uroda

7 ciekawych faktów o włosach

  • 4 listopada, 2022
  • 5 min read
7 ciekawych faktów o włosach

Włosy są tak niesamowite i wyjątkowe, jak osoba, do której należą, dlatego poznanie ciekawych faktów na ich temat jest konieczne! Od całkowicie prostych do puszystych i kręconych, fryzury można spotkać we wszystkich kolorach, fakturach i długościach. Trendy w stylizacji i koloryzacji inspirują nas i skłaniają do eksperymentów z wizerunkiem, przez co pasma są poddawane wielu zmianom praktycznie przez całe nasze życie. Pomimo wszystkich tych zmiennych, włosy każdego człowieka mają też ze sobą wiele wspólnego. Warto poznać siedem interesujących faktów dotyczących naszych kosmyków.

Włosy pojawiają się już podczas życia płodowego

Mieszki włosowe zaczynają tworzyć się głęboko w skórze dziecka w 14 tygodniu ciąży. Około 20 tygodnia na brwiach, górnej wardze i podbródku zaczynają z nich wyrastać cienkie, puszyste włosy. W wieku 22 tygodni są one również widoczne na plecach, ramionach, uszach i czole. Ten cienki meszek, zwany lanugo, pomaga utrzymać maź płodową (tłustą substancję, która chroni skórę dziecka przed ciągłym kontaktem z płynem owodniowym). Niektóre dzieci po porodzie mają dużo kosmyków, a inne nie mają ich prawie wcale – ilość, kolor i tekstura mogą się zmienić w pierwszych miesiącach życia.osoba gładząca długie falowane rude włosy

Średnio gubimy około 50-150 włosów dziennie

Dla wielu osób wypadanie włosów może wydawać się problemem, jednak niekoniecznie musi tak być. Przeciętna osoba ma ich 100 000 – 150 000, a zdrowy człowiek każdego dnia gubi ich od 50 do 150. Od 90-95% włosów znajduje się w fazie wzrostu, a pozostałe w fazie spoczynku i to te są gotowe do wypadania. W cyklu ich życia wyróżnia się 3 etapy: wzrostowy – trwający od 2 do 8 lat, przejściowy – kiedy zatrzymuje się wzrost (trwa ok. 2-4 tygodni) i spoczynkowy, kiedy kosmyk słabnie i wypada. Następnie mieszek włosowy ma czas na odpoczynek, który trwa ok. 4 miesięcy, po czym ponownie produkuje włos. Nikt oczywiście nie liczy kosmyków znajdujących się na szczotce, jednak z łatwością można zauważyć większe niż zwykle ich wypadanie. Do głównych przyczyn nadmiernej ich utraty należą czynniki genetyczne, wahania hormonalne, diety odchudzające, stres czy niekorzystne warunki pogodowe.

Rudy kolor włosów występuje jedynie u 2% populacji

Mniej niż dwa procent światowej populacji ma rude włosy, czyli łącznie około 140 milionów ludzi. Szkocja ma największą liczbę naturalnych rudych – 13%, Irlandia jest na drugim miejscu z 10%. Jeszcze rzadziej spotykanym przypadkiem są osoby o rudych włosach i niebieskich oczach – to najrzadsza kombinacja na świecie, a szacunki pokazują, że na całym świecie jest ich tylko milion. Dlaczego jest tak mało rudzielców? To kwestia genetyczna – aby mieć rude dziecko, oboje rodzice muszą być nosicielami genu MC1R. Nie oznacza to jednak, że sami mają rude czupryny. Para posiadająca włosy blond i rude lub bruneci posiadający ten gen mają 50% szans na narodziny dziecka o rudych kosmykach.

Jedyną żywą częścią włosa jest cebulka

Włosy składają się w 80% z keratyny i ok. 10% z wody – pozostałe budulce to lipidy, minerały oraz pigmenty. Nie są jednak żywą częścią organizmu – jedynie cebulka stanowi taki element. To ona odpowiada za procesy wzrostowe, a pozostała część kosmyka to jedynie martwe zrogowaciałe komórki keratynowe.uśmiechająca się kobieta dotykająca swoich rudych kręconych włosów

Włosy mają stosunek wytrzymałości do masy porównywalny ze stalą

W nowym badaniu naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego próbowali dowiedzieć się, dlaczego włosy są niewiarygodnie mocne i odporne na łamanie. Okazuje się, że mają stosunek wytrzymałości do masy porównywalny ze stalą – można je rozciągnąć do półtora raza swojej pierwotnej długości przed zerwaniem. Zespół odkrył też, że zachowują się różnie w zależności od tego, jak szybko lub wolno są rozciągane – im szybciej się to dzieje, tym są mocniejsze. Te właściwości wynikają w dużej mierze z ich budowy. Składają się z dwóch głównych części — kory zbudowanej z równoległych włókienek, oraz macierzy mającej amorficzną strukturę. Jest ona wrażliwa na szybkość deformacji, podczas gdy kora nie. Połączenie tych dwóch elementów sprawia, że włosy są w stanie wytrzymać duże obciążenie. Zespół przeprowadził również testy ich rozciągania przy różnych poziomach wilgotności i temperatury. Przy wyższej wilgotności kosmyki mogą wytrzymać od 70 do 80% odkształceń przed uszkodzeniem, a suche mogą ulegać deformacji do 50%. Naukowcy odkryli również, że pasma zaczynają ulegać trwałym uszkodzeniom już w 60 stopniach Celsjusza.

Gęsia skórka to skurcz mięśni przywłosowych

Z pewnością każdy zna uczucie, kiedy z powodu zimna pojawia się na skórze gęsia skórka. Czym ona jednak dokładnie jest? Gęsia skórka pojawia się, gdy maleńkie mięśnie mieszków włosowych naszej skóry, zwane mięśniami przywłosowymi, unoszą włosy do góry. W przypadku zwierząt o grubym futrze ta reakcja pomaga utrzymać ciepło, ale u człowieka nie ma racji bytu. Ta zdolność utrzymuje się jednak u ludzi i innych zwierząt, które nie mają wystarczającej ilości włosów, aby zachować ciepło.

Włos jest drugą najszybciej rosnącą tkanką w ciele człowieka

Szpik kostny, czyli miękka substancja obecna w kościach, jest jedyną tkanką ciała, która rośnie szybciej niż włosy – mają tendencję do wzrostu średnio od 0,5 do 1,7 cm na miesiąc. Około 95% całej powierzchni skóry pokryte jest nimi pokryte – wargi, dłonie i podeszwy stóp to jedyne części ciała, na których nie rosną.

O Autorze

Agnieszka

Zostaw Komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *