wycieczki

Jak zorganizować kilkudniową rodzinną wycieczkę?

  • 3 czerwca, 2022
  • 5 min read
Jak zorganizować kilkudniową rodzinną wycieczkę?

Dla wielu osób spontaniczne decyzje są najlepszym sposobem na udany urlop. Niestety, nie ma to przełożenia na wyjazd z maluchami, kiedy wszystko powinno być rozplanowane tak, aby te się nie nudziły i nie marudziły. Familijne wakacje wcale nie muszą być udręką, wystarczy zastosować kilka najważniejszych zasad. Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę preferencje wszystkich członków rodziny – idąc na kompromis można uniknąć wielu rozczarowań. Dzieci najczęściej nie mają zbyt wielkich wymagań, jednak z pewnością będą wolały aktywniejsze formy rozrywki niż zwiedzanie zabytków. Dość łatwo jednak to zmienić, wystarczy zaangażować je w historię nieco bardziej – zainwestować w ciekawe stroje, wcześniej obejrzeć razem film w podobnej tematyce lub wymyślić różne gry z nagrodami. Wtedy nawet spacer po muzeum będzie ciekawy.

Wbrew pozorom, dzieci często doceniają proste rzeczy, takie jak piknik nad jeziorem, gdzie mogą zjeść coś dobrego, pobiegać i popływać. Jest to tania wyprawa, a z pewnością sprawi każdemu dużo radości. Wiele zależy od nastawienia, dlatego warto do niektórych rzeczy podejść nieszablonowo. Dzięki temu każdy z pewnością będzie miło wspominać ten wyjazd. Rozplanowanie wszystkiego na pewno nie należy do rzeczy łatwych, dlatego powinno się robić to odpowiednio wcześnie. W snuciu planów o wycieczce zdecydowanie najtrudniej jest przewidzieć pogodę. Wtedy warto wyposażyć się w listę atrakcji, z których można skorzystać w zależności od warunków atmosferycznych, na przykład w ulewny dzień pojechać do aquaparku, a zwiedzać w czasie, gdy będzie świecić słońce. Decydując się na hotel, powinno się wcześniej dokładnie zorientować, jakie udogodnienia oferuje. W obecnych czasach pociechy pozbawione dostępu do telewizji czy internetu z pewnością szybko zniechęcą się do podróży i będą się nudzić.rodzina planująca wycieczkę

Co jest ważne przy organizacji wycieczki dla danej grupy osób?

Zdecydowanie łatwiej jest zorganizować wycieczkę dla jednej, dwóch osób, czy nawet grupy przyjaciół niż dla rodziny z dziećmi. Szkraby lubią marudzić, dość trudno może być je czymś zaciekawić, w związku z czym należy bardzo starannie dobierać atrakcje. W przypadku osób dorosłych jest to o tyle łatwe, że szybciej można dojść do porozumienia odnośnie do tego, co wycieczkowicze zamierzają robić. Można też pozwolić sobie na więcej rzeczy – przykładowo, dłuższa wędrówka z maluchami może być dość problematyczna, a w przypadku grupy osób dorosłych nie będzie to jakaś wielka przeszkoda.

Podróże jednak zdecydowanie bardziej zyskują na wartości, gdy przeżywa się je z kimś. Samemu z pewnością łatwiej i taniej jest wszystko zorganizować, jednak to nie jest już to samo. Nie tylko ustalenie celu wycieczki przy pociechach może być bardziej skomplikowane, ale również to, co planujemy jeść. Dzieci bywają wybredne i często trzeba się postarać przy doborze menu, aby zjadły obiad ze smakiem. Na pewno nie będzie przyjemnie wyrzucać posiłek, za który się zapłaciło. Warto ograniczyć fast foody i postawić na zdrowe dania i przekąski, np. marchewki z pastą z awokado, wcześniej pokrojone jabłka, banany. Obiady powinny zawierać warzywa i być jak najmniej tłuste.rodzina robiąca sobie wspólne zdjęcie podczas wyjazdu

O czym warto pamiętać?

Dobrze zorganizowana wycieczka opiera się przede wszystkim na szczegółowej koncepcji działania. Trzeba czasem wyjść poza ramy ustalonego schematu, aby nie było sztywno, jednak zawsze warto go mieć jako awaryjny plan B. W ten sposób istnieje większa szansa, że urlop nie okaże się rozczarowaniem. O czym należy pamiętać? Zdecydowanie najważniejszym punktem są ubezpieczenia członków rodziny. Wycieczka może być pełna niespodzianek, niestety nie zawsze tych dobrych – ktoś może zachorować lub się zranić, w związku z czym niezbędne będzie ubezpieczenie, aby nie ponieść kosztów leczenia. W przypadku ograniczonego budżetu warto pomyśleć o podróży pociągiem. Jest to zdecydowanie tańsze zwłaszcza przy większej familii – w takim wypadku istnieje możliwość zakupienia biletów za o wiele mniejszą kwotę niż normalnie.

Jest to również korzystniejsze dla środowiska, a dla dzieci będzie to zdecydowanie ciekawsze przeżycie zwłaszcza, jeśli nie mają zbyt często okazji poruszać się takim środkiem transportu. W takim wypadku dla wielu rodziców problemem może wydawać się brak mobilności na miejscu. W większości miast funkcjonują jednak wypożyczalnie samochodów, gdzie można dostać auto na konkretny termin – wciąż jest to oszczędność, a jednocześnie dalej pozostaje się niezależnym. Nieodzownym punktem każdej wycieczki jest wynajem pokoju hotelowego lub domku letniskowego. Warto zadbać o to przed podróżą, aby nie okazało się, że wszystkie miejsca są już zajęte, co jest szczególnie prawdopodobne w szczycie sezonu. Osoby chcące zaoszczędzić powinny zacząć rozglądać się za miejscem noclegowym znacznie wcześniej niż tydzień czy dwa przed wyjazdem. Jeszcze wiosną czy zimą ceny potrafią być znacznie niższe niż latem, w związku z czym warto zaplanować urlop szybciej i znaleźć odpowiednie miejsce, które będzie odpowiadało wszystkim członkom rodziny.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *