szycie

Jak wybrać maszynę do szycia?

  • 30 grudnia, 2022
  • 5 min read
Jak wybrać maszynę do szycia?

Zbliżający się wielkimi krokami chłodniejszy okres w roku sprzyja rozwijaniu nowych umiejętności oraz zainteresowań w zaciszu domowym. Coraz większą popularnością cieszą się robótki ręczne, np. szydełkowanie czy szycie. Dzięki tego typu zajęciom można nie tylko zabić czas, ale również stworzyć wiele wyjątkowych rzeczy. Niemniej jednak na samym początku powinno się zaopatrzyć w odpowiednie, niezastąpione przyrządy. W zależności od stopnia zaawansowania należy wybrać inne warianty. Maszyna z mnóstwem innowacyjnych funkcji czy przystosowana do konkretnych zadań, nie sprawdzi się osobie dopiero zaczynającej swoją przygodę z szyciem hobbystycznym, ponieważ może to ją przerosnąć. Wówczas większość możliwości nie zostanie wykorzystanych. Natomiast zawodowca tego typu maszyna będzie mocno ograniczać. Wybór urządzenia powinien być uzależniony od intensywności eksploatacji, umiejętności użytkownika, a także tego, co dokładnie jest wyszywane.

Kto pomoże przy wyborze maszyny do szycia?

Na rynku można znaleźć najróżniejsze maszyny do szycia, różniące się nie tylko wielkością, ceną czy zasobami technologicznymi, ale również względami estetycznymi. Na samym początku warto ustalić budżet, jakim się dysponuje, ponieważ od niego zależy, to, na co wolno sobie pozwolić. Jeśli nie posiada się żadnej wiedzy w tym kierunku, specjaliści w sklepach stacjonarnych z pewnością okażą się pomocni. Niemniej jednak dobrze ustalić własne oczekiwania względem maszyny. W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad funkcjami oraz zestawem ściegów niezbędnych do szycia. Wybór jest naprawdę duży, w związku z czym trzeba sprecyzować konkretny rodzaj urządzenia.dłonie osoby zszywającej materiał na maszynie do szycia

Rodzaje maszyn do szycia

Pierwsze pytanie, jakie należy sobie zadać, zastanawiając się nad tym, którą maszynę do szycia wybrać, dotyczy jej rodzaju. Te dostępne w sklepach stacjonarnych i internetowych różnią się zarówno liczbą funkcji, jak i poziomem automatyzacji. Wyróżnić można te niewielkie, poręczne sprawdzające się do zszywania rozprutych szwów lub innych niewielkich rzeczy. Mimo to nie zdadzą egzaminu przy bardziej skomplikowanym szyciu. Mechaniczne maszyny wyróżniają się znacznie większym rozmiarem. Wyglądem przypominają starego typu urządzenia i podobnie, jak one są ręcznie sterowane. Cieszą się największą popularnością wśród osób przyzwyczajonych do takich krawieckich narzędzi.

Od dłuższego czasu na rynku są również elektroniczne wersje w różnym stadium zaawansowania technologicznego. Można zaopatrzyć się w wersje ze znikomą ilością elektroniki oraz opierające się niemalże tylko na niej. Wbudowana pamięć umożliwia im zapisywanie wzorów, co jest dużym ułatwieniem dla jej użytkowników. Nie muszą każdorazowo dostosowywać ustawień dla ściegu. Najbardziej zautomatyzowanymi i zaawansowanymi technologicznie urządzeniami do szycia są komputerowe maszyny. Są najdroższe, ale dają mnóstwo możliwości, maksymalnie skracając czas zszywania.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru maszyny?

Decydując się na zakup maszyny do szycia, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Jednym z nich jest regulacja docisku stopki. W zależności od stopnia zaawansowania można zdecydować się na regulację płynną, skokową, trzy- oraz sześciostopniową. Istotna okazuje się również możliwość ustawienia tempa pracy, ponieważ daje to szansę dopasowania prędkości do swoich umiejętności czy materiału lub naszywania aplikacji. Na liczbę dostępnych ściegów także powinno się zwrócić uwagę, ponieważ może się ona wahać od 10 nawet do 1000. Te sprawdzą się nie tylko przy obszywaniu, ale też innych technikach. Najważniejszymi spośród wszystkich, są ściegi proste, zygzakowe, kryte, overlockowe, potrójne proste, elastyczne, satynowe oraz cerujące. Przy ich pomocy uda się stworzyć wyjątkowe rzeczy zarówno przez hobbystę, jak i zawodowca.osoba szyjąca na maszynie do szycia

Przydatne funkcje maszyny do szycia

Jeśli od dłuższego czasu ma się do czynienia z szyciem, warto sprawdzić, czy dana maszyna została wyposażona w niektóre funkcje. Niezwykle przydatny okazuje się ścieg wsteczny, który można wykorzystać podczas rozpoczynania i zamykania fastrygi. W zależności od modelu urządzenia, ryglówki poruszane są w inny sposób np. za pomocą przycisku lub specjalistycznej dźwigni. Pomocne będzie również automatyczne nawlekanie igły, co nie jest wcale takie oczywiste. Większość dostępnych na rynku modeli została wyposażona jedynie w klasyczne, czyli dwuręczne i jednoręczne nawlekacze do igieł.

Mechaniczne obcinanie nici mają tylko poszczególne egzemplarze urządzeń, a jest to użyteczne np. przy naprzemiennym szyciu grubych i cienkich tkanin. Funkcjami, które zdadzą egzamin u każdego, będzie z pewnością przeszywanie guzików, obrzucanie dziurki czy cerowanie. Decydując się na zakup maszyny, trzeba przede wszystkim uwzględnić swoje umiejętności oraz budżet. Szczególnie na początku nie ma konieczności wyboru najbardziej zautomatyzowanych narzędzi do szycia na rynku. Lepiej zaczynać naukę na podstawowych urządzeniach i z czasem przechodzić do tych bardziej skomplikowanych technologicznie.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *