społecznościowym. W związku z tym stopniowo zanika zwyczaj wręczania tradycyjnych papierowych kartek okolicznościowych. Podobnie wygląda to w przypadku zapraszania bliskich na przyjęcia czy imprezy – obecnie najczęściej odbywa się to w czasie rozmowy telefonicznej. Warto jednak zaskoczyć wszystkich i stworzyć zaproszenia własnoręcznie. Sprawi to, że będą miały ponadczasowy i spersonalizowany charakter. Jak znaleźć pomysły na zaproszenia urodzinowe? Można skorzystać z licznych gotowych szablonów dostępnych w sieci, kupić gotowe karty do wypisania lub pobudzić twórcze myślenie i poświęcić trochę czasu na tworzenie ich od podstaw. Należy wówczas wziąć pod uwagę kilka czynników:

  • wiek solenizanta – zaproszenia na roczek, urodziny przedszkolaka czy nastolatka z pewnością będą różnić się wyglądem od tych, które są dedykowane dorosłym solenizantom
  • motyw – karty mogą być zaprojektowane w różnym stylu: eleganckim, humorystycznym, marynistycznym, rustykalnym czy bajkowym
  • charakter imprezy – zaproszenie powinno wskazywać, czy będzie to większe przyjęcie np. z okazji 50. urodzin, czy też małe kameralne spotkanie rodzinne.kartka urodzinowa z napisem happy birthday

Na rynku nie brakuje wzorów papierów ozdobnych na zaproszenia. Do wyboru są np. warianty kredowe czy satynowe. Najlepszym rozwiązaniem jest zaprojektowanie stylistyki w darmowym programie graficznym i późniejsze wydrukowanie kart. Mile widziane są też wszelkie dodatki, takie jak wstążki, kokardy, suszone kwiaty czy koronki. Nie można zapomnieć, że nieodłącznym elementem takiego zestawu jest również koperta. Warto zadbać o to, aby całość tworzyła spójną i estetyczną kompozycję. Częstą praktyką jest też dopasowanie stylistyki zaproszeń do wystroju sali. Można dać się ponieść fantazji, jednak nie należy przesadzać z ilością ozdobników. Własnoręcznie wykonane zaproszenia z pewnością będą oryginalne i zgodne z indywidualną wizją, a wysiłek włożony w ich wykonanie z pewnością zostanie dostrzeżony przez gości.

Jak napisać zaproszenie na urodziny?

Kreatywnością należy się wykazać nie tylko podczas tworzenia projektu zaproszenia, ale również zawartej w nim treści. Jak napisać zaproszenie na urodziny? Większość osób ma z tym problem. W dzisiejszych czasach forma tekstu jest praktycznie dowolna – może on być wierszem, rymowanką lub dostojnym zawiadomieniem. Kluczowe jest, aby zawierał najważniejsze informacje, takie jak data, miejsce i godzina przyjęcia, okazja, z jakiej się ono odbywa oraz dane zaproszonych osób. Jeśli impreza jest tematyczna, również należy to zaznaczyć i określić oczekiwania dotyczące stroju. Często zamieszcza się również adnotację, w której prosi się o potwierdzenie przybycia. Ponadto niezwykle istotne jest, aby zwroty do adresata zapisywać wielką literą, np. Drodzy Przyjaciele, Kochany Dziadku, Tobie, Wam itd.

Pomysły na kreatywne zaproszenia urodzinowe

Wbrew pozorom nie zawsze jest łatwo wymyślić motyw przewodni zaproszeń i wystroju. Nie każdy ma czas i rozeznanie w obecnie panujących trendach, dlatego warto czasem zasięgnąć inspiracji. Oto kilka z nich.

  • Bajkowe zaproszenia – idealne rozwiązanie na przyjęcie urodzinowe dla dziecka. Wystarczy wybrać ulubionego bohatera maluszka i poszukać grafik z danej bajki w Internecie. Z pewnością sprawi mu to wiele radości, a dla gości będzie to mała podpowiedź odnośnie prezentu.
  • Kwieciste zaproszenia – świetnie sprawdzą się choćby w przypadku urodzin babci, która uwielbia rośliny i poświęca wiele czasu na pielęgnowanie swojego ogrodu. Taki design podkreśli jej osobowość i sprawi, że zaproszenia będą prawdziwie spersonalizowane.
  • Zaproszenia z motywem filmowym – cała rodzina wie, że dany wujek uwielbia film pt. „Ojciec Chrzestny”? Dlaczego by nie wykorzystać tego faktu i nie stworzyć zaproszeń w gangsterskim stylu? Świętowanie 50. urodzin z pewnością będzie wystrzałowe!zestaw kolorowych zaproszeń urodzinowych w formie kartek

Dodatkowe wskazówki dotyczące zaproszeń

Drukowanie zaproszeń to bardzo wygodna metoda pozwalająca zachować powtarzalność i estetykę każdej z kart. Niemniej jednak warto spróbować wypisać je własnoręcznie. Zdolności kaligraficzne i wkład pracy z pewnością zostaną docenione. Należy też pamiętać o ponadczasowej zasadzie, aby przygotować kilka sztuk więcej zaproszeń, niż potrzebujemy. Każdemu może przydarzyć się pomyłka podczas ich wypełniania. Inną możliwością jest odmowa przybycia przez jednych gości, więc na ich miejsce można wówczas zaprosić kogoś innego. Ponadto powinno się dostarczyć je co najmniej dwa tygodnie przed danym wydarzeniem.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *