taniec

Jak wybrać odpowiednią szkołę tańca dla dziecka?

  • 7 października, 2022
  • 5 min read
Jak wybrać odpowiednią szkołę tańca dla dziecka?

Każdemu z pewnością przynajmniej raz na jakiś czas zdarza się tańczyć w rytm muzyki. Jak się okazuje, ma to wiele korzyści. Podstawową jest to, że w zależności od intensywności, taniec jest doskonałą formą aktywności fizycznej dostępną niemal dla wszystkich. Podnosi poczucie własnej wartości, a także ułatwia nawiązywanie kontaktów z innymi, dzięki czemu nawet najbardziej nieśmiałe osoby przełamują swoje lęki. Dlatego też warto ćwiczyć z ulubionymi dźwiękami już od najmłodszych lat. Rodzice, którzy zastanawiają się nad wyborem zajęć dodatkowych dla swoich pociech, powinni postawić właśnie na taniec. Pytanie nasuwające się bezpośrednio po podjęciu decyzji, odnosi się do wyboru odpowiedniej szkoły. Na co zwrócić uwagę?

Zapisanie pociechy do szkoły, czyli krok pierwszy

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia nauki będzie wybór odpowiedniej szkoły tańca dla dziecka. Konkurencja jest duża, szczególnie w większych miastach, dlatego nie trzeba zapisywać pociechy do pierwszej lepszej placówki. Warto wcześniej sprawdzić referencje osób prowadzących lekcje, a także informacje o programie nauczania czy preferowanych metodach kształcenia. Świetnym rozwiązaniem będzie również przeczytanie opinii na stronie internetowej czy zapytanie innych rodziców, których maluchy uczęszczają na zajęcia, o ich zadowolenie z danej placówki.dzieci na zajęciach w szkole tanecznej

Warto wybrać się do wszystkich szkół branych pod uwagę i zobaczyć jak w rzeczywistości wygląda prowadzenie lekcji tańca. Można wówczas dopytać organizatorów o grupy zajęciowe, a także rozpiętość wiekową w poszczególnych zespołach. Dla większości osób cena odgrywa kluczową rolę, jednak nie powinien być to najważniejszy aspekt kierujący wyborem, ponieważ w zasadzie od pierwszych kilku lekcji zależeć będzie to, czy dziecko zechce uczęszczać na zajęcia i zainteresuje się tego typu aktywnością.

Czy faktycznie warto zapisywać dziecko na zajęcia?

Samodzielna nauka tańca również rozwija. Niemniej jednak trzeba mieć świadomość tego, że motywacja do dalszej pracy jest wówczas dużo mniejsza, w związku z czym niewielu najmłodszych będzie w stanie kontynuować taką aktywność przez dłuższy okres. W szkole tańca instruktorzy zwracają szczególną uwagę nie tylko na poczucie rytmu, ale i prawidłową postawę ciała, co w domu mogłoby być niemożliwe. Taniec wspiera jednocześnie rozwój fizyczny i psychiczny, a także uczy otwartości do kultur czy tradycji poprzez poznawanie nowych stylów tanecznych.

Należenie od tego, do jakiej grupy należy dziecko, szkoła tańca umożliwia nawiązywanie relacji, przyjaźni, co jeszcze bardziej motywuje do regularnego uczęszczania na lekcje i rozwijania własnych umiejętności. Dla niektórych osób sama perspektywa rywalizacji działa motywująco, dlatego też można jednoznacznie stwierdzić, że zapisanie pociechy na kurs tańca to bardzo dobra decyzja.

Bezpłatna lekcja próbna

Niektóre szkoły tańca działające na rynku oferują uczestniczenie w jednej lub kilku godzinach zajęć całkowicie za darmo. Ma to na celu nie tylko zachęcenie większej liczby klientów, ale również utwierdzenie ich w tym, że to najlepsza możliwość. Na taniec mogą uczęszczać zarówno dzieci, jak i młodzież. Wystarczy jedynie wcześniej powiadomić placówkę o chęci skorzystania z oferty, aby móc zapisać pociechę do odpowiedniej grupy zajęciowej. Dzięki temu nauczyciele mogą zobaczyć, czy maluch ma poczucie rytmu, a także czy czuje się dobrze podczas takiej aktywności. Najlepiej jeśli instruktorzy są profesjonalnymi tancerzami, a ruchem zwyczajnie się bawią. Taniec powinien sprawiać przyjemność, a nie być kolejnym przykrym obowiązkiem. Dziecko może samo zdecydować czy chce kontynuować tę przygodę.dzieci trenujące taniec

Wielkość grupy, różnorodność oraz instruktorzy

Im mniejsze grupy zajęciowe, tym lepiej. Wówczas uczniowie mają większą przestrzeń do swobodnego ruchu, a także łatwiej się im odnaleźć. Ponadto nauczyciele są w stanie zwrócić uwagę na każdego uczestnika, widząc jego postępy i popełniane błędy, nad którymi warto pracować. Poszczególne placówki oferują również indywidualne zajęcia, co dla niektórych okazuje się istotne. Bardzo ważne jest też podejście instruktorów. Powinni wyróżniać się nie tylko charyzmą, ale i zdolnościami do przekazywania umiejętności swoim uczniom. Świetnie jeśli szkoła tańca organizuje konkursy bądź wyjeżdża na turnieje. To szansa dla uczniów oraz ogromna motywacja do podnoszenia swoich kwalifikacji i prób bycia najlepszym w tym, co się robi.

Jak w wielu innych branżach doświadczenie odgrywa kluczową rolę. Chcąc zapisać swoje dziecko do danego ośrodka tanecznego, warto zapoznać się z renomą firmy oraz jej doświadczeniem. Powinno się także wziąć pod uwagę lokalizację i dojazd – linie autobusowe itd. Przedostanie się na drugi koniec miasta w godzinach szczytu, mogłoby być problematyczne, dlatego dobrze zorganizowane połączenia komunikacji miejskiej są mile widziane. Istotna jest również różnorodność specjalizacji – taniec klasyczny, współczesny, towarzyski itd. Wówczas dziecko może wybrać styl, w którym czuje się najlepiej.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *