wędkarstwo

Na czym polega wędkarstwo spinningowe?

  • 17 marca, 2023
  • 5 min read
Na czym polega wędkarstwo spinningowe?

Dla wielu osób wędkarstwo to hobby, a nawet sport, który polega na łowieniu ryb przy pomocy wędki. Można wyróżnić sześć rodzajów – morskie, muchowe, trolling, spławikowo-gruntowe, podlodowe oraz spinningowe. W zależności od danego wariantu należy używać innej, odpowiednio przystosowanej do niego, techniki. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że nawet amatorzy muszą posiadać licencję — kartę wędkarską, uprawiającą do połowu na wodach publicznych kraju. Chcąc zacząć łowić w zbiornikach znajdujących się w obwodach rybackich, wymagane jest również zezwolenie. Oprócz niezbędnych pozwoleń zapaleni rybacy powinni posługiwać się sprzętem wyróżniającym się określonymi parametrami.

Jedna z metod łowienia ryb – spinning

Od lat dużą popularnością cieszy się wędkarstwo spławikowo-gruntowe, które polega na łowieniu ryb z brzegu lub łódki. Nie trzeba mieć dużego doświadczenia, by zacząć swoją przygodę z tym rodzajem rybołówstwa. Niemniej jednak większość wielbicieli połowów i osób zainteresowanych tym zajęciem rekreacyjnym preferuje wędkarstwo spinningowe. Co to jest spinning? To nic innego jak jedna z metod sportowego oraz amatorskiego łowienia ryb z wykorzystaniem wędki, kołowrotka i sztucznej przynęty. Polega na zarzucaniu, a także ściąganiu jej wykorzystując do tego wędzisko i kołowrotek na przemian, dzięki czemu wabik sprawia wrażenie chorej, przestraszonej ryby – będącej łatwym celem dla drapieżnych ryb.wędkarz łowiący ryby z pokładu łódki

Sposób na ryby drapieżne

W zależności od tego, jaki rodzaj ryby chce się złowić, należy zaopatrzyć się w inne przynęty. Wędkarz powinien mieć w swoim zestawie zarówno woblery, twistery, błystki, jak i rippery, czyli atrapy, które interesują ryby drapieżne. Spinning daje szansę złowienia okazów takich jak: sandacze, sumy, bolenie czy okonie. Warto także podkreślić, że rybak musi być w ruchu przez cały czas połowów, ponieważ prawdopodobieństwo zrealizowania swojego celu jest wówczas wyższe.

Wędka do spinningu – gdzie ją znaleźć?

Wypadałoby, aby początkujący wędkarze wiedzieli, że zanim zaczną swoją przygodę z tą metodą łowienia, będą zobowiązani do odpowiedniego zaopatrzenia się. Zarówno w stacjonarnych, jak i internetowych sklepach wędkarskich dostępnych jest mnóstwo akcesoriów oraz przyborów niezbędnych do łowienia ryb. W przypadku omawianego rodzaju wędkarstwa niezastąpiona okaże się wędka spinningowa. Jaką kupić? Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy sprzedawców, którzy z pewnością odpowiedzą na wszelkie pytania i omówią parametry poszczególnych modeli. Niemniej jednak dobra wędka powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji. W przypadku doboru pierwszej należy wziąć pod uwagę pewne ogólne zasady.

Jaką wędkę do spinningu wybrać?

Istotne jest ustalenie grupy ryb, które znajdują się w kręgu naszych zainteresowań. W przypadku tych małych np. okoni i pstrągów idealna okaże się wędka ultralekka (0,5-3 g), zaś przy dużych, takich, jak sumy czy szczupaki, ciężka (30-60 g). Jej długość to równie istotny aspekt. Jak łowić na spinning? Aby móc mówić o „profesjonalnych” połowach, sprzęt wędkarski powinien mieścić się w zakresie 180 do 320 cm. Niemniej jednak wszystko jest uzależnione od rodzaju spinningu. Wędka musi być poręczna, tak, aby zapewnić stabilny chwyt, nie sprawiając przy tym problemów nawet niedoświadczonym wędkarzom. Należy też zwrócić uwagę, że ważną rolę odgrywa wytrzymałość. Podczas wyboru nie można kierować się ceną, lecz jakością, ponieważ to gwarancja solidności, nawet podczas intensywnej i długiej eksploatacji.mężczyzna i chłopiec łowiący ryby z łódki za pomocą wędek

Czy wybór żyłki do spinningu ma znaczenie?

Tylu ilu wędkarzy, tyle opinii. Jaka żyłka na spinning będzie najlepsza? Jedni twierdzą, że niezastąpiona jest plecionka, inni zaś, że zwykła. Obie mają wiele zalet i wad, ale różnią się przede wszystkim ceną. Dla osób początkujących poleca się drugą opcję, przede wszystkim ze względu na koszty. Zakup wędki, kołowrotka, przynęt, haczyków i wielu innych akcesoriów potrafi nadszarpnąć budżet, w związku z czym jedną z lepszych opcji będzie wybór tradycyjnej żyłki. Profesjonaliści polecają wybór tej o grubości 0,18 mm, ponieważ wyróżnia się łatwością w obsłudze, ale okazuje się też świetna do nauki rzutów. Można ją znaleźć w najróżniejszych wariantach kolorystycznych. Dzięki swojej barwie wyróżnia się dobrą widocznością na wodzie, co sprawdzi się szczególnie po zmroku.

O czym jeszcze pamiętać idąc na ryby?

Na pierwsze wędkowanie warto wybrać się z kimś doświadczonym. Dzięki temu można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, a także nauczyć się od drugiej osoby techniki wiązania żyłki, zarzucania wędki czy specyficznych ruchów imitujących małe, osłabione ryby, mogące zainteresować większe drapieżniki. Decydując się na zakup niezbędnych akcesoriów, należy zwracać szczególną uwagę na jakość wykonania. To w dużej mierze od niej zależeć będzie wytrzymałość. Nie warto oszczędzać, szczególnie jeśli sprzęt ma służyć co najmniej przez kilka sezonów. Wybieraj mądrze i ciesz się z aktywnie spędzonego czasu na łonie natury.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *