modelarstwo

Modelarstwo dla początkujących – wybór pierwszego modelu do sklejania

  • 12 maja, 2023
  • 5 min read
Modelarstwo dla początkujących – wybór pierwszego modelu do sklejania

Modelarstwo to fascynujące i bardzo zajmujące hobby, które dedykowane jest zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Z roku na rok zyskuje ono coraz więcej miłośników, którzy inwestują w większe i bardziej skomplikowane modele. Ich składanie wymaga przede wszystkim wyjątkowej precyzji i cierpliwości. Dla początkujących wielbicieli tego zajęcia poleca się prostsze modele, które uczą, w jaki sposób podchodzić do tej pasji. Do rozpoczęcia przygody nie potrzeba wiele – wystarczą głównie chęci oraz zakupiony wcześniej model, który można znaleźć w internecie lub stacjonarnych punktach modelarskich.

Pierwszy model – zabawa i pamiątka

Wybór pierwszego modelu jest bardzo ważny. To właśnie on zdecyduje, czy pasja do modelarstwa zostanie na dłużej, czy będzie to tylko chwilowe zajęcie. Wielu pasjonatów przyznaje, że pierwszy złożony przez nich model jest bardzo sentymentalny, ponieważ to od niego zaczęło się często hobby na całe życie. Dlatego warto zwrócić uwagę, by pierwszy model do sklejania był wykonany z dobrej jakości materiałów. Dzięki temu może przetrwać nawet wiele lat i stać się inspiracją dla kolejnych pokoleń. Zanim jednak zdecyduje się na wybrany zestaw, spora część osób zadaje sobie pytanie, czym powinien się on charakteryzować. Pojawiają się pytania o niezbędne narzędzia, o farby, które wzbogacą złożoną już konstrukcję, a także o odpowiednią tematykę. W sklepach modelarskich dostępnych jest wiele modeli – zaczynając od najpopularniejszych budowli świata, kończąc na kultowych i dobrze wszystkim znanych samolotów, samochodów czy statków. Warto zastanowić się właśnie nad zainteresowaniami, bo to one powinny być czynnikiem, którym będzie się kierować podczas wyboru pierwszego modelu. W przyszłości można wielokrotnie zmienić tematykę, jeśli poprzednie okażą się mało absorbujące lub będzie się chciało urozmaicić kolekcję.drewniany model samolotu

Jak przygotować się do pierwszego składania?

Po wyborze modelu należy przygotować przestrzeń, w której będzie się podejmować pierwsze próby modelarstwa. Jak zacząć, aby się nie zrazić i nie uszkodzić części? Przede wszystkim wszelkie prace wymagają stabilnej i płaskiej przestrzeni. Warto zadbać o to, by blat roboczy był sporych rozmiarów. Dobrze jest zainwestować w duże biurko najlepiej z szufladami, aby mieć gdzie przechowywać odpowiednie do składania narzędzia oraz kleje. Dobrym rozwiązaniem będzie także rozkładany blat, jeśli w pomieszczeniu nie ma zbyt wiele miejsca. Ważne jest jednak to, żeby przestrzeń do składania była stabilna – nic nie może się kołysać czy przesuwać. Kolejnym ważnym elementem jest dobre oświetlenie. Niektóre elementy w modelu są bardzo małe, ale nie mniej ważne, np. dla stabilności figurki. Muszą znaleźć się w odpowiednim miejscu. Zadbanie o właściwe doświetlenie przestrzeni roboczej przekłada się korzystnie na wzrok składającego, który nie musi go nadwyrężać. Światło powinno być jasne i jak najbardziej naturalne. Nie można zapomnieć o narzędziach, które są ułatwieniem. Zwykle najważniejsze z nich dołączone są do podstawowych modeli do sklejania dla początkujących. Zaawansowani składacze inwestują jednak w te lepsze jakościowo, o różnych wielkościach, kolorach czy intensywnościach. Pęsety, młoteczki, nożyki, pilniki, kleje oraz farby to tylko kilka z wybranych akcesoriów. Każde z tych narzędzi jest pomocne w podejmowaniu prób składania.osoba w trakcie składania drewnianego modelu domku

Skala i wiek modelu mają duże znaczenie

Skala w modelarstwie ma bardzo duże znaczenie. Najczęściej na początek wybiera się skalę 1/72. Oznacza to, że dana figurka została pomniejszona w stosunku do jej prawdziwego odpowiednika 72 razy. Modele w takich rozmiarach nie są zbyt duże, ale nie są też bardzo małe. Znajduje się w nich odpowiednia liczba części, dzięki której początkująca osoba przyzwyczai się do tego zajęcia. W takim rozmiarze znajdzie się najpopularniejsze modele pojazdów i samolotów – zarówno od tych najstarszych, jak i najnowszych typów. Każdy znajdzie coś dla siebie, chcąc rozwinąć nową pasję. W późniejszym czasie, gdy umiejętności osiągną już wyższy poziom, można zacząć sięgać po większą skalę, chociażby 1/48 czy 1/35. Modele te będą miały zdecydowanie więcej części i detali, dlatego też ich złożenie będzie wymagało dużo większej precyzji oraz wyćwiczenia umiejętności. Oprócz skali bardzo ważną cechą charakterystyczną danego modelu jest rok jego produkcji. Im starszy model, tym wzrasta prawdopodobieństwo, że elementy znajdujące się w zestawie będą wykonane niedokładnie. Jest to frustrujące, zwłaszcza dla osób początkujących, ponieważ psuje to estetykę modelu, a także niekiedy nie pozwala poprawnie złożyć całej figurki.

Rynek modelarski rozwija się stosunkowo dynamicznie. Wychodzi on z wieloma innowacyjnymi propozycjami, które są w stanie zaspokoić potrzeby nawet najbardziej wymagających modelarzy. Różne stopnie zaawansowania, wiele elementów oraz akcesoriów sprawiają, że coraz więcej osób rozwija w sobie tę pasję. Jeśli jednak nie wiadomo, jaki model powinniśmy wybrać, w sklepach modelarskich pracują specjaliści, którzy z pewnością pomogą nam w doborze odpowiedniego zestawu.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *