kolarstwo

Przygotuj się na jazdę rowerem w sezonie jesiennym

  • 14 października, 2022
  • 5 min read
Przygotuj się na jazdę rowerem w sezonie jesiennym

Dla wielu osób okres jesienny oznacza także koniec sezonu rowerowego. Chłodniejsza aura nie musi jednak oznaczać tego, że rower zostanie całkowicie odstawiony na długie miesiące do piwnicy czy garażu. Wystarczy odpowiednie przygotowanie swojego jednośladu oraz dobranie sprzętu dla siebie, by ponownie móc cieszyć się rowerowymi wycieczkami podczas zmieniających się warunków atmosferycznych.

Od czego zacząć przygotowania do sezonu jesiennego?

W czasie wiosny i lata dużo więcej osób postanawia spędzać aktywnie swój czas na wycieczkach rowerowych. Jest to bardzo popularna forma rozrywki i relaksu wśród rodzin z dziećmi, jak i zwolenników samotnych wypraw. Dlatego też po letnim sezonie warto poddać swój rower serwisowaniu, by sprawdzić, czy posiada on ewentualne usterki, które należy naprawić. Można to zrobić samemu, lecz dużo większą pewność zdobędzie się wtedy, gdy powierzy się to profesjonalistom, którzy zajmą się wyregulowaniem hamulców, sprawdzeniem stanu przerzutek, a także nasmarują napęd oraz sprawdzą, czy nie ma w nim niepotrzebnych luzów. Dzięki temu zyska się pewność, że jesienią jazda na rowerze będzie nie tylko przyjemna, ale i bezpieczna.kobieta na rowerze w trakcie rowerowej przejażdżki jesienią

Zapewnienie sobie dobrej widoczności na jezdni

Wraz z nadejściem jesieni dni robią się deszczowe, pochmurne i przede wszystkim krótsze. Warto więc zadbać o to, by być dobrze widocznym podczas przejażdżek. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego rower musi być wyposażony w odpowiednie oświetlenie. Przednia lampa powinna być w kolorze białym i umieszczona na wysokości od 35 do 90 centymetrów od powierzchni jezdni, tylna natomiast musi być w czerwona, odblaskowa i pozycyjna – może ona także emitować światło w trybie pulsacyjnym. Warto mieć również odblaski w pedałach roweru, które zwiększają widoczność. Wiele osób umieszcza je na swoim plecaku lub poszczególnych częściach roweru, lecz znacznie lepiej w takim przypadku sprawdzi się kamizelka, którą nakłada się na ubranie. Jest ona bardzo dobrze widoczna w deszczowe i pochmurne dni, dzięki czemu zwiększa bezpieczeństwo rowerzysty.

Opony dobrze dopasowane do jesiennych warunków atmosferycznych

Deszcz i przymrozki to typowa dla jesieni pogoda, na którą zawsze warto być przygotowanym. Stan nawierzchni znacząco wpływa na stabilność roweru, dlatego warto zainwestować dopasowane do tego typu aury opony błotniki, chroniące ubranie rowerzysty przed zabrudzeniami. Miłośnicy rowerowych wycieczek na okres jesienno-zimowy polecają zamontować grube opony z bieżnikiem, dzięki którym przejażdżki przez błoto, mokre liście i kałuże będą łatwiejsze. Są one również dobre dla mokrych nawierzchni i sprawdzą się podczas deszczu, podczas którego o upadek nie jest trudno. Jednakże warto pamiętać o tym, że oprócz dobrego dopasowania opon, należy utrzymać w nich odpowiednie ciśnienie. Dzięki temu jazda będzie komfortowa, a także spadnie ryzyko uszkodzenia dętki. Warto stosować niższe wartości, ponieważ wzrasta wtedy przyczepność do podłoża, dzięki czemu w łatwiejszy sposób można operować rowerem na trudniejszej do jazdy nawierzchni. Dużo lepiej można też uniknąć lub wyjść z poślizgu, lecz trzeba pamiętać, że uzależnione jest to nie tylko od ciśnienia w oponach i ich rodzaju, a także od masy rowerzysty, ciężaru i rodzaju roweru oraz samego stylu jazdy.koła roweru poruszającego się po ulicy na której leżą jesienne liście

Odzież rowerowa na jesienną pogodę

Miłośnicy rowerowych wypraw doskonale wiedzą, jak ważne jest ubranie podczas jazdy. Jesienią, gdy warunki pogodowe mogą zmienić się w przeciągu kilkunastu minut, warto mieć na sobie odzież, która ochroni ciało przed chłodnym wiatrem, deszczem, a nawet i wszelkiego rodzaju urazami. Jakie ubrania warto mieć w swojej szafie, by być gotowym na jesień? Na pewno muszą znaleźć się w niej wygodne spodnie z długimi nogawkami, by uchronić rozgrzane mięśnie przed negatywnym wpływem chłodnego powietrza. Powinny być również oddychające i dopasowane, by nie ograniczały ruchów oraz nie powodowały otarć. Na rynku można znaleźć spodnie wyposażone w odblaski, które wpłyną na bezpieczeństwo jadącego. Bardzo ważnym elementem wyposażenia każdego miłośnika jeżdżenia na rowerze są koszulki z długim rękawem. Jednakże warto pamiętać o tym, że jedna nie zapewni odpowiedniego ciepła. W chłodniejszych porach roku lepiej sprawdzi się ubiór na tzw. cebulkę. Warto mieć zatem przynajmniej kilka sztuk i rodzajów. Przylegające koszulki doskonale trzymają ciepło i odprowadzają wilgoć ze skóry. Te zwykłe z długim rękawem w ciepłe dni może zastąpić kurtkę, lecz podczas deszczu nie spełni funkcji ochronnej. Dlatego też kurtka jest jednym z niezbędnych elementów wyposażenia szafy rowerzysty. Oprócz tego warto zakupić czapkę z daszkiem, okulary przeciwsłoneczne, rękawiczki oraz wygodne buty.

Nadejście jesieni wcale nie musi oznaczać końca sezonu rowerowego. Odpowiednio dobrane wyposażenie sprawi, że jazda w chłodne dni będzie przyjemnością. Dbając o odpowiedni serwis oraz dopasowując opony do pogody, rowerzysta zapewnia sobie bezpieczeństwo na trasie. Nie można zapomnieć także o odpowiednim oświetleniu, które przyczyni się do prawidłowej widoczności. A jeśli rowerzysta będzie miał dobrze dobrane ubranie, zwiększy się jego komfort podczas pokonywania wielu kilometrów. Nie warto rezygnować z ulubionych rozrywek wyłącznie ze względu na pogodę.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *