aranżacja wnętrz

Jak zaaranżować małe wnętrze?

  • 12 czerwca, 2023
  • 6 min read
Jak zaaranżować małe wnętrze?

Nieduża powierzchnia mieszkalna stanowi zazwyczaj poważne wyzwanie. Metraż w tym przypadku ogranicza bowiem wiele działań aranżacyjnych, a jednocześnie sprzyja powstaniu chaosu wizualnego. Mimo to niewielkie mieszkania naprawdę mogą mieć swój urok, jeżeli są wygodne dla użytkowników i nie przytłaczają nadmiarem sprzętu. Jak zatem urządzić nieruchomość o małej powierzchni, aby była funkcjonalna i mimo wszystko przestrzenna? Na szczęście istnieją sprawdzone metody, które pozwalają nadać takiemu mieszkaniu indywidualny styl, a jednocześnie powiększyć je optycznie.

Bardzo istotną rolę odgrywa kolorystyka, jaką używa się w pomieszczeniach. Dotyczy ona przede wszystkim ścian i podłóg, ale również mebli i wszelkiego wyposażenia. Aranżacja małego mieszkania obejmuje bowiem całe otoczenie z uwzględnieniem detali, które również mają znaczenie w tworzeniu przyjaznego dla użytkowników wnętrza. Na niedużych przestrzeniach sugeruje się stosowanie jasnych i stonowanych kolorów, które bezwzględnie muszą być dominujące względem innych stanowiących ich dopełnienie. Jednocześnie tych kolorów nie powinno być zbyt wiele. Jako akceptowalne należy wymienić: biel, beże, odcienie szarości, delikatny róż, écru. Jasna kolorystyka powinna znaleźć odzwierciedlenie we wszystkich pomieszczeniach.kanapa i dekoracje w niewielkim pomieszczeniu

Otwarta przestrzeń i wielofunkcyjność pomieszczeń

Istnieją sprawdzone sposoby na zwiększenie powierzchni nawet niedużego mieszkania. Jednym z nich jest wyburzenie części ścian. Wiele osób zastanawia się, jak urządzić mały pokój. Na początek należy jednak spróbować go powiększyć. Oczywiście, o ile istnieje taka możliwość. Wszystko musi odbywać się zgodnie z prawem budowlanym i w sposób fachowy. Otwarcie przestrzeni to w rzeczywistości jej powiększenie. Przy okazji uzyskane w ten sposób przestronne pomieszczenia stają się wielofunkcyjne. Kiedy planuje się łączenie pomieszczeń w jedną całość, trzeba to robić w sposób rozsądny.

Przebudowa ma sprawić, że mieszkanie stanie się bardziej przyjazne dla wszystkich jego użytkowników. Nie chodzi o remont dla samej zasady. Najczęściej pokój integruje się z przedpokojem lub kuchnią – tworząc w ten sposób aneks. W niektórych przypadkach ścianki można zastąpić przeszkleniami, drewnianymi tralkami lub niskimi murkami. Za każdym razem ważne jest również wydzielenie stref. Oczywiście będą one się w tym przypadku przenikać. Tak więc strefę dzienną stanowić może połączenie salonu, aneksu kuchennego, jadalni, a także przedpokoju. Nie można tu zapomnieć o osobnej strefie prywatnej, czyli sypialni. Wszelkie podziały powinny być przy tym delikatne i umowne.

Małe mieszkanie – inspiracje i sprawdzone triki

Kiedy powierzchnia jest nieduża, trzeba ją maksymalnie wykorzystać. W starszym budownictwie pomieszczenia były wyższe. To dobra okazja, aby stworzyć antresolę, która stanie się dodatkowym metrażem użytkowym. Wszelkie wnęki należy zabudować pod szafy. Jako miejsce na schowki warto wykorzystać przedpokój – to w końcu tylko pomieszczenie przechodnie, w którym przebywa się krócej niż w innych. Dobrze więc jego kosztem uzyskiwać przestrzeń na rzecz innych miejsc. Wszelkie zabudowy warto wykonywać aż do sufitu. W ten sposób lepiej wykorzystuje się dostępną powierzchnię. Jeśli jest to możliwe, dobrze w niektórych pomieszczeniach zrezygnować z drzwi.

Bardzo ważną rolę odgrywa podłoga. Korzystnie na wrażenie przestrzeni wpłynie jednolity wzór w kilku pomieszczeniach strefy dziennej. Przy aranżacji małego mieszkania należy unikać wzorzystych i małych płytek. Dotyczy to także ścian w łazience, kuchni lub aneksie kuchennym. W zamian warto postawić na połysk. Podłoga nie powinna też służyć do wyznaczania stref pomieszczenia. W łazience dobrym pomysłem okaże się rezygnacja z brodzika na rzecz natrysku z odpływem liniowym. Jeśli nie ma takiej możliwości, lepiej decydować się na niższy brodzik. Za każdym razem kabina prysznicowa będzie korzystniejszym rozwiązaniem na rzecz przestrzeni niż wanna.kanapa, pufa i elementy dekoracyjne w przytulnym wnętrzu

Meble i dodatki na małej przestrzeni

Liczbę mebli w małych wnętrzach należy zminimalizować. Do tego powinny być one funkcjonalne i dostosowane do mniejszych przestrzeni. Za przykład może posłużyć składany stolik. Dobrym pomysłem są również meble wielofunkcyjne. Szafka z lustrem do łazienki i rozkładana sofa ze skrzynią na pościel to właściwie w tym przypadku standard. Można też wziąć pod uwagę narożnik z funkcją spania albo pufy, których wnętrze posłuży do przechowywania. Wszystkie szafy powinny być lekkie w wyglądzie, a przy tym pojemne. Dobrze sprawdzają się tu meble na drewnianych nóżkach. Korzystnie na odbiór przestrzeni wpłyną również połyskujące fronty, przeszklenia oraz brak wystających uchwytów służących do otwierania. Aby mieć pewność optymalnego wykorzystania miejsca, warto wykonać meble na wymiar.

Nieduże powierzchnie potrzebują dedykowanych i sprawdzonych metod. Jak zatem urządzić mały pokój? Praktycznym rozwiązaniem są wiszące półki i wąskie, ale wysokie regały. Warto też zrezygnować z zasłon i firan na rzecz rolet lub żaluzji. Iluzję przestrzeni potrafi zwiększyć odpowiednio dobrana fototapeta, a pasiasty dywanik sprawi, że jedna ze ścian wyda się dłuższa niż w rzeczywistości. Niezwykle ważną rolę w optycznym powiększeniu wnętrz odgrywają lustra. W łazience i przedpokoju powinny być one szczególnie duże. Dla małych powierzchni istotne jest także bardzo dobre oświetlenie. Odpowiednie operowanie światłem pozwala bowiem potęgować wrażenie przestronności. Dobrze, kiedy w pomieszczeniu nie ma ciemniejszych zakamarków. Problem ten pomogą rozwiązać dodatkowe punkty światła.

Podsumowanie i porady końcowe

Małe mieszkanie ma swoje ograniczenia, ale niektóre z ich wad da się przekuć w atuty. Nieduża powierzchnia może nabrać cech indywidualnych, być przytulna i wygodna dla użytkowników. Kiedy ktoś planuje zaaranżować małe mieszkanie, często poszukuje inspiracji w już zrealizowanych projektach. To dobra metoda, choć nie zawsze sprawdza się w odniesieniu do innych wnętrz. Ważne jest więc dopasowanie rozwiązań do konkretnego pomieszczenia. Całość powinna być ze sobą spójna i uporządkowana kolorystycznie. Pojedyncze elementy odbiegające od stylu są w stanie przy tym nadać wnętrzu indywidualnego charakteru. Liczbę dodatków oraz przedmiotów będących na widoku należy jednak znacząco ograniczyć. Minimalizm w małym wnętrzu to podstawa.

Mniejsze wymiary urządzeń sanitarnych oraz sprzętów AGD to kolejny sposób na zyskanie nieco miejsca. Jeżeli mieszkanie posiada balkon, to można tam umieścić schowek w postaci skrzyni. Za każdym razem ważne jednak jest to, aby w poszukiwaniu rozwiązań na rzecz przestrzeni nie zapomnieć o wygodzie użytkownika. Małe powierzchnie nie lubią chaosu, służy im za to porządek. Dobrze, kiedy każdy przedmiot ma swoje miejsce, na które się go odkładany. Przetrzymywanie niepotrzebnych rzeczy też nie jest w związku z tym wskazane. Nawet małe wnętrze może być w pełni funkcjonalne, ale należy o to zadbać.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *