Różne style pływackie, które warto poznać
Pływanie to aktywność, która podobnie jak bieganie czy jazda na rowerze, należy do grupy cardio, czyli formy ćwiczeń dotleniających organizm, a także poprawiających kondycję i pracę układu krążenia. Dzięki regularnemu wykonywaniu tej czynności mięśnie mogą otrzymać dużą dawkę tlenu, który jest niezbędny do spalania zapasów energii. Ćwiczenia w wodzie wpływają na poprawę pracy kręgosłupa i pomagają w modelowaniu sylwetki. Dobrze zaplanowany trening przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu i wzmocnienia serca. Co ciekawe, jest to aktywność nieobciążająca stawów. Z tego też powodu poruszanie się w wodzie jest uważane za najskuteczniejszą metodę walki z otyłością. Wraz z rozwojem dyscypliny, wyewoluowało też wiele stylów. Jakie są techniki pływackie? Istnieją cztery podstawowe metody pływania — są to styl klasyczny, motylkowy, grzbietowy oraz kraul. W poniższym tekście opisujemy to, czym się charakteryzują.
Styl klasyczny — tradycyjne techniki pływania
Często nazywa się go „żabką”, co spowodowane jest tym, że ruchy nóg i ramion człowieka pływającego tym stylem, nieco przypominają te, które są wykonywane przez żabę. U jego podstaw jest „falowanie” tułowia, bowiem podczas pływania zarówno prawa, jak i lewa strona ciała wykonują te same ruchy. Przez ekspertów jest uznawany za jeden z najtrudniejszych do opanowania (obok delfina), co wynika z faktu wywieranego nacisku na nogi (70%) przy niedużym wsparciu ramion (30%). Aby móc swobodnie poruszać się po wodzie w tym stylu, należy położyć się i wykonywać okrężne ruchy nóg i ramion. Wprawdzie „żabka” jest całkowicie bezpieczna, jednak osoby, które posiadają stwierdzone zwyrodnienia stawów biodrowego i kolanowego powinny wybrać inny styl do nauki — istnieją różne techniki pływania, więc każdy znajdzie odpowiedni wariant dla siebie. Pływacy z całą pewnością docenią to, jak styl ten wpływa na pracę górnych partii ciała oraz kończyn.
Kraul — styl pozwalający na szybkie pływanie
Z kraulem często możemy się spotkać obserwując przebieg zawodów pływackich. Wynika to z faktu, że jest to najchętniej wybierany przez zawodowców. Eksperci uznają go za najszybszy z czterech podstawowych stylów. Osoba decydująca się na pływanie wykonuje ruch nogami, który może przypominać „nożyce”. Podstawą sukcesu jednak jest to, by kończyny pracowały naprzemiennie w stałym tempie. W przeciwieństwie do „żabki”, kluczowa w stylu dowolnym jest praca ramion (85%), natomiast nacisk na nogi nie jest tak silny (15%). O czym powinna pamiętać osoba, która decyduje się na naukę pływania tym stylem? Przede wszystkim ważne jest skierowanie wzroku w dół przy równoczesnym utrzymaniu głowy w jednej linii z kręgosłupem — pozycja ta generuje mniejszy opór, dzięki czemu osoba pływająca porusza się szybciej. Kluczową rolę podczas pływania kraulem odgrywają płuca, ponieważ technika ta wymaga szybkiego wykonywania wdechu i wydechu podczas regularnego odchylania głowy w jedną stronę.
Zaawansowane techniki pływania — styl motylkowy
Styl motylkowy, zwany również delfinem, jest jedną z podstawowych technik pływackich. Metoda ta wymaga skoordynowanej pracy całego ciała. Polega ona na jednoczesnym ruchu ramion oraz nóg, przy czym ważne jest to, by podczas pływania na dwa ruchy nogami przypadał jeden ruch rąk. Czy warto nauczyć się pływać stylem motylkowym? Z całą pewnością technika wpływa wszechstronnie na pracę mięśni i stawów. Delfin wybierany jest przez osoby, które chcą wzmocnić swoje ciało oraz zredukować tkankę tłuszczową. Z powodu trudności, z jakimi może spotkać się początkujący, delfin nie jest polecany jako pierwszy styl pływacki do nauki.
Styl grzbietowy — pływanie na plecach w praktyce
Styl grzbietowy stanowi jedyną technikę, w której pływa się na plecach. Często zamiennie stosuje się nazwy, takie jak kraul na grzbiecie bądź „odwrócony kraul”, co wynika to z faktu, że wymaga wykorzystywania siły kończyn – rola nóg polega na wybijaniu wody w górę, natomiast za pomocą rąk wykonuje się silne okrężne ruchy. To doskonała forma ćwiczeń uzupełniających dla osób, które trenują pływanie stylem dowolnym, ponieważ pobudza grupę przeciwnych mięśni. Kluczowym aspektem jest pozycja ciała — tak jak ciało osoby pływającej powinno być zanurzone w wodzie, tak klatka piersiowa musi znajdować się nad powierzchnią. Decydując się na udział w kursie, warto pamiętać, że istnieje wiele różnych metod pływackich. Przy wybieraniu techniki „na start”, dobrze jest rozważyć wybór jednego z trzech stylów (tj. grzbietowy, klasyczny oraz kraul). Choć wizja poznania wszystkich stylów pływackich w jak najszybszym tempie może wydawać się kusząca, tak osobom rozpoczynającym swoją przygodę z pływaniem stanowczo odradza się delfina — wprawdzie jest to styl, który podobnie jak dowolny, umożliwia szybkie poruszanie się po wodzie, tak jest jednym z najtrudniejszych do opanowania. Każdy, kto chce rozpocząć swoją przygodę z pływaniem powinien zapoznać się z ofertą pobliskich szkół pływania. Placówki te oferują warsztaty zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.