jogging

Bieganie w sezonie przejściowym – co warto wiedzieć?

  • 6 maja, 2022
  • 5 min read
Bieganie w sezonie przejściowym – co warto wiedzieć?

Wiosna i budząca się do życia natura wzbudzają pozytywne emocje i nastrajają energią wiele osób. Tak jak Nowy Rok, pierwsza kalendarzowa pora roku sprzyja postanowieniom związanym z aktywnością fizyczną. Zaliczyć możemy do tego bieganie. Jest to sport, do którego nie potrzeba karnetu na siłownię i wielu umiejętności. Warto jednak mieć na uwadze, że po kilkumiesięcznym zimowym przestoju, nie wolno metaforycznie rzucać się na głęboką wodę – pokonując wielokilometrowe trasy. Wbrew pozorom nawet do biegania trzeba się odpowiednio przygotować. Mowa nie tylko o adekwatnym stroju, butach czy akcesoriach, ale także o przygotowaniu organizmu do wysiłku. W okresie przejściowym między sezonami zwiększone jest ryzyko zachorowań, lekkich przeziębień i ogólnego osłabienia organizmu. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań sportowych niezbędne jest zadbanie o zdrowie, odpowiednią ilość snu, odporność oraz nawodnienie i dietę. To w głównej mierze od tego zależy stan fizyczny biegacza.

Odpowiedni strój do biegania

Dłuższe dni i częściej wyglądające słońce zachęca do biegania na zewnątrz, podziwiając przy tym rozkwitające pąki drzew. Jednak nie należy rozpoczynać tej aktywności bez doboru odpowiedniego ubioru. Latem wystarczy sportowa koszulka i spodenki, jednak wiosna to okres przejściowy między dwoma skrajnymi porami, której towarzyszą wahania pogody. Biegacze amatorzy i sportowcy powinni wyposażyć swoją garderobę w termoaktywną koszulkę, getry, a także bluzę i lekką kurtkę na początek tej pory roku. Dobrze jeśli będą charakteryzowały się zdolnością do przepuszczania pary wodnej, wspierając przy tym strój termoaktywny. Taki zestaw zapewni komfort termiczny, a dodatkowo odprowadzi nadmiar wilgoci. Porankami i wieczorami przyda się również lekka czapka bądź coś, co ochroni uszy przed zimnym powietrzem. Właściwy dobór elementów stroju zminimalizuje możliwość przegrzania bądź nadmiernego pocenia. Wygoda podczas biegu jest bardzo ważna, a mokre ubrania jej nie gwarantują.biegnąca po łące osoba

Obuwie do biegania, czyli jakie?

Wybór adekwatnych butów do aktywności sportowej nie należy wcale do łatwych. Przede wszystkim dlatego, że w dużej mierze to od nich zależy prawidłowe ułożenie stóp i postawa ciała. Pierwszym krokiem, który trzeba zrobić w tym kierunku, jest ustalenie typu swojej stopy. Możemy wyróżnić trzy: neutralną – z normalnym podbiciem, nadmiernie pronującą – z intensywnym wychyleniem stawu skokowego w stosunku do piszczela, często z płaskostopiem, oraz nadmiernie supinującą – ze zbyt dużą dyslokacją stawu skokowego na zewnątrz w odniesieniu do piszczela i z wysokim podbiciem.

Dopiero po dokładnym jego ustaleniu zaleca się zastanowienie nad odpowiednim obuwiem do biegania. Trzeba uwzględnić warunki, w jakich będzie ono najczęściej używane, a także pokonywany średnio dystans. W zależności od podłoża warto wybrać przystosowane do tego modele. Do twardych powierzchni – elastyczne, lekkie i amortyzujące wstrząsy. Terenowe zdadzą egzamin w lasach, na polnych ścieżkach lub obszarach kamienistych. Buty do biegania muszą być ergonomiczne i idealnie dopasowywać się do stóp. Ponadto powinny charakteryzować się lekkością, aby nie obciążać biegacza. Jako że kończyny dolne pocą się intensywnie, najlepiej jeśli materiał ich wykonania pozwala na wewnętrzną cyrkulację powietrza, czyli jest przewiewny.

Akcesoria, które mogą się przydać

Bieganie z butelką wody w ręku jest zarówno niewygodne, jak i niebezpieczne. Najpopularniejszym gadżetem do jej przechowywania jest specjalny pas, który pomieści picie oraz drobne rzeczy np. telefon lub klucze. Dzięki temu można swobodnie oddać się aktywności fizycznej, mając zawsze dostępne najpotrzebniejsze artykuły. Nawodnienie stanowi niezwykle istotny aspekt, dlatego rozpoczynanie biegania bez możliwości uzupełnianie płynów w organizmie jest niedopuszczalne. Akcesorium zapięte wygodnie w pasie ma przestrzeń do przechowywania nawet dwóch bidonów z wodą, dlatego warto zaopatrzyć się w coś podobnego.

Kolejnym dodatkiem, na który biegacze powinni zwrócić uwagę, jest inteligentny zegarek sportowy. Dzięki niemu osoby twierdzące, że telefony są im niezbędne w trakcie biegu, mogą być połączone z siecią i otaczającym światem. Smartwatche oprócz powiadomień ze smartfonów, liczą także liczbę zrobionych kroków oraz spalonych kalorii. Dzięki temu użytkownik ma możliwość bieżącej kontroli swoich postępów w treningach.

Mieszkańcy dużych miast powinni zaopatrzyć się również w maski antysmogowe, minimalizujące wdychanie przez nich zanieczyszczeń. Szczególnie narażone są na to osoby mieszkające w ośrodkach miejskich o dużym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce. Pozwoli to na zmniejszenie ryzyka zachorowań i negatywnych skutków zdrowotnych z tym związanych.kobieta  biegnąca po utwardzonej drodze

Rozgrzewka i proporcjonalne zwiększanie intensywności treningów

Nawet sportowcom zdarza się przetrenowanie, choć znacznie rzadziej niż amatorom. Dochodzi do tego z powodu narzucenia sobie zbyt dużej częstotliwości t, za długich dystansów czy wzmożonej intensywności treningów. We wszystkim trzeba znać umiar, dlatego początkujący biegacze nie mogą narażać się na mocne obciążenie organizmu. Zwiększone jest wtedy ryzyko kontuzji, ale także zmniejszona zostaje siła mięśniowa, dynamika czy zdolność do wysiłku. Oprócz tego układ immunologiczny może być osłabiony, a czynności ośrodkowego układu nerwowego widoczne pogorszone. Skutków nieodpowiedniego trenowania jest wiele, dlatego należy odpowiednio dobrać ilość oraz siłę włożoną w bieganie, uwzględniając kondycję czy stopień zaawansowania.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *