siłownia

Pierwsze kroki na siłowni – jak zacząć?

  • 20 stycznia, 2023
  • 5 min read
Pierwsze kroki na siłowni – jak zacząć?

Coraz więcej osób decyduje się na to, by wprowadzić dobre nawyki do swojego życia. Progi siłowni codziennie są przekraczane przez wiele osób — zarówno przez amatorów, jak i specjalistów. W większości przypadków każdy, kto odwiedza siłownię po raz pierwszy, jest zagubiony i nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, od czego może zacząć. Lepiej skupić się na podnoszeniu ciężarów, czy na obsłudze maszyn, takich jak orbitreki lub bieżnie? Przede wszystkim warto mieć na uwadze to, że dla kogoś, kto dopiero rozpoczyna swoją przygodę, nie wszystko jest oczywiste od początku. Aby wizyta przyniosła jak najwięcej korzyści, dobrze jest się odpowiednio rozeznać i mentalnie przygotować — w ten sposób będziemy od samego początku czerpali radość z aktywności fizycznej. Z całą pewnością wykonywanie ciężkiego treningu na samym początku nie ma najmniejszego sensu. W trakcie wykonywania ćwiczeń bez odpowiedniego przygotowania, może pojawić się mnóstwo błędów, które z pozoru wydają się błahe, jednak w rzeczywistości mogą stać się przyczyną poważnych kontuzji. W poniższym artykule przyjrzymy się temu, jak zacząć ćwiczyć na siłowni. Na samym początku warto wyzbyć się strachu i poczucia wstydu, które zostały spowodowane przez stres.kobieta sprawdzająca telefon w trakcie treningu na siłowni

Siłownia — jak zacząć trening? Od postawienia realnego celu!

Siłownie dają możliwość wszechstronnego rozwoju. Każdy, kto chce zadbać o swoje zdrowie, może w łatwy sposób cieszyć się efektywnym treningiem. Warto jednak w tym wszystkim pamiętać o podstawach, bowiem główną rzeczą, którą dobrze jest mieć na uwadze, jest posiadanie określonej motywacji w działaniu. Często popełnianym błędem jest stawianie sobie poprzeczki „za wysoko”. Prawdą jest, że cel, który postawi sobie początkujący kulturysta, powinien być realny. Jeśli zaczynasz uczęszczać na siłownię i nie wiesz, jak zacząć to podpowiadamy — eksperci zalecają metodę „małych kroczków”. Zamiast koncentrować się na zrzuceniu 30 kilogramów w jeden miesiąc, dobrze jest narzucić sobie łatwiejszy do realizacji cel i stopniowo wymagać od siebie samego więcej. Z takim podejściem osoba rozpoczynająca swoją przygodę będzie coraz bardziej aktywna. Kluczem do wprowadzenia zdrowych nawyków do swojego życia, jest regularność. Zdaniem specjalistów cykliczność jest ważniejsza od intensywności. Wykonywanie regularnie bardzo małej ilości ćwiczeń może mieć realny wpływ na rozwój stawów i mięśni.

Plan treningowy na siłownię — najpierw rozgrzewka

Eksperci zachęcają do tego, by jakąkolwiek wzmożoną aktywność rozpocząć od lekkiej rozgrzewki trwającej kilka lub kilkanaście minut. Odpowiednie przygotowanie pozwoli na maksymalne wykorzystanie możliwości organizmu podczas właściwego treningu. Dzięki aktywności fizycznej do mięśni dostarczona zostaje większa ilość tlenu, co z kolei wpływa znacząco na poprawę krążenia. W zależności od obranego celu oraz możliwości fizycznych, warto wybrać odpowiednie ćwiczenia, przy czym zdaniem specjalistów powinny aktywizować one jak największą liczbę stawów i mięśni. Przykładowymi czynnościami pobudzającymi różne miejsca mogą być trucht w miejscu, skłony z dotykaniem palców u stóp czy też przysiady. Jako nieodłączną część każdego treningu uznaje się stretching. Stanowi on formę rozgrzewki obejmującą elementy kurczliwe mięśni — wybierając stretching, łatwo jest zwiększyć częstotliwość rytmu serca i przejść do właściwego treningu. Specjaliści zalecają, by z czasem opracować plan treningowy na siłownię w konsultacji z trenerem personalnym. Wynika to z faktu, że każdy posiada inny organizm, a co za tym idzie, odrębne potrzeby i uwarunkowania.dłoni i noga osoby w trakcie rozciągania się na siłowni

Co jest potrzebne, by ćwiczyć na siłowni?

Osoby odwiedzające siłownię pierwszy raz, mogą nie być świadome tego, co warto ze sobą wziąć i w jaki sposób się ubrać. Podczas treningu bardzo ważna jest kontrola własnego ciała i precyzyjne wykonywanie ćwiczeń, dlatego dobrze jest przygotować odpowiedni strój. Buty powinny być wygodne i dopasowane do aktywności fizycznej — z całą pewnością dobrze dobrane obuwie zmniejszy ryzyko kontuzji. Wybierając odzież, warto postawić na dzianinę sportową — tkanina ta łatwo dopasowuje się do sylwetki. Z kolei materiał stanowczo odradzany przez ekspertów to bawełna — wynika to przede wszystkim z faktu, że łatwo gromadzi wilgoć i wolno schnie. Podstawowym wyposażeniem każdego, kto decyduje się na wizytę w siłowni, powinna być butelka wody niegazowanej. Picie jej podczas treningów pozwoli na uniknięcie odwodnienia i wpłynie na utrzymanie prawidłowej temperatury ciała. Osoby aktywne fizycznie często decydują się też na zakup napoju izotonicznego — w ten sposób szybko uzupełniają niedobory elektrolitów, soli mineralnych oraz witamin. Czego nie powinniśmy brać na siłownię? Na czas ćwiczeń warto odizolować się od „wszelkich rozpraszaczy” takich jak np. telefon komórkowy, bowiem koncentracja stanowi kluczowy element treningu.

Plan treningowy to nie wszystko — podsumowanie

Jeśli decydujesz się na to, by kupić karnet na siłownię to podstawową rzeczą, o której warto pamiętać jest to, by nie bać się zadawać pytań innym. Bez wątpienia pracownik siłowni czy też znajomy z dłuższym stażem udzielą ci kilku porad. Dobrze jest mieć z tyłu głowy to, że każdy kiedyś rozpoczynał swoją przygodę z ćwiczeniami — stąd też łatwo będzie innym zrozumieć sytuację, w której ty się obecnie znajdujesz. Ważnym jest, że istotę owocnego treningu stanowi regeneracja. Niezależnie od czasu spędzonego w fitness klubie, warto po serii ćwiczeń skupić się na tym, by dobrze zjeść i odpocząć.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *