IMPREZY INTEGRACYJNE

Jak zorganizować warte zapamiętania spotkanie integracyjne?

  • 19 kwietnia, 2022
  • 6 min read
Jak zorganizować warte zapamiętania spotkanie integracyjne?

Spotkania integracyjne to do niedawna eventy organizowane tylko i wyłącznie przez duże korporacje oraz firmy. Aktualnie coraz częściej sięgają po nie małe i średnie przedsiębiorstwa. Ma to na celu wzajemne poznanie pracowników i pracodawcy na całkowicie innej płaszczyźnie, niż ta służbowa. Przeważnie mają one formę luźnego wyjścia towarzyskiego. Możliwości jest bardzo dużo i uzależnione są od liczby osób.

Dlaczego wyjścia integracyjne są tak ważne?

Zdarza się, że spotkania wzbogacane zostają o gry i zabawę z odrobiną rywalizacji, a także pracę w grupie. Pozwala to szefowi na przyjrzenie się swoim podwładnym i relacjom między nimi. W tego typu zabawach prezesi mogą oceniać dynamikę grupy. Każda z osób przejawia inne zauważalne cechy osobowości. Jedni wykazują wartości przywódcze, inni organizacyjne, a pozostali np. wysoką komunikatywność. Dzięki temu właściciele firm mogą nie tylko więcej dowiedzieć się o zatrudnionych, ale także spojrzeć na nich z innej perspektywy i pomyśleć o potencjalnych awansach czy zmianach stanowisk. Zjazd nie powinien wywoływać negatywnych emocji ani być przykrą koniecznością. Ma za to kojarzyć się z przyjemnością i miłą rozrywką. Zintegrowanie zespołu wpływa na realną atmosferę w miejscu pracy, a także wyższą produktywność.

siedzący przy stole współpracownicy na spotkaniu

Organizacja wyjścia integracyjnego

Do planowania oraz koordynacji całego przedsięwzięcia zobowiązany jest pracodawca lub osoba z działu Public Relations, na którą spada odpowiedzialność za tego typu usługi i reklamę firmy. Na barkach właściciela spoczywa również koszt spotkania integracyjnego. Goście pokrywają zazwyczaj jedynie cenę dojazdu do ewentualnego miejsca docelowego. Do niedawna popularne były duże bale w salach z muzyką, pełnym wyżywieniem i barem. Dziś się od tego odchodzi, ponieważ oprócz wspólnego biesiadowania mało osób miało okazję poznać się bliżej czy zbudować przyjazną atmosferę w zespole. Nie oznacza to jednak, że ta forma spotkań należy do złych.

Coraz częściej szefowie decydują się na stacjonarne lub wyjazdowe szkolenia, wycieczki, pikniki czy imprezy sportowo-kulturalne – wyjścia na kręgle, bilard itp. Możliwości jest wiele, jednak głowa firmy powinna wybrać najlepszy wariant, uwzględniając fakt, że zna swoich pracowników. Wypada również odpowiednio wcześnie poinformować ich o organizowanym spotkaniu, tak, aby wszyscy mogli w nim uczestniczyć. Ustalenie budżetu to fundamentalny aspekt, który usprawnia znalezienie ofert, gwarantujących najlepsze z możliwych udogodnień. Kilkudniowe wycieczki wymagają sporego nakładu finansowego, biorąc pod uwagę, że wliczone zostają w to nocleg oraz wyżywienie.

Jaką formę spotkania wybrać?

Podejmując się planowania oraz organizacji spotkania integracyjnego warto zastanowić się, co przypadnie do gustu większości osób. Należy również uwzględnić możliwości grupy, biorąc pod uwagę wiek, aktywność fizyczną czy zainteresowania. Nie każdy będzie miał ochotę na spływ kajakowy bądź wspinaczki górskie i skoki na bungee. Wywieranie presji na jakiejkolwiek osobie nie wchodzi w grę. Kluczowe jest dostosowanie miejsca, a także atrakcji do pracowników.spotkanie współpracowników

Duże lub małe spotkania integracyjne

Wiele zależy od wielkości firmy i liczby osób zatrudnionych. Zorganizowanie przedsięwzięcia dla mniejszej grupy jest zarówno mniej kosztowe, jak i daje wiele możliwości. Nikt oczywiście nie musi decydować się na duże wydarzenia tj. bale z orkiestrą dla pracowników i ich rodzin, ani wycieczki zagraniczne. Tańsze z pewnością okaże się wyjście na kręgle bądź bilard. Zarezerwowanie odpowiedniej liczby miejsc i wcześniejsze zamówienie napoi oraz przekąsek czy kolacji pozwoli na wspólne spędzenie czasu w luźnej atmosferze i swobodną wymianę zdań. Gra zapewni odrobinę rywalizacji między uczestnikami, a nawet pracodawcą, który powinien na równi z wszystkimi brać udział w zabawie.

Zmniejsza to dystans między szefem a podwładnymi. Poprawia się wówczas atmosfera i ogranicza stres. Znacznie lepiej współpracuje się wtedy w grupie. Ponadto to okazja do ćwiczenia swoich umiejętności bądź pochwalenia się wcześniej nabytymi. Właściciel firmy podczas spotkań integracyjnych ma szansę na zbudowanie dobrego wizerunku, jeśli nie zdążył zrobić tego wcześniej, bądź postrzeganie jego osoby nie było najlepsze. Ponadto bliżej poznaje osoby zatrudnione. Zaproszeni goście mogą czuć się docenieni, zwiększa się tym samym ich poczucie przynależności i lojalność wobec firmy.

Wycieczki zagraniczne bądź krajowe

Jako że spotkania integracyjne mają miejsce najczęściej raz do roku, warto zaplanować je z wcześniejszym wyprzedzeniem. Ma się wtedy do dyspozycji wiele możliwości. Firmy każdej wielkości, które mogą pozwolić sobie na dodatkowe wydatki, mają szansę na zapewnienie niesamowitych wrażeń wszystkim uczestnikom. Mowa o wycieczkach za granicę, bądź w ciekawe turystyczne miejsce w Polsce. Jest to forma odpoczynku, krótkiego urlopu w innym wydaniu. Atrakcji krajoznawczych oraz dostarczających adrenaliny nie sposób zapomnieć, a spotkanie przeobrazi się w warte zapamiętania wydarzenie.

Uwieńczeniem całości może być uroczysta kolacja w restauracji. Wszystko to podniesie renomę właściciela firmy i poprawi atmosferę w miejscu pracy. Spokojna i luźna aura podczas posiłków sprzyja rozmowom na tematy zainteresowań czy życia prywatnego poszczególnych osób. To również odpowiedni moment do poruszania problemów i konfliktów w firmie, a także ich rozwiązywanie.

Tematyczne imprezy i warsztaty

Fani balów z pełną obsługą również mogą znaleźć nowoczesną alternatywę. Na topie są imprezy tematyczne. Bale przebierańców bądź zabawy stylizowane na konkretne lata 50., 60. czy 70. mogą spotykać się z pozytywnym odbiorem. Pomimo że wiele osób nie będzie miało okazji, aby spokojnie zamienić ze sobą dwa zdania, to z pewnością będzie co wspominać. Stylizacje przeniosą uczestników do innych czasów, tworząc niesamowity klimat.

Inną alternatywą są także warsztaty kulinarne. To zarówno forma rozrywki, jak i praca zespołowa, w trakcie której wszyscy mają możliwość wspólnej zabawy, w połączeniu z nauką. Zdobyta na nich wiedza może zostać przeniesiona do kuchni pracowników, goszcząc tam na stałe. Pogłębianie umiejętności w połączeniu z degustacją i smacznym jedzeniem przygotowanym przez samych siebie jest miłą odmianą dla wykonywanej np. pracy biurowej.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *